Facebook'un Meta olmasından bu yana Zuckerberg'ün serveti 70 milyar dolar değer kaybetti!

Facebook'un adını Meta olarak değiştirmesinden bu yana, Zuckerberg'ün serveti yüzde 55'in üzerinde bir düşüş yaşayarak 55.3 milyar dolara geriledi.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz sene Facebook, ismini Meta olarak değiştirip yeniden markalaşma yolunda önemli bir adım atmıştı. Şirketin CEO'su Mark Zuckerberg ise bu değişimle, metaverse'ün potansiyeline ne kadar inandığını tüm dünyaya göstermiş oldu. Peki bu değişim Meta ve Zuckerberg'ü nasıl etkiledi?

Meta için bir dönüm noktası sayabileceğimiz 2021 yılı itibariyle şirket, kaynaklarını metaverse üzerinde yoğunlaştırmaya başladı. Son veriler, metaverse'ün potansiyeline ulaşmasını sağlamak için yürütülen süreç sonucunda, Meta CEO'su Mark Zuckerberg'ün servetinin hemen hemen yarısının eridiğini ortaya koyuyor. 

Artık dünyanın en zengin 20. kişisi!

Zuckerberg, yeni yıla 125 milyar dolarlık kişisel servetiyle başlamasına karşın, Bloomberg'in Milyarderler Endeksi'ne göre, yüzde 55'in üzerinde bir düşüş yaşayarak kişisel serveti 55.3 milyar dolara geriledi. Bu gerileme Zuckerberg'ü dünyanın en zengin 20. kişisine düşürdü. CEO'nun yaşadığı bu gerilemenin, büyük miktarda metaverse yatırımları ve kullanıcı sayısındaki azalmadan kaynaklandığı tahmin ediliyor.

,mark-6

Facebook'un isim değişikliğinden bu yana oldukça çalkantılı bir dönemden geçtiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz Ekim ayından bu yana şirket, günlük yaklaşık bir milyon aktif kullanıcı kaybederek kullanıcı sayısındaki ilk düşüşünü bildirmişti. Bu düşüş Facebook'un 18 yıllık tarihinde günlük aktif kullanıcı sayısında yaşanan ilk düşüştü. Meta'nın net geliri ise 2021'in aynı dönemine göre ikinci çeyrekte yüzde 36'dan fazla düşüş gösterdi. Şirket, Nisan ayında yaptığı bir açıklamada, metaverse birimi için bu yıl en az 10 milyar dolar harcayacağını duyurdu. Şirket ayrıca, metaverse projelerinde yer alan 10.000'den fazla çalışan olduğunu açıkladı. 

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir