Dünyanın En Değerli 9 Lüks Markası

  • Pazarlama danışmanlığı firması Interbrand, 2019'un en iyi küresel markaları listesini yayımladı.
  • Bu listeye göre, lüks ve perakende, ortalama %11'lik bir büyüme oranıyla, teknoloji sektörünü bile geride bırakarak en hızlı büyüyen sektörü meydana getiriyor.
  • Marka değeri açısından ilk dokuz lüks şirketi, yaklaşık olarak 117,784 milyar dolarlık bir birleşik marka değerine sahip.
  • Gucci, %23'lük büyüme oranıyla en hızlı büyüyen lüks perakende markası olurken Louis Vuitton ise 32,223 milyar dolarlık marka değeriyle dünyanın en değerli lüks perakende markası oldu.
  • İlgili Yazı: Dünyanın En Karlı Şirketleri Listesinin Zirvesinde Yeni Bir İsim Var

Business Insider'ın paylaşmış olduğu habere göre, pazarlama danışmanlığı firması Interbrand, 2019'un en iyi küresel markaları listesini yayımladı. Ve bu liste, art arda ikinci yıl lüks ve perakendenin, en hızlı büyüyen sektörü meydana getirdiklerini ortaya koydu. Bu sektör, ortalama olarak %11'lik bir büyüme oranıyla teknoloji sektörünü bile geride bıraktı.

https://pazarlamasyon.com/2019da-dunyanin-en-degerli-10-markasi/

Interbrand bir markanın değerlemesini tahmin etmek için markanın finansal performansını ya da servislerini, satın alma kararlarında oynadığı rolü ve sektöründeki diğer markalara kıyasla rekabet gücünü analiz ediyor. Yapılan bu analiz sonucunda da marka değeri açısından ilk dokuz lüks şirketinin yaklaşık olarak 117,784 milyar dolarlık bir birleşik marka değerine sahip olduğu ortaya çıktı.

Interbrand'in yapmış olduğu araştırmaya göre, bu yılın lüks sektöründeki en değerli dokuz markası şu şekilde:

9. Prada

Prada, 4,781 milyar dolarlık marka değerlemesine sahip. Şirketin marka değeri, bir önceki yıla göre %1 oranında azaldı. Bunun yanı sıra lüks markası, 2019 yılında tüm endüstrilerin dahil olduğu en iyi küresel markalar listesinde 100. sırada yer aldı.

8. Burberry

Burberry, 5,205 milyar dolar marka değerine ve %4'lük büyüme oranına sahip. Bununla beraber lüks markası, 2019 yılında tüm endüstrilerin dahil olduğu en iyi küresel markalar listesinde 96. sırada yer aldı.

7. Tiffany & Co.

5,335 milyar dolarlık bir marka değerlemesine sahip olan Tiffany & Co.'nun marka değeri, bir önceki yıla göre %5 oranında azaldı. Bunun yanı sıra
2018 yılında tüm endüstrilerin dahil olduğu en iyi küresel markalar listesinde 83. sırada yer alan lüks markası, 2019 yılında ise 94. sırada yer aldı.

6. Dior

Dior, %16'lık büyüme oranıyla 6,045 milyar dolarlık marka değerine sahip.
Bunun yanı sıra lüks markası, 2019 yılında tüm endüstrilerin dahil olduğu en iyi küresel markalar listesinde 82. sırada yer aldı.

5. Cartier

%7'lik büyüme oranıyla 8,192 milyar dolarlık marka değerlemesine sahip olan Cartier, 2019 yılında, tüm endüstrilerin dahil olduğu en iyi küresel markalar listesinde, bir önceki yıla göre bir basamak gerileyerek 68. sırada yer aldı.

4. Gucci

%23'lük büyüme oranıyla en hızlı büyüyen lüks perakende markası olan Gucci, 15,949 milyar dolarlık marka değerlemesine sahip. Bununla birlikte
lüks markası, 2019 yılında tüm endüstrilerin dahil olduğu en iyi küresel markalar listesinde 33. sırada yer aldı.

3. Hermès

Hermès, 17,92 milyar dolarlık bir marka değerlemesine ve %9'luk büyüme oranına sahip. Bunun yanı sıra lüks markası, 2019 yılında tüm endüstrilerin dahil olduğu en iyi küresel markalar listesinde 28. sırada yer aldı.

2. Chanel

Chanel, %11'lik büyüme oranıyla 22,134 milyar dolarlık bir marka değerlemesine sahip. Bununla beraber lüks markası, 2019 yılında tüm endüstrilerin dahil olduğu en iyi küresel markalar listesinde 22. sırada yer aldı.

1. Louis Vuitton

Louis Vuitton, %14'lük büyüme oranıyla 32,223 milyar dolarlık bir marka değerlemesine sahip. Bunun yanı sıra dünyanın en değerli lüks perakende markası olan Louis Vuitton, 2019 yılında tüm endüstrilerin dahil olduğu en iyi küresel markalar listesinde 17. sırada yer aldı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir