Google, Türk Telekom ile Anlaştı, Sunucularını Türkiye'ye Getiriyor

Rekabet Kurumu’nun kestiği ceza sonrası Google'ın, Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modellerine Google uygulamaları için artık lisans vermeyeceğini duyurduğunu dün sizlerle paylaşmıştık.

https://pazarlamasyon.com/google-rekabet-kurumu-cezasini-kaldirmazsa-turkiyeye-yaptirim-uygulayacak/

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre geçen ay Facebook’un sunucularını Türkiye’ye getirmek için kurulum çalışmalarına başlayan Türk Telekom, Google ile de anlaşmaya vardı.

Konuyla ilgili olarak Türk Telekom ve Google’ın 16 Aralık Pazartesi günü anlaşma imzaladığı öğrenildi. Taraflar arasında yapılan bu anlaşma kapsamında Google’ın sunucuları Türkiye’ye gelecek.

Google sunucuları 2020'de 8 ayrı merkeze kurulacak

Şu anda teknik inceleme çalışmaları yürütülen süreçte, ilk etapta 8 ayrı merkeze Google sunucuları kurulacak. Türk Telekom’un trafik yönetimini yaptığı bu 8 ayrı merkezdeki kurulum çalışmaları 2020 ilk çeyreğinde başlayacak. 

Anlaşmaya göre Google’ın Türkiye’deki internet trafiğinin 2020 yılında yüzde 50’si Türkiye’de kurulacak olan sunuculardan yönetilecek. Bu oran 2020 sonrasında ise yüzde 80’e çıkarılacak.

Edinilen bilgiye göre sunucuların Türkiye getirilmesi süreci, Google’ın Rekabet Kurumu ile son yaşadığı Android lisans krizinden etkilenmedi.

Türkiye’nin internet trafiğinin yaklaşık yüzde 75’ini oluşturan Facebook ve Google’ın sunucularını yurtiçine getirmek için bir süredir çalışmalar yapılıyordu. Bu kapsamda ilk adım Facebook ile atılmıştı.

Türkiye'deki Facebook trafiğinin yüzde 60'ı Türkiye'deki sunuculardan

Türkiye'deki internet kullanıcılarının Facebook'un servislerine daha hızlı ve daha yüksek kalitede ulaşabilmesi amacıyla Facebook'un sunucuları Türk Telekom'un İstanbul Ataköy merkezi üzerinden devreye alınmaya başlanmıştı. Bu kapsamda Google'da olduğu gibi Facebook için de 8 merkezde sunucu kurulumu gerçekleştirilecek. Şu anda Türkiye'deki kullanıcılarının Facebook trafiğinin yüzde 60'ı Türkiye içindeki sunuculardan elde ediliyor. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir