Gelecek yüzyılın manifestosu!

Pazarlama iletişiminde sektörün ilham kaynağı Pazarlamasyon Dergi, yeni sayısıyla sonbahar boyunca yanı başınızda...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki egemenliği kayıtsız şartsız millete teslim eden Cumhuriyetimizin ilanı kuşkusuz Türkiye olarak en önemli ortak değerimiz. Bir ulusun temel hak ve özgürlüklerine dayalı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak düzenlenmiş bir ülkenin temel değerlerini ifade eden Cumhuriyet değerleri; modernleşme, eşitlik, özgürlük ve adalet gibi temel değerleri içinde barındırıyor. Toplumun kolektif kimliğini şekillendiren ve gelecek nesillere taşınan bu değerler Cumhuriyet’in parolası olarak bir asrı geride bırakıyor. 

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken büyük heyecan duyduğumuz bu özel yılda, iş dünyasının değerli isimleriyle “100. Yıl Cumhuriyet Gecesi”ni, coşku dolu bir kutlamayla gerçekleştirdik. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken ‘Çünkü biz biriz!’ mottosundan yola çıkarak iş dünyasının değerli isimleriyle, birden çok yapay zekâ teknolojisiyle cumhuriyetimizin yeni yüzyılı için hazırladığımız ortak manifestomuzu bu sayımızın kapağına taşıdık.

Pazarlamasyon Dergi, Sonbahar sayısıyla sizlerle...


100 yıl önce Cumhuriyet ile birlikte markalaşma süreci ve iletişim stratejileri tarih boyunca büyük bir evrim geçirdi. İnkılaplar döneminde başlayan modernleşme hareketi, toplumun yaşayış biçiminde ve algısında köklü değişimlere yol açtı. Bu süreçte markalar, sloganlar ve karakterler aracılığıyla Türkiye'nin çağdaş, ilerici ve modern kimliğini yansıtmaya çalıştılar. İletişim, reklam ve pazarlama stratejileri, teknolojinin ilerlemesi ve küreselleşme gibi faktörlerle birlikte daha sofistike bir hal alarak marka kimliğini şekillendirmede önemli bir rol oynadı. Peki köklü markaların uzun vadeli başarısının sırları neler? Değişen tüketici beklentileri ve pazar dinamikleriyle başa çıkabilmek için markalar ne tür stratejiler geliştirmeli? Sektörün önde gelen ajans yöneticilerinin görüşleriyle bu sorulara yanıt aradık.

Mete Gürkan yazdı: Bir sürdürülebilirlik hikâyesi: Türkiye’de kadın voleybolu


Ekip ruhu, takım çalışması, liderlik, sürdürülebilirlik... İş dünyasında hangi kavramlar konuşuluyorsa en çok, bir takım tüm bunlara dair hem iş dünyasına hem gençlere ve çocuklara hem de tüm topluma müthiş bir örnek sunuyor. Kadın voleybolunda Türkiye gerçek anlamda tarih yazarken, sürdürülebilirlikten liderliğe kadar eşsiz bir rol modelliğini de kadın milli voleybol takımı yapıyor. Peki voleyboldaki başarımız bireylere, topluluklara, oluşumlara ve de markalara neler öğretebilir, hangi dersleri verebilir?

Kayhan Dural yazdı: Ben yapay zekâ, beni yanlış anladınız


Son zamanlarda yapay zekânın işleri nasıl ele geçirdiğini çokça okuyorsunuz: Bir yaratıcının yeteneklerini çalıp işsiz bırakıyor. Şok şok şok! Bir yaratıcı deha, sıradan bir 9-5 rutinine transfer oluyor. Yeni AI modelleri ile görsel, müzik/ses ve metin oluşturma konusunda daha önce hayal dahi edilemeyecek olanaklar göz önüne alındığında, bu korku kesinlikle anlaşılabilir. Ancak daha yakından incelendiğinde, bu egosal bir durum olduğu anlaşılıyor.

Gözde Attila yazdı: İçimizdeki iyiliği pazarlamak


Filmlerde alışık olduğumuz bir karakter vardır: Sessiz, sakin, kimsenin onun içindeki iyiliği, cevheri keşfetmediği, bu yüzden de hak ettiği hayata kavuşamayan o “aslında çok iyi” olan kişi. Film boyunca umutla bekleriz, sonunda filmdeki diğer çığırtkan karakterlerin maskelerinin düşüp, bu içi iyi, ama kendini ifade edememiş karakterin kazanmasını. Ne kadar gerçekçi olursak olalım, iyilerin sessizce kazanması daima romantik ve rahatlatıcı bir hayaldir.

Bu senaryo muhtemelen filmler kadar uzakta değil, ofiste, yaşadığınız mahallede de sık sık yaşanmaktadır. Aslında çok iyi olan birileri kendini ifade etmekten hoşlanmadığı, kendini pazarlar gibi görünmekten çekindiği için sessiz kalır. Onlar sessiz kalınca, ortam acımasızca, sesi en çok çıkana yöneltir sahne ışığını. Sessiz karakterimize kalansa, hayatın adil olmadığı konusunda önyargılarını tekrar tekrar tazelemektir. Ne bildiğinden ne kadar iyi kalpli olduğundan bağımsız en çok sesi çıkan kazanacaksa, neresi adaletlidir bu oyunun?

Ahmet Terzioğlu yazdı: Yüz yılda yüzler, fikirler


Fikirleriyle, ortaya koydukları işleriyle, tarihimizin tartışmasız en büyük fikrinin sahibi, bir ülkenin mimarı olan Mustafa Kemal Atatürk ve cumhuriyet ışığında 100 yıl boyunca farklı alanlarda ortaya mühim şeyler koyan, özellikle de kendi alanında önderlik etmiş mühim yüzleri ve fikirleri sıralamaya, hatırlamaya çalıştık.

Doğada beden ve zihin sürekli aktif kalıyor


Yemeksepeti Market Genel Müdürü Bülent Dölek için doğada olmak ve kamp yapmak beden ve zihin için en arındırıcı aktivitelerin başında geliyor. Doğada olmayı bana hayattaki yerimi hatırlattığı için seviyorum diyen Dölek, “Her türlü konfor düşünülmüş dev plazalarımızdan çıkıp, yerdeki kaya parçasına yenildiğinde anlıyorsun gerçekte kim daha büyük ve kudretli.” diyor.

Spordan öte deneyimlerle dolu bir yaşam felsefesi 


“Hayatın her anında kendime yatırım yapmaya çalışıyorum. Hem işte hem sosyal çevremde hem de aile içinde çok yönlü olmanın, sürekli öğrenmenin ve deneyimlemenin önemini hiçbir zaman unutmuyorum.” diyen Egepen Genel Müdür Yardımcısı Tamer Özen’in hayatında mesai dışı aktiviteler büyük bir yer tutuyor. 

Akrabalarıma anlatamayacağım proje beni hâlâ gururlandırıyor

Sektöre adını kazıyan kreatif isimlerin, ilk işlerine yer verdiğimiz serimizin yeni konuğu Happy People Project Yaratıcı Grup Başkanı Şeyma Keklik...

Fil’m Hafızası’ndan Cumhuriyet’in 100. yılına özel seçkiSosyal sinema platformu Fil’m Hafızası’nın, Pazarlamasyon okuyucuları için derlediği, Cumhuriyet’imizin 100. yılı dolayısıyla hem Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını, hem Kurtuluş Savaşı sürecini, hem de Cumhuriyet'in ilanını beyaz perdeye yansıtan film seçkisi sizlerle... 

The Hammers Awards 2023'te ödüller sahiplerini buldu!

 

Türkiye’nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards 2023’ün kazananları belli oldu. The Hammers Awards kazananları; "Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Bölümü", "Teknoloji ve Veri Bölümü", "Marka Deneyimi, Medya ve İçerik Bölümü", "Sektörel ve Özel Kategoriler Bölümü" olmak üzere 4 ana kategori ve 64 alt kategoride sahiplerine kavuştu. The Hammers Awards 2023'te ödül kazananların tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Pazarlamasyon Dergi’nin Sonbahar sayısına ulaşmak için buraya tıklayabilir, Getir uygulaması üzerinden ve Türk Telekom Dergilik uygulamasından dergimize hemen ulaşabilirsiniz. 

Keyifli okumalar…

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir