İçecek Ambalajlarına Depozito Uygulaması Geliyor

"Paralı poşet" uygulamasının altında yatan sebep tartışılırken ve iyi niyeti sorgulanırken içecek ambalajlarına uygulanacak depozito ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

2019'a girdiğimiz andan itibaren geçilen paralı poşet uygulaması ülke genelinde tartışmalara ve bazı komik paylaşımlara sebep olmuştu. Olayın çevreye fayda boyutunun yanında vatandaşta alınan poşet paralarının nereye gittiği ile ilgili bir güvensizlik hakim. "Plastik Poşet, Neden Parayla Satılıyor?" yazımızda ayrıntılı olarak bu konuya değinmiştik.

Poşet uygulaması bir seneyi aşkın bir süredir bekleniyor ve konuşuluyordu ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ani bir açıklama ile İçecek ambalajlarının depozitolu olacağını açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "2023'e kadar tüm içecek ambalajlarında depozito uygulamasına geçeceğiz." dedi.

Kurum, Antalya'da "2023'e Doğru Türkiye'de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı"nda bildirgeyi açıkladı. "Sıfır atık projesi 2023 yılına kadar tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörümüz tarafından uygulamaya geçilecek" diye konuştu.

Bakan Kurum en önemli hedeflerinin Türkiye'nin mekansal strateji planını tamamlamak olduğunu vurguladı. Kurum, "Atık suları tamamı arıtılacaktır" dedi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir