Brand Finance Raporuna Göre Apple, Amazon'u Geride Bıraktı

Her sene Brand Finance tarafından hazırlanan dünyanın en değerli 500 markasının yer aldığı "Dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500-2021" raporu açıklandı. İlk on sırada teknoloji markalarının yer alması ise dikkat çekti. Şaşırtan bir diğer detay ise 2016 yılından bu yana listenin zirvesinde yer alamayan Apple'ın, bu yıl zirveye yerleşmesi oldu. Yıllardır zirvede yer alan Amazon'u geride bıraktığı gözlenen Apple, 2021 yılının en değerli 500 markası içerisinde ilk sırada yer aldı.

Brand Finance'ın raporuna göre Apple'ın marka değeri,  yüzde 87 artarak 263,4 milyar dolara yükseldi. Amazon ise  254 milyar dolarlık değeri ile ikinci sırada yer aldı. Amazon, Google, Microsoft ve Samsung ise sırasıyla Apple'ı takip eden dört marka oldu. Bu markalar arasında ise en az değer kazanan marka, 1,4'lük bir yükselişle Google oldu. Aşağıdaki görselden 2021'in en değerli on markasını görebilirsiniz.

Listeye baktığımızda açık ara en fazla markanın ABD'de olduğunu, Çin ve Güney Kore'nin de listede yer aldığını görüyoruz. Listenin sonunda yer alan markanın ise 4 milyar dolar gibi bir marka değerine sahip. Brand Finance tarafından hazırlanan listede hiçbir Türk markasının yer almaması da dikkatleri çekiyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir