Figopara 11 milyon dolar yatırım aldı

Yerli fintech Figopara, 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırım aldı.

Kurumsal şirketler için tedarikçi finansmanına aracılık etmenin yanında geliştirdiği çözümlerle KOBİ’lerin hızlı, kolay ve ucuz finansmana ulaşmasını sağlayan fintech şirketi Figopara, iş modeli ve sürdürülebilir büyümesiyle yerli ve yabancı büyük yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Şimdiye kadar iki ayrı yatırım turunda toplam 5.6 milyon dolar yatırım alan Figopara, Türkiye’nin en büyük yerli sermayeli bağımsız portföy yönetim şirketi konumundaki İstanbul Portföy’ün kurduğu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu L2G Ventures’ın liderlik ettiği Seri A yatırım turunu 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırım ile tamamladı.

Yatırım turuna mevcut yatırımcılardan Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu), Eczacıbaşı Momentum ve Finberg’in yanı sıra Abdul Latif Jameel General Technology Ventures, İş Bankası’nın Maxis Girişim Sermayesi Fonu, Logo Yazılım, Sabancı Ventures, ScaleX Ventures, TechOne Venture Capital ve Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altındaki TKYB Sermaye Fonu’nun aralarında bulunduğu yatırımcılar katıldı.

Figopara aldığı bu yatırımla KOBİ’lerin daha fazla finansmana ulaşmasına aracılık ederken, yatırımı ayrıca satın alma fırsatları ve yurt dışı büyüme hedefleri doğrultusunda da kullanacak.

"Finansmana erişime aracı olmaya devam edeceğiz"
Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, şunları söyledi: "Hızlı büyüyen bir şirket olmamız, hali hazırda global açılımımız ve yurt dışı planlarımızla öngördüğümüz kaynağın çok üzerinde bir tutarı Figopara’ya getirmeyi başardık. Finansal teknolojiler ve girişim ekosisteminde bu kadar çok sayıda güçlü kurumun yatırım için bir araya geldiği bir şirket olmak da bizi ayrıca gururlandırıyor. Söz konusu bu yatırım turunda yatırımcılarımızın, alanında lider stratejik yatırımcılar ve girişim sermaye fonları olması bizim için büyük bir önem taşıyor. Bugün itibarıyla 20’den fazla banka ve 10’un üzerinde finansal kuruluşun entegre olduğu Figopara, yeni yatırımcılarından da aldığı güçle önümüzdeki dönemde hem yurt içinde hem de yurt dışında hızlı büyümesini sürdürecek. Öte yandan hali hazırda yatırımcımız olan Dünya Bankası Grubu üyesi IFC’nin bu dönemde yatırım turuna 3. kez katılarak Figopara’ya tekrar yatırım yapması Türkiye ekonomisine ve Figopara’ya olan güveni de perçinlemiş oldu. Yine mevcut yatırımcılarımızı bu turda da aramızda görmek bizi oldukça mutlu etti. Tura katılan çok kıymetli yeni yatırımcılarımızın da bize güç katacağına olan inancım sonsuz. Aldığımız bu yatırımı KOBİ’lerin vade problemini çözmek üzere finansman kaynağı olarak kullanacağız. Aslında bu, Figopara özelinde KOBİ’lere yapılmış bir yatırım diyebiliriz."

"Yurt dışı açılımlarımız devam edecek"
Figopara’nın ilk iki yılında 5 kat büyüme hedefine ulaştığını ifade eden Bahar, "2022 yılında İzmir, Ankara ve Adana ofislerimizi açarken, KOBİ finansman tedariğimizi bir önceki yıla kıyasla 8 Kat büyüme ile kapatmayı hedefliyoruz. İtalya’dan sonra Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde de yurt dışı açılımlarımız devam edecek" dedi.

Figopara Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bilgen ise şöyle konuştu: "Dünyada merkez bankalarının parasal sıkılaşma politikasına geçişiyle birlikte küresel ölçekte likiditenin piyasadan çekildiği bir dönemde Figopara olarak aldığımız bu yatırım ne denli doğru bir yolda olduğumuzun somut bir göstergesi. Figopara olarak dünyanın ve Türkiye’nin güçlü kurumlarından yatırım almaktan dolayı gururluyuz."

"Global pazarda rekabet edecek şirketlere odaklanıyoruz"
L2G Ventures GSYF Yönetici Ortağı Mehmet Ali Deniz ise yatırım özelinde şu değerlendirmede bulundu: "L2G Ventures olarak stratejimiz, Türkiye’de sektöründe lider olup, bölgesel ve global piyasalarda rekabet edecek ekip, kaynak ve vizyona sahip olan firmaları desteklemek. Türkiye’de tedarikçi finansmanına getirdiği yenilikçi yaklaşımla sektörün öncüsü konumundaki Figopara’nın, öngördüğümüz lokalden globale büyüme planının yanında KOBİ’lerin finansmana ulaşmasına aracılık etme hedefinin önemli bir parçası olan bu tura liderlik ederek, çok değerli uluslararası ve Türk yatırımcılarla beraber finansman sağlamış olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz."

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir