Toplum olarak günün 24 saatinin ne kadarını uykuda geçirerek harcıyoruz dersiniz? Araştırmalara göre Türkiye’de kişi başına günde ortalama 8.4 saat kadarlık bir uyku düşüyor ve tabi bu da yaşa, statüye ve çalışma hayatının yoğunluğuna göre oldukça değişiyor. Bugün dünya üzerinde en az uyuyan toplumlar olarak Japonlar ve Koreliler gösteriliyor...

Peki iş dünyasının yoğun çalışma temposu içinde uykuya ne kadar vakit ayırılabiliyor sizce? İş dünyasında adlarını sıkça duyduğumuz CEO’ların yüksek çoğunluğu, hayatlarını yedi sekiz saatten daha az bir uykuyla geçiriyor. Hatta bazıları daha da az. İşte iş dünyasından bazılarının yaşam tarzları ve kendilerine ayırdıkları zaman dilimleri şu şekilde :

Dünyaca Ünlü CEO'lar,

[toggle title=" Jack Dorsey ( Twitter )"]

jack-dorsey-kimdir

Günün yaklaşık 8 – 10 saat kadarını çalışarak geçiriyor.

Güne başlama saati sabah 5:30 ve günün sadece 4 ile 6 saat kadarını uykuya ayırabiliyor.

 

[/toggle]

[toggle title=" Sergio Marchionne ( Fiat )"]

marchionne

Otomobil dünyasının bilinen markalarından biri olan Fiat CEO’su Marchionne günün yanlızca 4 saatini uykuda geçriyor. Kahveyi ise en büyük destekçilerinden biri olarak gösteriyor.

[/toggle]

[toggle title=" Marissa Mayer ( Yahoo )"]

Marissa_Mayer_to_Yahoo

Haftanın yaklaşık 130 saatini çalışarak geçiren Mayer, uyku için günde yaklaşık 4 ile 6 saat arasında bir vakit ayırabiliyor. Dört ayda bir yaptığı kısa tatiller ise vazgeçilmezleri arasında.

[/toggle]

[toggle title=" Indra Nooyi ( PepsiCo )"]

97d209_ltpPepsico051311

Uzun çalışma saatlerine oldukça alışkın. Günün sadece 4 saatini uyuyarak geçirebiliyor.

[/toggle]

[toggle title=" Herb Kelleher ( Southwest Airlines )"]

herb_kelleher_southwest_airlines

En karlı hava yollarından birinin eş kurucusu. Şu anda emekli, fakat çalışma hayatı boyunca günde 4 saatten fazla bir uykuyu bir güne sığdıramadığını belirtenlerden biri.

[/toggle]

[toggle title=" Julie Smolyansky ( Lifeway Foods )"]

1103a_01

Günün 4 saatini uyuyarak geçiriyor ve henüz sadece 27 yaşında bir CEO. Sağlıklı yaşam ve beslenme ise en önemli kriterlerinin arasında.

[/toggle]

[toggle title=" Martha Stewart ( Martha Stewart Omnimedia )"]

martha

Sağlıklı yaşam ve lezzetli yemekler denince akla gelen ilk isimlerden biri. TV showları, radyo showları, farklı ürün ve üretim gruplarıyla çalışma temposu arasında günde 4 saatten daha az bir uykuyu tercih etmek zorunda kalıyor.

[/toggle]

 

Türk CEO'lar İçin,

020320131542119743250_2

Farklı sektörlerden Türkiye’nin en büyük şirketlerinde çalışan 155 CEO’nun katılımıyla yapılan araştırmaya göre Türkiye’de CEO’ların yüzde 83,5’i evli. Yaşı ve medeni durumuyla bu şekilde ortaya çıkan CEO’lar, kendilerine bakmak konusunda oldukça bilinçliler. İş dışı zamanlarını çoğunlukla ailelerine ayırıyorlar... CEO’ların neredeyse yarısı günde 7 saat uyuyor. Yüzde 31,6’sı ise 6 saat uykuyla yetiniyor. Türkiye’de her 3 CEO’dan 1’i yılda iki kez tatile çıkıyor. Yüzde 22,2’si yılda 3 kez tatil yaptığını belirtirken, her yıl sadece bir kez tatil yapanların oranı ise 19,8.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir