Haftanın önemli Web3 gelişmeleri

Bu hafta yaşanan en önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinen Web3 teknolojileri, gelecek için yüksek potansiyel vadediyor. Metaverse'de sunulan NFT'ler, blokchain tabanlı platformlar, dijital varlıklar ve kripto paralar her geçen gün daha aşina olduğumuz kavramlar haline geliyor. Geleceğin teknolojileriyle ilgili gözden bir şey kaçırmamak adına Metaverse'den OpenSea'ye, haftanın önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Metaverse 2030 yılına kadar 5 trilyon dolara ulaşabilir
Amerikalı uluslararası yönetim danışmanlık firması McKinsey & Company, mevcut metaverse kullanıcılarının motivasyonları, alışkanlıkları ve metaverse'ten beklentileri hakkında bilgi edinme amacıyla, farklı bölgelerdeki 3 bin 400'ü aşkın tüketici ve üst düzey yöneticiyle bir anket gerçekleştirdi. McKinsey & Company, gerçekleştirdiği araştırmayla, metaverse'ün gelecek vadeden potansiyelini, metaverse yatırımlarının tetikleyicilerini, tüketiciler ve B2B şirketleri için potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. 

metaverse

Yapılan araştırmanın bulguları, risk sermayesi ve özel sermaye şirketlerinin bu yıl metaverse'e 120 milyar dolardan fazla yatırım yaptığını gösteriyor. Geçtiğimiz yıl metaverse'e yapılan toplam yatırımın 57 milyar dolar olduğunu düşünecek olursak yatırım miktarının sadece bir yılda iki katına çıktığını söyleyebiliriz. Araştırmadan çıkarılan bulgular incelendiğinde ise metaverse'ün 2030 yılına kadar 5 trilyon dolara ulaşabileceği öngörülüyor. 

TAG Heuer, NFT özellikli akıllı saatini duyurdu
İsviçreli lüks saat markası TAG Heuer, saat, blokchain ve NFT’lerin bir araya geldiği akıllı saatini tanıttı. Ünlü saat markasının Ledger ile yapığı işbirliği sonucu ortaya çıkan Connected Calibre E4 modeli, müşterilerin NFT koleksiyonlarını, doğrulanmış bir sahiplik kanıtıyla, TAG Heuer Connected saatlerinde sergilemelerini mümkün kılıyor. MetaMask ve Ledger Live gibi kripto cüzdanlarına bağlanabilen modelin sahipleri, saatlerine birden fazla NFT ekleyebilecek ve bu NFT'leri arka plan olarak ayarlayabilecekler. Dijital sanat eserlerini gerçek dünyayla buluşmasına imkan tanıyan Connected Calibre E4 sahipleri, kripto cüzdanlarını saatlerine bağlayarak NFT sanat eserlerinin saatlerinde kolayca görüntülemesini sağlayabilirler. 

tag-heuer

TAG Heuer, internet sitesinde yaptığı açıklamada, "internetin hızlı evrimine bağlı olarak dünya hızla değişiyor. Web3'ten blok zincirine, NFT'lerden kripto para birimlerine, öğrenilecek çok şey var. Yenilikçi bir marka olarak TAG Heuer, saat tutkunlarının değişen dünyamıza uyum sağlamasına yardımcı olmak için burada. Zamanın ruhunu yakalayan benzersiz, özel deneyimler yaratmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı. Markaların gelişen teknolojiyle değişen dünyaya uyum sağlamaları, geleceğe adım atmalarında büyük önem taşıyor. TAG Heuer'in bu adımının, markanın dijital kimliğinde önemli bir rol oynayacağını söyleyebiliriz.

Yepyeni bir topluluk doğuyor: "New Generation Community"
Geçtiğimiz hafta, blockchain ve teknoloji odağındaki iş dünyasının lider yöneticilerini bir araya getirmeyi amaçlayan topluluk, "New Generation Community (NGC)" duyuruldu. Pazarlamasyon markası olan NGC tarafından üretilen özel NFT'lerle girilebilen toplulukta; Türkiye'de blokzincir ekosistemindeki girişimleri desteklemek amacıyla, iş dünyasının lider yöneticilerini bir araya getirerek sürekli yardımlaşma ilkesiyle buluşmalar düzenliyor. NGC’nin faaliyetleri arasında; başta iş dünyası olmak üzere kamu ve bireysel yaşam üzerinde köklü etkilere sahip olma gücünü taşıyan blockchain teknolojisine dair eğitimler, çalışma grupları, sunumlar, yayınlar ve etkinlikler bulunuyor.

ngc

Pazarlamasyon Kurucu ve CEO'su Necip Murat, blockchain ekosistemini, iş ve pazarlama dünyasıyla ortak noktada buluşturan "New Generation Community" hakkında, "Çıktığımız bu yol doğrultusunda DAO yapısına benzeyen bir yapı kurmaya karar verdik ve sadece 100 C level yöneticiyi dahil etmek istedik. 101. kişi topluluğa katılmak isterse, içerideki 100 kişiden herhangi birinin ayrılmasını bekliyor. Böylelikle oldukça sınırlı ve üyelerin birbirleri ile sürekli fikir alışverişi yapabileceği bir ortam doğuyor." açıklamasına bulundu.

Fed'in faiz kararı ardından Bitcoin'de dalgalanma yaşandı
Kripto para piyasasında uzun süredir sert düşüş eğilimi devam ederken dün sabah saatlerinde 20 bin 185 dolara kadar değer kaybederek son bir buçuk senenin en dip seviyesini gören Bitcoin, yatırımcılarını endişelendirmişti. Kripto para piyasasındaki bu gerileme yatırımcıların endişelerini artırırken panik satış sonucu borsaya girişler ise son üç buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Fed'in 15 Haziran'da açıkladığı faiz kararı sonucunda ise uzun süredir sert düşüş eğiliminde olan Bitcoin'de dalgalanma yaşandı. 

bitcoin-fed

Amerikan Merkez Bankası, 28 yılın ardından ilk kez faizi 75 baz puan artırarak yüzde 1.75’e çıkardı; böylece son 28 yılın en yüksek faiz artışını gerçekleşmiş oldu. Faiz kararının açıklandığı saat aralığında 20 bin 250 ila 22 bin 500 dolar arasında dalgalanan Bitcoin fiyatı, 23 bin dolara kadar yükseldi. Asya işlem saatlerine girilmesiyle tekrardan 21 bin 750 dolara kadar geriledi.

OpenSea, Seaport'a taşındığını duyurdu

opensea-1

NFT'ler için en popüler pazar yerlerinden biri olan OpenSea, geçtiğimiz gün Seaport protokolüne geçtiğini duyurdu. OpenSea bu hamleyle, kullanıcıların Ethereum blokzincirinde yapacakları işlemler için ödemeleri gereken işlem ücreti olan "gas" ücretlerini düşürmeyi amaçlıyor. Firma, Seaport protokolüne geçmesiyle, yapılan işlemlerde yüzde 35 daha az Gas ücreti ödeneceğini öngörüyor. Böylece, 2021 verilerini baz alarak toplamda 460 milyon dolar (yaklaşık 138 bin ETH) tasarruf edileceği düşünülüyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir