En Çok Çalış(tır)an Ülke "Türkiye"

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) hazırlamış olduğu rapora göre çalışma saatlerinin en çok olduğu ülke Türkiye oldu.

2012 yılı verileri baz alınarak yapılan araştırmada Almanya ve Fransa gibi ülkeleri geride bırakan Türkiye, haftalık 48,9 saat ile zirvede yer aldı.  Türkiye'yi 44,5 saat ile Güney Kore ve 43 saat ile Meksika takip ediyor. Avrupa Birliği ülkelerinde çalışanını en çok çalıştıran 42 saat ile Yunanistan olurken, 30,5 saat ile Hollanda işçisini en az çalıştıran ülke konumunda.

Haftalık çalışma saatlerinde son beş yılda 3 saat azalmanın görüldüğünü vurgulayan uzmanlar Türkiye'deki kişi başına düşen çalışma saatinin yüksekliğini "gelişmekte olan ülke belirtisi" olarak değerlendiriyor.

oecd-raporu

Yıllık çalışma saatlerine bakıldığında asıl çarpıcı sonucun burada çıktığını söylemek mümkün. Özellikle Almanya ve Hollanda'nın 1,390 saat seviyelerinde çalıştığını, Türkiye'nin ise 1,855 saat ile yaklaşık 500 saat daha fazla çalıştığını söyleyebiliriz. Peki bu sonuçlar ele alındığında Türkiye neden ekonomik değeri yüksek ürünler üretemiyor? Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran'ın bu soruya cevabı ise şöyle: “Çünkü üretilen ürün katma değeri yüksek bir ürün değil.”

Herkesin bildiği bir gerçek var ki Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde günlük çalışma saati ne 8 ne de 10. Yeri geliyor 15-16 saate kadar çalıştırıyor işçisini işverenler. Karşılığında alınan ücret ise biraz önce saydığım AB ülkelerinin yanından bile geçmiyor. Hatta belki de Almanya gibi ülkelerde ailelerin çocuklarına verdiği harçlık seviyesinde. Durum bu kadar içler acısı iken bir de alınan asgari ücretin bile bazı AB ülkelerinden daha yüksek olduğu açıklamasını duyan vatandaşımız ne yapsın? Çalışma saatleri belli, alınan ücret ve üretilen ürün belli, yorum sizin..

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir