Çinli mobil aksesuar devi Mcdodo Türkiye’de hızla büyüyor

Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Türkiye’de üretim yapma planlarımız var."

Doğubank’ın Türkiye’ye gelen tüm elektronik aletlerin ilk kez vitrine çıktığı, hatta deyim yerindeyse ‘teknolojinin kalbinin attığı’ bir merkez olduğu yıllarda; oradaki küçük bir dükkanda sektöre adım atan Mehmet Uçurum, Doğubank’ın ardından yine sektörde farklı yatırımlar yapmaya devam etti. 2018 yılında dünyanın en büyük mobil aksesuar şirketlerinden Mcdodo’nun Türkiye distrübitörlüğünü alan ve ilk 2 yıl içinde hızla büyüten Uçurum, markayla Türkiye’de üretim yapma konusunda görüşmelere başladı. Türkiye’de bir üretim tesisi açmak için ön hazırlıklara başladıklarını ve çok yakında franchise de vermeye başlayacaklarını söyleyen Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Türkiye’de üretim yapma planlarımız var. 2021 ciro hedefimiz 30 milyon TL idi ve bunu gerçekleştirdik. 2-3 yıl içinde de yıllık ciro hedefimiz 10 milyon dolar. Eğer her şey planlandığı gibi gider ve bu hedefe ulaşırsak, tam kapsamlı bir fabrika kurmayı planlıyoruz” dedi.

Türkiye’de son yıllarda hızlı bir büyüme grafiği yakalayan Çinli aksesuar devi Mcdodo’nun ardında Doğubank’tan başlayan bir hikaye var. Bir dönem İstanbulluların, hatta tüm Türkiye’nin son teknoloji elektronik aletleri satın almak için uğradığı ilk adres olan Doğubank, Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum’un da başlangıç noktası olmuş. 2000’li yılların sonlarına doğru buradan ayrılarak sektörde farklı yatırımlar yapan Mehmet Uçurum, 2018 yılında tanıştığı Mcdodo’yu Türkiye’ye getirmesiyle, rekabetin çok yoğun olduğu bir sektöre getirdiği bu fiyat/performans markasıyla dikkat çekmiş. Ardından pandeminin de etkisiyle büyük bir büyüme ivmesi yakalayan Mcdodo Türkiye, Çinli global üreticiyle Türkiye’de yatırım planlarını görüşmeye başladı.

Ulaşılabilir fiyatlarla sunuyor
2021’de satış noktası sayılarını 2 kat artırdıklarını, e- ticaret sitesi ve sanal pazar yerlerindeki satışlara ek olarak perakende noktaları oluşturduklarını belirten Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Bu noktalarda, Türkiye’nin dört bir yanında Mcdodo’nun insanların hayatını kolaylaştıran ortalama 350 ürününe dileyen herkes ulaşabilir. Bu bakımdan oldukça verimli bir yıl geçirdik diyebiliriz. 2019’dan beri hız verdiğimiz pazarlama çalışmalarının meyvelerini özellikle 2021’de toplamaya başladık ve yaklaşık 30 milyon TL’lik satış rakamına ulaştık” dedi. 

Mağazalaşma ve franchise planları
2022’de perakende tarafında daha fazla yatırım yaparak belli başlı AVM’lerde corner mağazalar açma planları olduğunu anlatan Uçurum, şunları söyledi: “İlk etapta seçtiğimiz 10 ilde, AVM’lerde corner açarak perakende tarafındaki büyümemize hız kazandırmak istiyoruz. 2022’de 10 şehir için toplam 1 milyon dolar yatırım planımız var. Ayrıca önümüzdeki dönemde Mcdodo’nun Türkiye ve bölgedeki master franchise’ı olarak, kendi mağazalarımız dışında yurt çapında franchise vermeye de başlayacağız.”

Orta vadeli ciro hedefi: 10 milyon dolar
Mcdodo markasının Türkiye’ye geldiğinden beri istikrarlı bir büyüme içinde olduğunu söyleyen Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Türkiye’de üretim yapma planlarımız var. 2-3 yıl içinde de yıllık ciro hedefimiz 10 milyon dolar. Eğer her şey planlandığı gibi gider ve bu hedefe ulaşırsak, Türkiye’de de bir fabrika kurmayı planlıyoruz” dedi.

Amaç, teknoloji transferi
Bu fabrikanın sadece yurtdışından gelen parçaların birleştirildiği sınırlı bir üretim tesisi olmayacağının altını çizen Uçurum sözlerine şöyle devam etti: “Her şeyi sıfırdan burada ürettiğimiz, teknolojiyi ve altyapıyı da getirip uyguladığımız bir fabrika olacak. Çünkü artık bu aksesuarlarda, özellikle hızlı şarjlarda çok yüksek bir teknoloji kullanılıyor. Bizim amacımız da o yüksek teknolojiyi sağlayacak bir üretim altyapısı kurup, dünyada gelişen tüm teknolojileri anında uygulayabildiğimiz ürünler üretmek. Yani aslında yapacağımız şey önce teknoloji transferi, sonra üretim olacak. Başlangıç aşaması için 1 milyon dolarlık bir yatırım ön görüyoruz. Sonrasında kademeli olarak artacak.”

“Türkiye’nin lojistik avantajı var”
“İlk etapta Türkiye pazarındaki payımızı daha da artırdıktan sonra, hali hazırda ihracat yaptığımız Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelere ihracat yapmayı planlıyoruz. Daha sonraki dönemde Avrupa, Ortadoğu ve hatta Amerika da ihracat planlarımız arasında var. Çünkü Mcdodo halihazırda bu ülkelerin hepsine ürün gönderiyor ve bu marka şu an sadece Çin’de üretiliyor. Biz Türkiye’de üretim planlarımızı hayata geçirdiğimizde lojistik avantajlar sebebiyle de bu ülkelere yüklü ihracatlar yapmayı hedefliyoruz” diyen Uçurum sözlerini şöyle sürdürdü: “İstihdam olarak da ilk etapta 50-100 arası bir çalışan sayısıyla başlayıp, üretim bantlarının artışına göre bu sayı da artacaktır. Mcdodo gibi Çin menşeili bir marka olan Xiaomi’nin 30 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’de fabrika kurması bizi çok motive etti ve bu konudaki çalışmalarımızı hızlandırdık.”

Geniş ürün portföyü
Mcdodo olarak şu an piyasada satışı yapılan tüm akıllı telefon markalarıyla uyumlu aksesuarlar ürettiklerini söyleyen Uçurum, “Araç içi aksesuarlardan, şarj kabloları ve adaptörlere ve kulaklıklara kadar her markaya uyan ürün seçeneklerimiz var. Özellikle yeni nesil hızlı şarj adaptörleri ve kablolar konusunda da iddialı bir markayız. Yeni ürün planlamalarımız da oluyor. Mcdodo üretim merkeziyle görüşerek, özellikle Türkiye pazarına özel, ihtiyaç duyulan ve talep edilen ürünlerle ilgili görüşmeler yapıp portföye yeni ürünler ekliyoruz. Mottomuz; varolanı tekrar eden değil, her zaman bir yenilik ve katma değer yaratan, varolanın üzerine yeni şeyler ekleyen sıradan olmayan ürünler ortaya çıkarmak” dedi.

 Aksesuar pazarı 25 milyon adete ulaştı
Aksesuar pazarının büyüklüğünün pandemiyle birlikte 25 milyon adet yani ortalama 10 milyar TL’ye ulaştığını vurgulayan Uçurum, “Satış olarak ilk sırada akıllı telefonların artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olması ve kesintisiz ulaşım ihtiyacı nedeniyle şarj adaptörleri ve kabloları var. İkinci sırayı ise ekran koruyucu camlar ve kılıflar alıyor. Araç içi aksesuarlar da çok satan ürünlerde ilk sıralarda” dedi. Uçurum sözlerini şöyle bitirdi: “Bu pazarın tahminimizden de fazla büyüyeceğini öngörüyorum çünkü akıllı telefonların hayatımızda kapladığı yer her geçen gün daha da artıyor. Artık neredeyse diğer elektronik aletleri kullanmaya vakit kalmıyor. Dolayısıyla mobil aksesuarlara olan talep ve ihtiyaç da aynı hızla büyüyecektir.”

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir