Dondurma endüstrisi platform tercihleri nasıl gerçekleşti? [Araştırma]

Yaz ayları geldi ve aşırı sıcakların da etkisini göstermesiyle birlikte soğuk içecek ve dondurmalara olan talep hızla arttı. Gemius, haziran ayından başlayarak Temmuz ortasına kadar olan süreçte dondurma endüstrisini yakından izledi ve bu sektörde faaliyet gösteren iki dev şirketin erişimlerine ve platform tercihlerine ışık tuttu.

Dondurma sezonu başladı ve sektörün iki büyük ismi olan Unilever ve Natura Gıda bir yandan erişimlerini artırırken diğer yandan da kendileri için en uygun platformu tercih ederek hedef kitlesine ulaşmaya çalıştı. 

Erişilen kişi sayısı 57 milyonu gördü
Bu kapsamda 1 Haziran-15 Temmuz periyodunu kapsayan Gemius Adreal Cross Medya ölçümü verilerine göre TV ve dijital platformları üzerinden bu dönemde 57 milyon kişiye erişim gerçekleşti. Ortalama frekans değeri 55 olarak gerçekleşirken 45 günlük süre zarfında yaklaşık 5,3K GRP puanı yaratıldı.

Erişim şampiyonları 
Dondurma sektöründe yaşanan bu hareketliliğin ardında ise iki isim dikkat çekiyor: Unilever ve Natura Gıda. Bu ikili, dondurma endüstrisinin en çok erişime sahip olan markaları olarak öne çıkıyor. 

En fazla erişime sahip 10 mecra 
Peki bu markalar hedef kitlesine ulaşmak için en çok hangi platformları tercih etti? Gemius’un verilerine göre “En Fazla Erişime Sahip 10 Mecra” olarak listelediğimizde ağırlıklı olarak TV platformlarının öne çıktığı görülüyor. Show TV, Star TV ve ATV ilk üçte yer alırken, dijitalden hedef kitlesine ulaşmak isteyen de ağırlıklı olarak YouTube, Instagram ve TikTok’u tercih etti.

Ek erişim analizi
Markalar ağırlıklı olarak tercihlerini TV’den yana kullansa da TV’den erişemediği kitleye ulaşmak için mobil platformları da tercih etmekten geri durmadı. Gemius bu kapsamda endüstri ek erişim analizini de yaptı ve 45 günlük periyot incelendiğinde periyodun son günü olan 15 Temmuz’da dondurma sektörünün TV platformundan sağladığı erişimin 52 milyon farklı kişi olarak gerçekleştiği görüldü. Bu da yüzde 88'lik erişim oranı sağlamış. Buna ek olarak mobil platformlardan 3,2 milyon farklı kişiye erişilirken, TV platformuna yüzde 5,5 ek erişim sağlanmış.

Platform tercihleri nasıl oluştu?

  • Dondurma endüstrisinin platform tercihlerini incelediğimizde erişim açısından TV'nin yüzde 88 oranla ilk sırada yer aldığını görüyoruz. PC+Mobil (Dijital) toplam erişim ise yüzde 77 olarak gerçekleşmiş. 
  • TV ve mobil platformları kıyasladığımızda TV yüzde 88, mobil ise erişimde yüzde 71’i görmüş.
  • Platformların SOV dağılımına göz attığımızda en büyük payın TV'de olduğunu görüyoruz.

Öne çıkan kreatifler 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir