Google Arama Motorundaki Alışveriş Reklamları Kaldırılıyor

Google arama motorunda herhangi bir ürünle ilgili arama yaptığınızda sayfanın en üst kısmında çıkan alışveriş reklamlarına hepiniz aşinasınızdır. İşte Google Türkiye'nin resmi blogu üzerinden geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamaya göre, artık Türkiye'den yapılan aramalarda o alışveriş reklamları gözükmeyecek. Bunun sebebi ise Rekabet Kurumu'nun bu yılın başlarında Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde almış olduğu karar.

https://pazarlamasyon.com/rekabet-kurumundan-googlea-98-milyon-tl-ceza/

Google Türkiye yaptığı açıklamada, alınan bu karardan sonra, satıcılardan alışveriş reklamlarının gösterilebilmesi için AKS’lere Google Alışveriş’le aynı fırsatı sağlayacak ve alışveriş reklamlarının ürün kalitesini hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak bir dizi tedbiri Rekabet Kurumu'na sunduğunu belirtti. Açıklamaya göre, Google Türkiye'nin sunduğumu tedbirler, alışveriş reklamları için Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu içeriyordu.

Ancak Google Türkiye, Rekabet Kurumu'na sunduğu çözüm önerilerinin Türkiye için kabul edilebilirliğinin şu aşamada belirsiz olmasından ötürü, faaliyetlerini yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerine hazırlık yapabilmeleri için yeterli süreyi sağlamak amacıyla 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağını açıkladı.

https://pazarlamasyon.com/google-komisyon-ucretlerini-kaldirarak-amazon-ile-rekabete-hazirlaniyor/

Google Türkiye'nin verilerine göre, alışveriş reklamları, reklamverenler için neredeyse %20 daha etkili; maliyetleri düşürüyor ve geri dönüşleri artırıyor. Ayrıca Google Türkiye'nin belirttiğine göre, Türkiye’deki kullanıcıların %82’si, sonuçlar sayfasının Alışveriş Reklam Birimi ile daha faydalı olduğunu düşündüklerini belirtiyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir