Burger King'in reklam ajansı: "Özür dileriz, işleri batırdık"

Avusturyalı ajans Jung von Matt Donau, cinsiyet çeşitliliğini ön plana çıkarmayı amaçlayan 'Pride Whopper' adlı kampanyaya gelen tepkilerin ardından özür açıklaması yaptı.

Geçtiğimiz hafta Burger King'in, benimsediği kapsayıcılık ve çeşitlilik kapsamında Onur Ayı'na 20 Haziran'a kadar Avusturya lokasyonlarında satışa sunulacak olan sınırlı sayıda Whopper hazırladığını duyurmuştuk. Avusturyalı ajans Jung von Matt Donau tarafından hazırlanan 'Pride Whopper' adlı kampanya, hamburger ekmeklerini ters kullanarak cinsiyet çeşitliliğini ön plana çıkarmayı amaçlıyordu. Burger King Avusturya'nın resmi Instagram hesabı üzerinden yayınlanan kampanya, kimileri tarafından beğenilirken kimi Instagram kullanıcıları tarafından ise 'seksist bir şaka' olarak yorumlandı. 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BURGER KING® Österreich (@burgerkingaustria)'in paylaştığı bir gönderi

Reklam ajansının özür dilemesine sebep olduğu düşünülen bir diğer neden ise üst ve alt metaforuydu. Gelen tepkiler ve yanlış anlaşılmaların ardından Avusturyalı ajans Jung von Matt Donau, iyi niyetli olduğunu bildirmek ve yanlış anlaşılmaları düzeltmek amacıyla, sesini LinkedIn'de duyurdu. Avusturyalı ajans, LinkedIn'de yaptığı paylaşımda, “JvM Donau'da, ajansımızdaki kuir topluluğumuzla gurur duyuyoruz. Ne yazık ki, yine de işleri batırdık ve topluluk üyeleriyle Pride Whopper'ın farklı yorumlarını yeterince iyi kontrol etmedik." şeklinde açıkladı ve Pride Whopper'ın yaratılmasıyla beraber "eşit sevgi ve eşit haklar" mesajını iletmeyi amaçladığını ekledi. 

Yaptığı paylaşımda, “En büyük endişemiz, bu kampanyayla LGBTQ topluluğunun üyelerini rahatsız edip etmediğimizdir. Eğer ettiysek, gerçekten özür dileriz.” ifadelerini kullanan ajans, bu olaydan ders çıkaracağını ve gelecekteki çalışmalarının karar verme sürecine LGBTQ+ topluluğunun daha fazla üyesini dahil edeceğini belirtti.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir