En popüler içerikler Lifestyle, en güçlü platform Instagram [Araştırma]

INFLOW Network ve Influencer’lar hakkında data üreten HypeAuditor, Türkiye’deki Influencer Marketing ilerleyişi hakkında hayata geçirilen ve 2022 yılının ilk yarısını kapsayan bir rapor hazırladı.

Pandemi ile birlikte giderek güçlenen ve hayatımızın büyük bir bölümünü kaplayan Influencer Marketing sektörü 2022 yılına da oldukça güçlü bir giriş yaptı. Sektörün genişlemesi ve ilerlemesiyle birlikte, Influencer’ların kitleleri kadar etkileşim oranları da önem kazandı. Markalar, yapılan işbirliklerinin etkisinin artması için Influencer’ların etkileşim oranları ve takipçi kitlelerinin yaşı, cinsiyeti gibi çeşitli kriterleri de göz önünde bulundurmaya başladılar. Bu gelişmeler doğrultusunda 2022 yılında sektöre markalar tarafından 15 milyar dolar harcama yapılması bekleniyor. 

Markaları ve sosyal içerik üreticilerini bir araya getirmeyi hedefleyen INFLOW Network, Influencer’lar hakkında data üreten HypeAuditor ile gerçekleştirdiği işbirliği ile markaları doğru yönlendirmeyi ve en uygun Influencer’lar ile eşleştirmeyi hedefliyor. Bu işbirliğinin sektöre yönelik önemli bir katkısı da Türkiye’deki Influencer Marketing ilerleyişi hakkında hayata geçirilen ve 2022 yılının ilk yarısını kapsayan rapor. İşte rapordan öne çıkan bazı detaylar...

Türkiye'de, Instagram'da içerik üretenlerin yüzde 49,3’ünü Mikro-Influencer’lar oluşturuyor

İçerik üreticilerinin 5 bin - 20 bin arasında bir takipçi sayısı bulunuyor. Nano-Influencerlar ise kitleleriyle en güçlü bağa ve dolayısıyla yüzde 4.9 ile en yüksek etkileşime sahip konumdalar. Raporun öne çıkan sonuçları şöyle: 

  • Pazarlama profesyonellerinin yüzde 68’i Influencer Pazarlama Kampanyaları için Instagram’ı tercih ediyor. Influencer pazarlaması sektöründe Instagram, yeni kitlelere ulaşmak ve hedef kitleye direkt hitap etmek için en iyi platform olarak konumlanıyor.  
  • Instagram’daki takipçi kitlelerinin yalnızca yüzde 72’sinin gerçek insanlardan oluşması, dataların önemini anlamamızı sağlıyor. 
  • Kullanıcıların yüzde 46’sını 25-34 yaş arası nüfus oluşturuyor. Bu oran markaların pazarlama stratejileri açısından çok önemli. 
  • Etkileşim ve iletişim açısından en yüksek verim nano Influencer’lardan elde ediliyor.  
  • Türkiye’deki Influencerlar’ın büyük bir çoğunluğu (yüzde 7.2) lifestyle içerik üretiyor. Diğer popüler içerik kategorileri ise eğlence ve mizah (yüzde 6.1), fotoğrafçılık (yüzde 5.2) ve aile (yüzde 4.9) olarak sıralanıyor. 
  • Türkiye’deki Influencer’ların yüzde 38.59’u dolandırıcılıktan etkileniyor. Bu noktada, doğru bir platform ve doğru datalarla çalışmak önem taşıyor. 

Instagram’daki Influencer pazarlama kampanyalarında tüketici, halihazırda güvendiği birinden markayı öğrenme şansı elde ediyor. Bu da geleneksel reklamcılıkta var olan hedef kitle ve reklam arasındaki duvarın yıkılmasını sağlıyor. Tüketici, markayı aynı zamanda günlük olarak kullandığı bir platformda tanıyor. Bir içerik üreticisi bir ürünü veya hizmeti tanıttığında güvenilir bir öneri olarak algılanıyor ki bu markalar için çok büyük bir avantaj sağlıyor. 

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir