Dünyanın En Karlı Şirketleri Listesinin Zirvesinde Yeni Bir İsim Var

  • Apple, uzun zamandan beri dünyanın en kârlı şirketi olarak biliniyordu, ancak teknoloji devi zirvedeki yerini pek de bilinmedik bir şirkete kaptırdı.
  • "Saudi Aramco" isimli Suudi Arabistanlı petrol şirketi, 2018 yılında 111,1 milyar dolar net gelir elde ederek en yakın rakibi Apple'ın elde ettiği net geliri (59,5 milyar dolar) neredeyse ikiye katladı. Suudi petrol şirketinin net geliri; Apple, Alphabet (Google'ın ana şirketi) ve Exxon Mobil şirketlerinin net gelirlerinin toplamına eşit.
  • Bundan önce Saudi Aramco’nun hesapları, şirket 1970’li yıllarda kamulaştırıldığından beri çoğunlukla gizli kalmıştı. Ancak ilk halka arzını gerçekleştirmeye hazırlanan Suudi petrol şirketi, geçtiğimiz günlerde şirket raporlarını ifşa etmek zorunda kaldı.
  • Saudi Aramco'nun ilk halka arzı (IPO) aslında geçen yıl gerçekleşecekti, ancak 2021 yılında yapılmak üzere yeniden planlandı.
  • İlgili Yazı: Dünyanın En Değerli 500 Markası Açıklandı, Listede Hiç Türk Markası Yok

ABD'li teknoloji devi Apple, uzun zamandan beri dünyanın en kârlı şirketi olarak biliniyordu. Ancak istatistik platformu Statista'nın geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir grafiğe göre, Apple zirvedeki yerini beklenmedik bir şirkete kaptırdı.

https://pazarlamasyon.com/apple-12-kez-ust-uste-dunyanin-en-begenilen-sirketi-oldu/

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in bünyesinde bulunan Moody's Yatırımcılar Servisi'nin paylaştığı verilere göre, halka açık bir şirket haline gelmeye hazırlanırken şirket raporlarını ifşa etmek zorunda kalan "Saudi Aramco" isimli Suudi Arabistanlı petrol şirketi, 2018 yılında 111,1 milyar dolar net gelir elde ederek en yakın rakibi Apple'ın elde ettiği net geliri neredeyse ikiye katladı. Hatta belirtilene göre, Suudi petrol şirketinin net geliri; Apple, Alphabet (Google'ın ana şirketi) ve Exxon Mobil şirketlerinin net gelirlerinin toplamına eşit.

Statista'nın belirttiğine göre, bundan önce Saudi Aramco’nun hesapları, şirket 1970’li yıllarda kamulaştırıldığından beri çoğunlukla gizli kalmıştı. Zira sadece halka açık şirketler ya da borsada listelenmeyi planlayan şirketlerin kâr miktarları biliniyor. Yani dünya genelinde çok sayıda şirketin -özellikle devlet şirketlerinin- kazancı bilinmiyor ve bundan ötürü de bu tarz listelerde bu şirketlere yer verilmiyor.

Suudi petrol şirketi Saudi Aramco'nun ilk halka arzı (IPO) aslında geçtiğimiz yıl gerçekleşecekti, ancak 2021 yılında yapılmak üzere yeniden planlandı. Bununla birlikte Statista'nın paylaşmış olduğu grafikte yer alan, Saudi Aramco dışındaki bütün şirketlerin halka açık şirketler olduklarını da belirtelim.

Dünyanın en karlı şirketleri listesinin ikinci sırasında yer alan Apple geçtiğimiz yıl 59,5 milyar dolar net gelir elde ederken üçüncü sırada bulunan Güney Koreli teknoloji devi Samsung ise 39,9 milyar dolar net gelir elde etti. Listenin dördüncü sırasında, 32,5 milyar dolarlık net gelirle ABD merkezli küresel bankacılık ve finansal hizmetler şirketi JPMorgan Chase & Co, beşinci sırasında ise 30,7 milyar dolar net gelirle yer alıyor. Statista'nın hazırladığı grafiğin son iki sırasında da 23,4 milyar dolar net gelirle dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Royal Dutch Shell ve ABD merkezli, çok uluslu petrol ve doğalgaz şirketi Exxon Mobil bulunuyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir