Elon Musk, Sıradan Bir Tesla Çalışanından 40,668 Kat Fazla Kazanıyor

Fast Company'nin bir haberine göre; ABD merkezli 50 şirketin CEO'sunun bir yıllık kazancını elde etmek için aynı şirketlerin çalışanlarının bin yıl boyunca çalışmaları gerekiyor.

Walmart CEO'su bir yılda sıradan çalışanlardan 1.076 kat daha fazla kazanırken, Elon Musk bir yılda sıradan bir Tesla çalışanından 40.668 kat daha fazla kazanıyor.

Burada söz konusu olan şey kişi veya şirket isimlerinden ziyade, büyük şirketler başta olmak üzere gelir dağılımındaki adaletsizlik. "Institute for Policy Studies"ın yayınladığı Executive Excess 2019: Making Corporations Pay for Big Pay Gaps raporunun baş yazarı Sara Anderson bunun sistematik bir problem olduğunu söylüyor.

2010 yılında yapılan bir anlaşmaya göre 2018 yılında ABD'deki kamu şirketlerinden, CEO'larının bir yılda kazandıkları ile ortalama işçilerin kazançları arasındaki farkı açıklamaları istenmişti. Buna göre en az 100 kat fazla kazananan CEO'ların olduğu şirketlerden vergi alındı. Sara Anderson bunun devlette bu şekilde ciddiye alınmanın heyecan verici olduğunu söyledi.

Ancak ABD'deki gelir boşluklar giderek artıyor ve bu da insanları kızdırıyor. Zira sorun sadece Walmart gibi toplu perakendecilerde de değil, büyük teknoloji firmaları gibi pek çok sektörde mevcut.

Anderson son olarak "Artık ülkemizdeki eşitsizlik sorununa belirli şirketlerin ne kadar katkıda bulunduğunu görebiliyoruz ve bu verileri bu boşlukları daraltmak için kullanıyoruz.” dedi. ABD bu gelir eşitsizliğinden son derece rahatsız.

Bu gibi gelir boşlukları ne yazık ki dünyanın her yerinde mevcut ancak küresel başarı boyutuna baktığımızda pek çok şirketin ABD merkezli olduğunu görebiliriz. Dolayısıyla en büyük firmalardaki gelir adaletsizliği aslında tüm dünyayı etkiliyor. Aynı durumu Türkiye için düşünürsek, bu duruma devletin veya kuruluşların nasıl çözümler sunmasını bekliyorsunuz?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir