Hornbach'tan Cinsiyetçi Klişileri Yıkan Reklam Filmi

Son zamanlarda cinsiyetçi söylem ve eylem içeren reklamlar artış gösterirken bazı markalar da cinsiyetçiliğe karşı kampanyalar düzenlemekten geri kalmıyor. Kadınları genellikle cinsel birer obje, eğlenmekten ve gösterişten başka bir şey bilmeyen tüketici topluluğu şeklinde gösteren reklam filmleri tepki çekerken, cinsiyetçiliğe açıkça tepki gösteren, toplumsal normları yıkmaya çalışan reklamlar da oldukça beğenilip destekleniyor. Kadınları giydiklerine, beden ölçülerine göre yargılamadan toplumsal cinsiyet rollerini yıkmaya çalışan reklam filmlerini daha çok  giyim markalarında görüyorduk.

Bu kez cinsiyetçilik karşıtı söylem Alman ev dekorasyonu markası Hornbach'tan geldi. Son yayınladığı reklam filminde kadınlara yakıştırılan toplumsal rolleri somutlaştıran heykelleri yıkan bir kadın kahraman yer alıyor. Filmde, kadınları cinsel birer obje, pembe elbiseli cici prenses, iş ve ev dünyasında erkekler tarafından hezimete uğratılan, ezilen birer zavallı gibi gösteren klişeleri balyoz ile yıkan bir kadın görüyoruz. Reklam, bu tip düşünceleri yıkmaya kadınların gücü yetmeyeceği imajını yerle bir ederken kadınların fiziksel ve zihinsel açıdan zor olsa da bunu başarabildiğini gözler önüne seriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=xqtw5-ro9Wk

Hornbach aynı zamanda kadınların dekorasyon konusunda beceriksiz olduğu kanısının kesinlikle yanlış olduğunu, ev dekorasyonu için vakit ayıran müşterileri arasında kadın ve erkeklerin eşit oranlarda olduğunu belirtiyor. Pek çok konuda olduğu gibi ev dekorasyonu konusunda kadınların da en az erkekler kadar ilgili ve başarılı olduklarını ortaya koyuyor.

“Wir haben nie gesagt, dass es einfach ist” (Kolay Olacağını Hiç Söylemedik) sloganıyla sonlanan reklam filmi kadınları yapmayı sevdikleri ve ilgilendikleri konularda tabuları yıkarak cesaretlendiriyor.

Daha önce Artemis Halı ve Ikea'nın cinsiyetçilik nedeniyle tepki çeken reklamlarını sizlerle paylaşmıştık.

IKEA, kasırgadan hasar görmüş 3 bin dönümden fazla araziyi ağaçlandırıyor

INGKA grup ile gerçekleştirilen projede tam olarak 3 bin 264 dönümlük arazi satın alındı.

Bunlar İlginizi Çekebilir