Dünyanın en büyük 100 şirketi açıklandı

PwC’nin Mayıs 2021 verilerine göre dünyanın en büyük 100 şirketi açıklandı.

ABD hâlâ bu alandaki liderliğini kimseye kaptırmıyor. Dünyanın en büyük 100 şirketi, 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla 31,7 trilyon dolar piyasa değerine sahipti. Listedeki şirketler, ABD doları cinsinden piyasa değerlerine göre sıraladı.

Dünyanın en büyük 100 şirketi

Dünyanın en büyük 100 şirketi listesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

Açıklanan listede Amerika Birleşik Devletleri, 59 şirket ile 100 şirketin piyasa değerinin yüzde 65’ini oluşturuyor. Listede geçen yıla oranla değişimler görünüyor. ABD, her ne kadar en fazla şirket ile listede yer alan ülke olsa da globalleşmenin olumlu yönde etkilediği Çin'de iddialı görünüyor.

Listede ikinci sırada yer alan Suudi Arabistan, başarısını petrol ve gaz devi Suudi Aramco’ya borçlu. İlk 100’e yalnızca bir şirket ile girmesine rağmen, ilk 100’ün toplam piyasa değerinde en yüksek üçüncü paya sahip olan ülke konumunda yer alıyor.

İlk 100 şirket içerisinde 14 şirket ile yer almayı başaran Çin, şirketlerinin toplam 4,19 trilyon dolar değeriyle toplam piyasa değeri değerinin yüzde 13’ünü oluşturarak tek başına Avrupa kıtasını geçiyor.

En büyük 100 şirket listesinin sektöre göre dağılımları ise:

Listede teknoloji en yüksek piyasa değerine sahip sektör olarak yer alıyor. Sıralamada sadece beş şirket olmasına rağmen, enerji sektörü, çoğunlukla Saudi Aramco’nun aşırı değerlemesinden dolayı, ilk 100 listesinin piyasa değerinin neredeyse yüzde 10’unu oluşturdu.

Listenin düşüş yaşayan sektörleri ise sağlık, kamu hizmetleri ve enerji oldu.

 

Kaynak: Visual Capitalist

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir