Her 4 kişiden 1'inin bilgisayarını işveren yeniledi [Araştırma]

Digital Report ve DORinsight işbirliği ile hazırlanan “Türkiye’deki Çalışanların Dizüstü Bilgisayar Tercihleri” adlı araştırma, iş için dizüstü bilgisayar tercihlerini, pandemi sonrası uzaktan ve hibrit çalışma ile değişen beklentileri ve çalışanların bilgisayar markalarına yaklaşımlarını ortaya koyuyor.

Her 5 çalışandan 1’inin dizüstü bilgisayarı 5 seneden eski

Türkiye genelinde 25 yaş üstü bin 576 çalışan ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada, tamamı dizüstü bilgisayar sahibi olan katılımcıların yüzde 95’i aktif olarak bilgisayar kullandığını belirtirken, yaş ortalaması 39,5 olarak dikkat çekiyor. Çalışanlar arasında her 10 kişiden 7’si kullandıkları bilgisayarı 1 yıldan daha uzun süre önce satın aldıklarını belirtiyor. Araştırmada dikkat çeken bir diğer veri ise katılımcıların yüzde 18’inin bilgisayarının 5 seneden uzun söre önce satın alınmış olması.

İş bilgisayarı denince akla gelen HP, tercih edilen Lenovo

Araştırmada en temel satın alma motivasyonu iş olurken, iş bilgisayarı denildiğinde ilk akla gelen marka yüzde 23 ile HP oldu. Bunu yüzde 19 ile Lenovo ve yüzde 13 ile Apple izledi. Buna karşın, katılımcıların en çok kullandığı bilgisayar markası ise yüzde 20 ile Lenovo olarak dikkat çekti. Bunu ise yüzde 20 ile HP ve yüzde 14 ile Asus izledi.

Üst seviye dizüstü bilgisayar alanların oranı yüzde 12

Çalışanların dizüstü bilgisayarlarını satın alma fiyatlarına da ışık tutan araştırmaya göre, Türkiye’deki çalışanlar son satın aldıkları dizüstü bilgisayara 4 bin 722 TL ödediler. 2 bin 500-4 bin TL aralığı yüzde 33 ile ödenen fiyat sıralamasında tepeye otururken, bunu yüzde 29 ile 4 bin-6 bin TL aralığı izliyor. Günümüz şartlarında üst seviye bilgisayar kabul edilebilecek 8 bin TL ve üzeri fiyatları ödeyenlerin oranı ise yüzde 12 seviyesinde.

 Türkiye’nin yeni bilgisayar için ortalama bütçesi 6 bin 285 TL

Digital Report ve DORinsight’ın çalışmasına göre dizüstü bilgisayarını yenilemek isteyenlerin oranı yüzde 63 olarak kaydediliyor. Yeni bilgisayar için ortalama bütçe aralığı 6 bin 285 TL olarak dikkat çekerken, 8 bin TL üzeri üst seviye bilgisayar almak isteyenlerin oranı yüzde 24’e yükseliyor. 4 bin -8 bin TL arası orta seviye bütçeye sahip çalışanların oranı yüzde 56, giriş seviyesi 0-4 bin TL aralığında ise oran yüzde 16 oluyor.

Türkiye performans istiyor, güvenlik ve tasarım ise arka planda

Dizüstü bilgisayarda en önem verilen özellik yüzde 83 ile performans ve hız olurken, güvenlik yüzde 26, tasarım ise yüzde 17 ile alt sıralarda yer almasıyla dikkat çekiyor.

Dizüstü bilgisayar kullanıcısı çalışanların dizüstü bilgisayarlarda geliştirilmesini beklediği özelliklerin başında da performans ve hız geliyor, ancak bunu sırasıyla pil ömrü, hafiflik ve taşınabilirlik, işletim sistemi ve fiyat izliyor.

Her 4 kişiden 3’ü uzaktan çalıştı, her 4 kişiden 1’inin bilgisayarını işveren yeniledi

Araştırmada pandemi uzaktan çalıştığını belirtenlerin oranı yüzde 71 olurken, bu süreçte en çok hız konusunda sorun yaşadıklarını belirtiyorlar. Çalışanların diğer sıkıntı yaşadığı konular yüzde 38 ile pil ömrü, yüzde 25 ile kamera, yüzde 24 ile ekran çözünürlüğü olarak sıralanıyor.

İş verenlerin pandemi döneminde çalışanların bilgisayarlarını yenileme oranı ise yüzde 23 olarak kaydediliyor. Uzaktan çalışma döneminde en fazla kullanılan aksesuarlara bakıldığında, pandemi döneminde uzaktan yapılan toplantıların artması sonraında yüzde 62 ile kulaklığın ilk sırada gelmesi şaşırtıcı değil. Bunu yüzde 49 ile web kamerası, yüzde 25 ile klavye, yüzde 22 ile fare ve trackpad izliyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir