Google Yapay Zeka Firması Deep Mind'ı Satın Aldı

Geçtiğimiz Aralık ayında DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) için robot üreten mühendislik firması Boston Dynamics’i satın alan Google, şimdi de yapay zeka firması olan Deep Mind’ı satın aldı. Bu satın almanın değerinin 500 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Yazılım konusunda en ileri teknolojiye sahip şirketlerden birisi olan Google, yaptığı bu son satın almalarla donanım konusunda kendi seviyesini daha da ileriye taşıyacak gibi görünüyor. Londra merkezli Deep Mind firması ise yazılımlarını şu ana kadar e-ticaret ve oyun gibi amaçlar için kullandı. Firmanın ana iştigal alanı ise öğrenme algoritmaları ve sistem nöro-bilimi olarak belirtiliyor.

Bilgisayar dâhisi ve aynı zamanda nöro-bilim uzmanı olarak gösterilen 37 yaşındaki Demis Hassabis, Deep Mind’ı yalnızca 2 yıl önce kurmuştu. Bu satın alma Google’ın Avrupa'da şu ana kadar yaptığı en büyük satın alma olarak tarihe geçti. Facebook’un da Deep Mind’ı satın almakiçin girişimde bulunduğu ancak Google’ın daha çabuk davrandığı belirtiliyor.

Deep mind’ın satın alınması Google’ın yapay zeka firmaları ile ilk ilişkisi değil. Google ayrıca 2012 yılında ünlü fütürist Ray Kurzweil’i mühendislik direktörü olarak göreve almıştı. Kurzweil bundan 30 yıl sonra insanların bilinçlerini bilgisayarlara yükleyerek dijital ortamda ölümsüz olunabileceğini ve 2100 yılı itibariyle de biyolojik organların yerlerini mekanik parçaların alabileceğini iddia etmişti.

Google “Skynet” Olur mu?

Pazarda henüz Google Glass teknolojisinin yankıları sürerken art arda gelen bu iki satın almanın robot üretimi ve yapay zeka olması akıllara “Google Skynet olur mu*” sorusunu getirdi. Google tarafından Aralık ayında satın alınan Boston Dynamics firması da DARPA için ileri teknoloji robotlar üretiyordu. Google’ın ABD hükümetinin NSA ve CIA gibi unsurları ile yakın temasta olduğu ise sıkça dile getiriliyor.

Google Glass  ürünü için:

http://www.google.com/glass/start/

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir