"Gelecek için yapacaklarınız bugününüzü belirleyecek" mottosuyla yola çıktık

New Generation Community üyelerimizden Kuantum Araştırma Kurucusu Volkan Kılıç, " New Generation Community oluşumu çok kıymetli. Hem farkındalık yaratmak hem bu alanda çalışanları desteklemek hem de yeni teknoloji ve ürün gelişimi konusunda bu birlikteliğin önemli rol oynayacağını düşünüyorum."

New Generation Community kapsamında, blockchain odağındaki iş dünyasının lider yöneticilerinin; pazarlamada dijital çağın yarattığı fırsatları, değişen yaklaşımları ve sektör beklentilerini paylaştıkları bölümümüzün konuğu, Kuantum Araştırma Kurucusu Volkan Kılıç.
(New Generation Community hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.)

"Gelecek için yapacaklarınız bugününüzü belirleyecek" mottosuyla yola çıktık

Pandemi ve ekonomik krizin etkileriyle geçen, zor bir yılın daha içerisindeyiz ve bu zorluk önümüzdeki iki yıl da devam edecek. Ekonomik krizle birlikte dijital dönüşümün etkilerini de oldukça hissedeceğimiz iki yıl daha bizi bekliyor. 2017 yılında attığımız dijitalleşme ve araştırma yöntemlerine teknolojiyi entegre adımları bizim bu sürece çok hızlı adapte olmamızı ve dezavantajlarından ziyade iş süreçlerinde avantajları yaşadığımız bir dönem oldu.

Müşterilerimizde değişen ve hızla dijitalleşen ve aynı zamanda ekonomik değişimleri sürekli yaşayan tüketicilerini anlamaya, ürün ve hizmetlerini dijitalde tüketicileri ile buluşturmaya çalıştılar. Davranışsal ekonomi ve finansın en önemli başlığı haline gelen tüketici davranışları belli periyotlar ve etmenlerle değişim göstermekten, aylık değişim ve dönüşümler gösteren ve düzenli takip edilmesi gereken bir trend haline geldi.

Fijital deneyime odaklandık
Yıllardır pek çok sektörde tüketicinin her adımını takip ettiğimiz touch pointlerini tespit edip haritaladığımız çalışmalarımızı değişen koşullar doğrultusunda yeniden tasarlamaya başladık. Dijital ve fizikselin iç içe girdiği multi-channel in kusursuzlaşması gerektiği bu dönemde bu deneyimi iyileştirmeye yönelik bir yoğunluk yaşadık. 

Dijital etnografi modelimiz, real time çalışan dashboard ekranlarımız, yapay zekâ destekli araştırma ve nöro marketing modellerimiz öne çıkan hizmetlerimiz arasında. Bunlara ek olarak markalaşma konusunda biraz geriden gelen ve pandemiyle birlikte markalaşma süreçlerine hız veren B2B sektörü. Kuantum Araştırma bu pazardaki uzmanlığı ve birikimi ile de oldukça ön plana çıktı.

Davranışsal ve sosyal veriyi analiz ederek algoritmalarımıza öğretmeye başlıyoruz
21. yüzyıl; dijital çağ, endüstri 4.0, veri çağı... vb. ismine her ne dersek diyelim içinde bulunduğumuz bu dönemin artık başlangıç seviyesinde değil, hızlanma dönemindeyiz. Yani artık yapay zekâ vb. teknolojileri üreten devlerin değil, bu teknolojileri kullananların direk ekonomiye etki edeceği bir dönemdeyiz. Pandemi bu dönüşümde sadece katalizör görevi gördü. Bahsettiğim üzere 2017’den beri tüm süreçlerimizi dijitale taşımanın yanı sıra pek çok yapay zekâ destekli sistemi araştırma süreçlerimize entegre etmiş durumdayız. Ve şu anda da blockchain teknolojilerini araştırma süreçlerimize entegre ediyoruz. Metaverse ile birlikte bugüne kadar sınırlı ve yanlı olan sosyal veri kusursuz bir Big Data’ya dönüşecek. Biz de burada konumlamamızı gerçekleştirmiş durumdayız. Kuantum Araştırma bir verse dünyasında yerini almış durumda. Buradaki davranışsal ve sosyal veriyi analiz ederek algoritmalarımıza öğretmeye başlıyoruz.

Çağımızın en büyük gerekliliği veriye dayalı pazarlama ve CRM
Sektör fark etmeksizin çağımızın en büyük gerekliliği veriye dayalı pazarlama ve CRM. Müşteri ilişkileri yönetimini ve pazarlama stratejilerini, veriler ve bu verilerden elde ettiği model ve iç görüler ışığında şekillendirmek artık işletmelerimizi öne geçirecek bir uygulama değil, varlıklarını devam ettirmeleri için zorunlu bir yönetim şekli. Makro ölçekli işletmelerimizde bu yönetim şekli biraz kendisini gösterse de, işletme ekosistemini büyük ölçüde oluşturan kobilerimiz de maalesef henüz bu bilinç tam oturmuş değil. İşletmelerimizin hızlıca geleneksel pazarlama yöntemlerini terk edip, bilimsel pazarlama yöntemlerine geçiş sağlamaları gerekiyor. 

Kuantum Araştırma olarak; Yenilikçi ve teknolojik araştırma modelleri ile, veri çağında veri bilimini öne çıkararak farkındalık yaratmayı bir sorumluluk kabul edip, sektöründe öncü bir kurum olmak için, “Gelecek için yapacaklarınız bugününüzü belirleyecek” mottosuyla çoktan yola çıktık.

Farkındalık yaratmak adına NGC çok kıymetli
Dijitalleşmenin hızlanma çağında olduğumuz günümüzde ilk kez bir teknoloji konusunda ülke olarak tüketici değil üretici olarak yerimizi alabilecek konumdayız. Bu sebeple New Generation Community oluşumu çok kıymetli. Hem farkındalık yaratmak hem bu alanda çalışanları desteklemek hem de yeni teknoloji ve ürün gelişimi konusunda bu birlikteliğin önemli rol oynayacağını düşünüyorum.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir