CEO Değişiminde Rekor Artış

2019 yılı CEO değişimi ve değişimlerin niteliği anlamında olağan dışı bir yıl oluyor.

Özellikle Ekim ayında hızlanan CEO değişimleri, son yılların en çok CEO değişimine sahne olan yıl olmasına neden oluyor. Görevden ayrılan ve alınan CEO sayısı, 2008'den beri en yüksek rakama ulaştı. Şu ana kadar 1160'ın üstünde CEO görevinden ayrılmış oldu.

CEO değişimi açısından 2019 yılını farklı kılan bir diğer unsur ise küresel ölçekte bilinen markaların CEO'larında yaşanan değişim oldu. eBay, McDonald's, Samsung, HSBC, Nike, Nissan, HP gibi markaların CEO'ları değişti.

Uzun yıllardır CEO koltuğunu koruyan Nike CEO'su Mark Parker ve McDonald's CEO'su Steve Easterbrook gibi isimlerin görevden ayrılması da bazı markalarda bir devrin kapanması olarak nitelendirilebilir.

CEO Değişimlerinin Sebepleri:

2019 yılındaki CEO değişimleri genel olarak 2 nedene dayandırılıyor:

  • Birinci neden, CEO'ların yaş haddi veya misyonlarını tamamlamaları gibi sebepler. CEO'ların yaşça genç ve farklı planları olan CEO'lara yerlerini bıraktığı bir yılı yaşıyoruz.
  • İkinci neden, markaların hedeflerini yakalayamaması. Kötü ekonomik performans, performansın sabit kalması veya azalması gibi nedenlerden ötürü CEO değişimleri yaşanıyor.

CEO Değişiminin En Çok Görüldüğü Sektör: Teknoloji

ABD menşeli teknoloji işletmelerinde Ekim ayı verilerine göre 159 CEO görevden ayrıldı. Bu sayı aynı ayın bir sene öncesine göre %21 artış gösteriyor. Rekabetin diğer sektörlere oranla daha yüksek olduğu bu sektörde değişimler daha hızlı ve sık meydana geliyor.

Kadın CEO Sayısında Artış Bekleniyor

CEO pozisyonunun erkek egemen bir pozisyon olduğunu söyleyebiliriz. Ne var ki, MBA programları başta olmak üzere lisans üstü eğitimden mezun olan kadın yönetici sayısında artış yaşanıyor. Liderlik özelliği ön plana çıkan ve ayrıntılara daha çok dikkat eden yöneticilerin CEO pozisyonu için avantajlı olduğu iddia ediliyor. Bu niteliklere sahip kadın yönetici adaylarının ileride artacağı tahmin ediliyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir