Çocukların Daha Fazla Sebze Yemesine Yardımcı Olan Tabak

Birçok ebeveynin ortak problemi olan çocuklarının yeteri kadar sebze yememe problemi artık son buluyor. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Avrupa'nın en büyük sebze markalarından biri olan HAK, adeta bu sorunu çözme misyonunu üstlendi ve çocukların fark etmeden daha fazla sebze yemelerini sağlayacak olan yeni yardımcı tabağı Helping Plate'i tanıttı. Hollanda Wageningen Üniversitesi'nden gelen bilimsel görüşler doğrultusunda Yaratıcı ajans DDB Unlimited tarafından hazırlanan fikir oldukça dikkat çekici.

Sağlık otoriteleri 4-8 yaş grubundaki çocuklar için günde 100-150 gram sebze önermesine rağmen bu durum pratikte 73 gramı geçmiyor. Dolayısıyla ebeveynler için bu durum büyük sorun teşkil ediyor. Sorunun çözümü için önemli görüşlerini bildiren Wageningen Üniversitesi ve Araştırmalarında (WUR) bir araştırmacı olan Dr Betina Piqueras Fiszman'a göre aslında yemekten ilk ısırığımızı almadan önce bile gözlerimizle yemeğin tadına bakıyoruz. Yani yemeğin nasıl sunulduğu; yemeğin nasıl algıladığı ve onun ne kadar tüketileceği üzerinde muazzam bir etkiye sahip oluyor.

Ayrıca çocuklar da o yaşlarda ebeveynlerini taklit etme eğiliminde oldukları için ebeveyn benzeri büyük tabaklarda yerlerse davranışlarını kopyalamak daha kolaydır. Dolayısıyla çocukların farketmeden daha fazla sebze yemeleri sağlanır. DDB Unlimited ve HAK da tam olarak bu bilgilerden yola çıkarak, bir çocuk tabağı gibi görünmeyen yeni bir tabak tasarladı.

Bir bölümü daha çukur olan ve beyazdan griye doğru degradeli bir rengi olan tabağın tasarımı gerçekten çok ilgi çekici. Çukur bölmesi sayesinde sebzeler çok durmayacak ve rengi sayesinde de sebzeler daha canlı ve iştah açıcı gözükecek. Beyaz büyük bir tabak kullanılmasının sebebi de aslında göz yanılsamasından faydalanmak.

https://www.youtube.com/watch?v=EESC8rYp0JU

HAK Pazarlama ve İnovasyon Direktörü Nicole Freid, ebeveynlerin ve çocukların The Helping Plate'i kullanmayı deneyeceklerini umuyor. ''Her aile için kesinlikle işe yarayacağını garanti etmiyoruz ama tabağı deneyen ailelerin neredeyse tamamı olumlu geri dönüşler sağladı'' diyor.

Yakın zamanda online siteden satılmaya başlanacak olan tabak, Hollanda'da karantina kuralları esnetilince de mağazalarda satılmaya başlayacak.

MarTech Awards 2022'nin son başvuru tarihi uzatıldı

Pazarlama teknolojilerinin sektöre örnek olacak en başarılı kullanımlarının ödüllendirileceği MarTech Awards'un son başvuru tarihi [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir