Hedefimiz hayvanlar için daha iyi bir dünya yaratmak

Royal Canin Türkiye Ülke Müdürü Aslı Çelikkol ile markanın 2021 yılında hayata geçirdiği projeleri ve gelecek yıl hedeflerini konuştuk.

Royal Canin Türkiye, 2022 yılı içinde satış kanallarından petshop'lar üzerinden son tüketici ile kurduğu kişiselleştirilmiş ilişkiyi daha etkin bir pazarlama anlayışı ile sunmaya odaklanıyor. Royal Canin Türkiye Ülke Müdürü Aslı Çelikkol ile markanın 2021 yılında hayata geçirdiği projeleri ve gelecek yıl hedeflerini konuştuk.

Hayvanlara bakış açımız ve bununla bağlantılı olarak mama sektörü nasıl bir değişim gösteriyor?  

Hayvan sevgisinin 7’den 70’e herkes üzerindeki olumlu etkisi tartışılmaz. Stresi azaltmaktan enerji vermeye, daha da önemlisi insanı gülümsetmeye kadar, evcil hayvanlar yaşama çok büyük bir değer katıyor. İnsanlar, özellikle evlere sıkı sıkıya kapandığımız pandeminin ilk dönemlerinde hayvanları ile ilişkilerinin hayatlarına kattığı güzellikleri yeniden keşfetme fırsatı yakaladı. Pek çok evcil hayvan sahibi kapanmalar sırasında bu faydalı etkileri şahsen deneyimleme imkanı buldu. Rakamlar, dünyadaki her 3 evcil hayvan sahibinden 1'inin, pandemi sürecinde yeni bir evcil hayvan sahiplendiğini ortaya koyuyor.  

İnsanlar için hayvanları artık yaşam boyu birliktelik kurmak istedikleri dostları konumunda. Onları her zamankinden daha fazla önemsiyor ve benzersiz doğalarına uygun ihtiyaçlarını gidermek için daha fazla zaman, para ve emek harcamak niyetindeler.  

Global Market Insight raporuna göre; evcil hayvan bakımı pazarının büyüklüğü 2020'de 232,3 milyar doların üzerindeydi ve 2021'den 2027'ye sektörün yıllık olarak yüzde 6,1 oranında genişlemesi bekleniyor. Bu rakamın 94,2 milyar dolarını ise mama segmenti oluşturuyor. Royal Canin olarak biz de sorumlu hayvan sahipliğini güçlendirmeye, hayvan sahiplerini desteklemeye ve yaşam boyu birlikteliğe odaklandık. Gelecek stratejilerimizi de bu kavramlar etrafında şekillendiriyoruz. 

Bu yıl hayata geçirdiğiniz projelerden ve gelecek planlarınızdan bahseder misiniz?  

'Hayvanlar için daha iyi bir dünya yaratmak' hedefimiz doğrultusunda sunduğumuz yenilikçi çözümler ile sektörde rol model uygulamaları hayata geçirdik. Her zamankinden çok daha fazla bir şekilde odağımıza, yarattığımız ekosisteme ve dolayısıyla paydaşlarımıza değer katacak projeleri aldık.  

Evcil hayvanların dünyayı daha iyi bir yer haline getirdiğine olan inancımız bize 8 bölümlük Bunu Bi’ Düşünün isimli mini dizi projesini hayata geçirmek için ilham verdi. BluTV ile hayata geçirdiğimiz işbirliği kapsamında dizi, 20 Ağustos’ta, bu online video platformunda yayına girdi. Mini dizi projemiz ile sorumlu hayvan sahipliği konusunda bireyselden kolektife yayılan bir farkındalık yaratmayı hedefledik ve önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızın odağında bu farkındalığı geliştirmek ve pekiştirmek yer alacak.  

2022 yılı planlarımızı, bilimsel çalışmalar ile geliştirilen değerli beslenme çözümlerinin yanında, veteriner hekimlerimizi dinleyerek onlara ihtiyaçları doğrultusunda daha iyi ve farklı ürünleri sunabilmek, global birikimimizi Türkiye’ye daha fazla yansıtmak, daha kaliteli servis ile hizmet sunmak, daha iyi işletme yönetimini anlatabilmek ve sektör için daha iyi organizasyonlar oluşturabilmek odağında hazırlıyoruz. 

Hayvan nüfusu, hayvan hakları konusundaki farkındalığın gelişimi, sorumlu hayvan sahipliği kavramının farkındalığının artması ve evcil hayvan sahiplenme oranlarındaki artış eğilimleri, pet sektörünün ‘hızlı tüketim ürünleri’ kategorisinde en hızlı büyümeyi gerçekleştirmesine olanak sağlıyor. 2022 yılı içinde biz de en önemli satış kanallarımızdan petshoplar üzerinden son tüketici ile kurduğumuz anlamlı ilişkiyi onlara özel kişiselleştirilmiş, çok daha etkin bir pazarlama anlayışı ile sunmaya odaklanıyoruz ve mağaza içi uygulamaların kalitesini güçlendirmek için projeler geliştirip onları hayata geçireceğiz.  

Marka olarak paydaşlarımız ve hayvan sahiplerine deneyimlettiğimiz mükemmel müşteri memnuniyetini artırarak sürdürme hedefindeyiz. Bu sebeple değer odaklı iş modelimizi geliştirerek tüm paydaşlarımız nezdinde katma değerli işler yapmaya ve kategori büyümesini hızlandırmaya, global ağımız ve global gücümüz sayesinde kazandığımız deneyimi paydaşlarımıza aktarmaya devam edeceğiz.  

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir