Geleceğe ancak değişerek adım atabiliriz

Adform Türkiye & MEA & Orta Asya Ülke Müdürü Cem Eroğlu ile pazarlama teknolojilerindeki gelişmeleri, değişimleri, yeni dönem pazarlama trendlerini ve MarTech Awards'ün pazarlama teknolojileri kavramına ve Türkiye’deki pazarlama ekosistemine katkısını konuştuk.

Pazarlama teknolojilerinin sektöre örnek olacak en başarılı kullanımlarını ödüllendirmek üzere bu yıl yedinci kez düzenlenecek olan MarTech Awards 2024'ün jüri başkanlarını duyurmuştuk.

Teknoloji Ödülleri Bölümü, Kullanım Bölümü, Mecra Bölümü, Sektörel & Özel Kategoriler Bölümü olmak üzere 5 ana kategori altında toplamda 85 kategoride ödüller sahipleriyle buluşacak. Bu yıl MarTech Awards'te Teknoloji Bölümü jüri başkanlığı görevini üstlenecek olan Adform Türkiye & MEA & Orta Asya Ülke Müdürü Cem Eroğlu ile pazarlama teknolojilerindeki gelişmeleri, değişimleri, yeni dönem pazarlama trendlerini ve MarTech Awards'ün pazarlama teknolojileri kavramına ve Türkiye’deki pazarlama ekosistemine katkısını konuştuk.

Bu kadar değişimin içerisinde, hafızamızın yetmediği yeri yapay zekâ devralıyor
Pazarlama teknolojilerindeki gelişmelerin, markaların tüketici deneyimini nasıl etkilediğini iki farklı kapsamda incelemek gerekiyor. Teknoloji kullanılarak hazırlanan stratejileri tüketici beklentileri mi etkiliyor, yoksa pazarlama stratejileri mi tüketici deneyimini etkiliyor? Modern pazarlama teriminin odak noktası olan tüketici iletişimi, eskiden olduğu gibi çoğul ve kurumsal mottoların olduğu iletişimin çok ötesinde. Kişiselleştirilmiş çalışmalar, bu çalışmalara ayak uydurması gereken yaratıcı görseller ve hedeflemenin temelindeki teknolojik araçlar bir orkestra niteliğinde ahenk ile çalışmak zorunda. Burada iş ortaklarının eş zamanlı iletişimi de bir o kadar değerli. Anonim olarak takip edilen ayak izleri markaların ve tüketicilerin karar verme aşamasına daha hâkim olmasını sağladı. Bu süreçte, raporun nasıl okunduğu ile paralel olan bir sonraki içerik ve iletişim planı ise reklam teknolojilerine aktarılarak kurgunun ahengini sağlıyor. Reklam kirliliğinden bıkan tüketicilerin karşısına artık doğru zaman doğru içerik kavramı, reklamdan öte teklife dönmüş durumda. Pazarlamacılara önerim, uzak olsa da Japonya pazarına bir göz atmaları ve oradan feyz almaları. Zira üretilen içeriklerin renk ve çılgınlığı birçok reklamdan daha albenisi olduğu için pazarlamacıların tüketicilere dokunabilmek için yaratıcılığı ön plana koydukları değerli pazarlardan birisi. Bugün, hangi içeriğe odaklanacağını neredeyse bilmeyen bir tüketici mevcut. Dikkat çekmek için ise alışık olmadığımız yöntemleri kullanan mecralar.. Bu kadar değişimin içerisinde, artık hafızamızın yetmediği yeri yapay zekâ devralıyor. Bizler ise, yapay zekâ terbiyecileri olarak yaratıcılık kavramına yeniden değiniyoruz.

Etkili ve esnek stratejiler belirlemek, başarılı bir marka olmanın anahtar unsuru
Geleceğe ancak değişerek adım atabiliriz. Bu nedenle, markaların gelişen teknolojilere değişerek ve dönüşerek ayak uydurmaları, günümüzün dinamik dünyasında oldukça önemli. Sürekli değişen ortamda etkili ve esnek stratejiler belirlemek, başarılı bir marka olmanın anahtar unsurunu oluşturuyor.

Öncelikle, markaların adaptasyon yeteneklerini güçlendirmeleri gerekiyor. Kırılgan bir yapıya sahip markalar, beklenmedik değişikliklere ve trendlere hızlı bir şekilde ayak uydurmakta zorlanabiliyorlar. Günümüzde, markaların adaptasyon yeteneklerini geliştirmeleri; esneklik, hızlı karar alma ve değişen koşullara hızlı bir şekilde uyum sağlama konularında açma germe hareketleri yapıp organizasyon yapılarını ve stratejilerini esnetmeleri gerekiyor. Tabi bu ancak kendi ekosistemine sahip ve veri odaklı bir strateji ile ilerlenmesiyle gerçekleşebilir. Günümüzde, pazarlama stratejilerini şekillendiren en önemli unsuru müşteri verileri oluşturuyor. Markaların bu veriyi doğru bir şekilde analiz etmeleri ve anlamaları, kişiselleştirilmiş deneyimler sunmalarına olanak tanıyor. Diğer bir önemli noktayı, güçlü iş birlikleri ve ortaklıklar oluşturuyor. Doğru iş ortaklarıyla kurulan iş birlikleri, markaların değişen pazarlama dinamiklerine hızlı bir şekilde uyum sağlamalarına yardımcı oluyor.

MarTech Awards'te başarılı her çalışmanın hak ettiği bir alkış söz konusu
MarTech Awards'ın Türkiye'deki pazarlama ekosistemine kattığı değer oldukça önemli. Zira, başarılı her çalışmanın hak ettiği bir alkış söz konusu. Reklam ve pazarlama teknolijerine yatırım yapma kararı bir vizyon ise bunu uygulayabilecek ekiplerin istihdam edilip çalışmalarının markaların içinde desteklenmesi de bir başarı hikayesi. Bu yüzden, sektörümüzde teknolojiye dokunmuş ve yön vermiş az sayıdaki meslektaşlarımızla iletişim kurmaya karar verdik. Jüri sayısındaki üst limite takıldığımız içinde diğer meslektaşlarımıza ulaşamadık. Önemli isimlerden oluşan bir kadrodan ödül almış olmak bir karne niteliğinde. Bu bağlamda, endüstri için de çok faydalı, endüstriyi geliştiren meslektaşlarımızın gerçekleştirdiği çalışmaların göz önüne alınması için de..

Siber güvenlik yatırımlarının artmaya devam edeceğini düşünüyorum
Öncelikle yapay zekâ ve makine öğrenimi alanındaki ilerlemeler, pazarlamada daha sofistike ve kişiselleştirilmiş stratejilerin geliştirilmesine olanak tanıyacak. Bu teknolojiler, müşteri davranışlarını anlama, tahminleme ve buna göre hızlı tepki verme konusunda yeni kapılar açacak. Ayrıca, veri güvenliği ve gizliliği alanındaki endişeler nedeniyle, bu alanda yeni çözümler ve yöntemler öne çıkıyor. Gün geçtikçe daha da tehdit altında olan tüketiciler ve bilgilerin çalındığı platformlarda bıraktığımız ayak izleri, bizi derin bir çukurda yaşamaya zorluyor. Bu nedenle siber güvenlik yatırımlarının artmaya devam edeceğini düşünüyorum. Tüketicilerin bilgilerini koruma ve şeffaflık konularında daha duyarlı hale gelmeleri, pazarlamacıları veri yönetimi konusunda daha sorumlu davranmaya yönlendirecek.

Tabi, otomasyonun mimari dizaynını belirleyen bizlere daha fazla görev düşüyor. Yapay zekayı nasıl beslediğimiz ve nasıl yönlendirdiğimiz çok değerli, hiçbir makina oturup bizlere empati yaparak kendi kararlarını almayacak. Sadece bize ciddi anlamda zaman kazandıracak. Duygusal zekanın daha değerli olduğu bir dönemde, bilgi birikiminden ödün verip karşı taraftan uygulama beklersek duygularımızla kendimizi kandırmış oluruz. Çerezler kalkıyor, regülasyonlar güçleniyor ve global mecralar gün geçtikte daha fazla takip ediliyor. Bu değişkenlikte, bizlere rehberlik görevi daha fazla düşecek gibi görünüyor...

MarTech Awards 2024 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir