"Böyle Girişim mi Olur?" Dedirtecek 10 İlginç Girişim

Çağımız teknoloji çağı olduğu kadar aynı zamanda girişim çağı malumunuz. Küçücük girişimler büyüyor kocaman şirketler oluyor veya ne girişimler ne yatırımlar alıyor... İşte o "Ne girişimler ne yatırımlar alıyor" diyeceğiniz türden 10 adet ilginç girişimi sizlerle paylaşmak istedik. Keyifli okumalar.

1- Partnerinizi Sekse İkna Etmek İçin Reklamlarla Beynini Yıkamayı Vadeden Girişim

İleride "bu daha ne ki" dedirtecek gariplikte girişimler de olacak ancak bu yine de en gariplerinen biri olarak aklınızda yer edecektir.

The Spinner isimli girişim, taleplerinizi hedefleyen bir dizi reklamı Facebook ve Instagram akışlarına yönlendirerek istediklerinizi yapmaları için çevrenizdeki kişileri etkileyebileceğini iddia ediyor. Yani aslında beyin yıkamayı hedefliyor. Hatta bunlar arasında partnerinizin size evlenme teklif etmesi için sinsice onun aklını çelen reklamlar bile yer alıyor.

İnternet sitesindeThe Spinner, “genellikle ziyaret ettiği internet sitelerindeki içeriği kontrol ederek belirli bir kişiyi bilinçaltında etkilemenize imkan tanıyan bir hizmet” olarak tanımlanıyor.

Bu girişimi daha önce ayrıntılı olarak anlatmıştık. Daha detaylı incelemek istiyorsanız; Haberin devamını buradan okuyabilirsiniz.

2- Sevmediğiniz İnsanlara Tezek Yollayan Girişim: Shitexpress

Aşırı derecede nefret ettiğiniz birisini düşünün. Veya canınızı çok yakmış, sizi çok kırmış birini... Bir gün bir paket içerisinde sizin istediğiniz hayvanın dışkısını ona göndererek intikam almak ister miydiniz?

İntikam diyince aklınıza böyle bir şey gelmiyordur muhtemelen ancak birilerinin gelmiş ve bunu bir girişime dönüştürmüşler. Şimdi Shitexpress isimli girişimin sitesi üzerinden dünyanın istediğiniz herhangi bir yerindeki istediğiniz kişiye, seçeceğiniz hayvanın dışkısını yine seçeceğiniz bir paketin içerisinde gönderebilirsiniz. İnanmıyorsanız kendiniz bakın: https://www.shitexpress.com

3- Gençleşme Vaadiyle Yaşlı İnsanlara Genç Kanı Satan Girişim

ABD’de bulunan Ambrosia isimli girişim şirketi, genç insanların kanlarını yüksek meblağlar karşılığında satıyor. Ambrosia’nın kurucusu Standford Tıp Okulu mezunu olan Jesse Karmazin ve kendisi, kanın, bir sonraki devlet onaylı ilaç olacağını düşünüyor. Karmazin, yaklaşık olarak üç yıl önce yaşlıların vücutlarına genç bağışçıların kanlarını enjekte eden bir girişim olan Ambrosia’yı kurduBu şekilde organları gençleştirerek yaşlanmanın önüne geçilebileceği düşünülüyor.

Ancak bu konuyu destekleyen bilimsel bir kanıt henüz yok. Yine de kan satın almak isteyen kişiler için 1 litre kan 8 bin dolara, 2 litre kan ise 12 bin dolara satılıyor.

İlgilendiyseniz, haberin devamı için buraya tıklayabilirsiniz.

4- Evcil Kaya Satan Girişim: Pet Rock

Gary Ross Dahl, bir gün barda otururken yanındaki insanların evcil hayvan besleme konusunda yakındığını görmüş ve evcil hayvan konusunda sıkıntı çekmediğini anlatmış... Ayrıca laf arasında “Benim de evcil kayam var!” diyerek girişiminin temellerini işte tam olarak orada atmış.

"Evcil Kaya" dediği ve bir yerlerden topladığı kayaları altına saman yerleştirerek satan Gary Ross Dahl, piyasaya çıktıktan 1 ay kadar sonra 3,95$’dan 1.5 milyon kaya sattı.

"Ben o kayaya nasıl bakarım? diye endişe ediyorsanız hiç merak etmeyin sipariş ettiğiniz kutunun içerisinden bakım kılavuzu da çıkıyor...

Yine eğer "bu kadar da olmaz" gibi bir şüpheniz varsa buyrun; https://petrock.com

5- Kanada’nın Temiz Havasını Satarak Bir Senede 230 Bin Dolar Kazanan Girişim

39 yaşındaki Lam ve 32 yaşındaki Paquette, dünya çapında Banff havası tenekeleri satan Vitality Air şirketinin ortaklarıdır. Moses Lam ve Troy Paquette, dünyanın en güzel ve en temiz havasına sahip yerlerinden birisi olan  Banff National Park’ının havasını küçük tüplere koyup tanesini 20 dolardan satarak geçen yıl tam 230.000 Dolar kazandılar.

Bu girişimcilerin öyküsünü daha önce sizlerle paylaşmıştık. Buradan devamını okuyabilirsiniz.

6- Müşterilerinin Spotify Listelerine Göre Kıyafet Öneren Girişim

Belki de şu ana kadarkiler içerisinde en makul girişim... “Eison Triple Thread” isimli San Francisco merkezli erkek giyim girişimi, kullanıcıların Spotify verilerini baz alarak onlara kıyafetler öneren “Fits” isimli bir web uygulaması yayımladı. Bu web uygulaması, kullanıcıların Spotify hesaplarına giriş yapmalarına ve böylece Eison Triple Thread’in müzik kütüphanelerine erişmesine imkan tanıyor. 

Fits uygulaması üzerinden kullanıcılara bir yaşam stili testi sunuluyor. Bu test, kullanıcıların iş alanları ve ten renkleri gibi kişisel bilgilerinin elde edilmesini sağlıyor ve böylece daha isabetli öneriler yapılması mümkün oluyor.

Haberin devamı için buraya tıklayabilirsiniz.

7- 12 Milyar Farklı İçerikte Şampuan Sunan 110 Milyon Dolarlık Girişim

New York merkezli girişim, tüketicilerin saç özelliklerini ve sahip olmak istedikleri saç tipini göz önüne alarak onlara özel formüllü şampuanlar hazırlıyor. Örneğin pürüzsüz ve parlak bir saç istiyorsanız ayrı, önceliğiniz hacimli ve düz bir saç ise ayrı bir formülü size öneriyor.

Girişim hızlandırma platformu Y Combinator’dan çıkarak, bir yıldan da az bir sürede büyük ilerleme kaydeden girişimin son olarak 12 milyon dolarlık bir gelire ulaştığı biliniyor. Hatta şirkete yakın bir kaynak, Function of Beauty’nin piyasa değerinin 110 milyon doları bulduğunu öne sürüyor.

Haberin devamı için buraya tıklayabilirsiniz.

8- Muzları Süsleyerek Satan Girişim

Evet girişim dediğimiz şey muzların boyanıp, süslenip satılmasından ibaret...

Davonte Wilson isimli kişi bu girişimin sahibi. Hastanede çalışırken muzların üzerine komik şeyler çizmesiyle meşhurmuş ve arkadaşları da sürekli onunla alay edermiş. Ancak şimdi kendi sitesi üzerinden hediyelik muz satıyor. Eğer siz de almak isterseniz http://bananasgonewild.co/ sitesine girebilirsiniz.

9- İnsanlara Zorla Reklam İzletmek İçin Göz Takibi Teknolojisi Kullanan Girişim

PreShow isimli girişim sunduğu mobil uygulama aracılığıyla, başka yöne bakmadığınızdan emin olmak için göz takibi teknolojisini kullanan 15 ila 20 dakika arasındaki reklamları izlediğiniz takdirde, ücretsiz sinema bileti kazanmanıza imkan tanıyor.

Kullanıcıların sinema biletlerini kazanmak için bakışlarını sürekli olarak ekranda tutmaları ve reklamların tamamı boyunca ekrana bakmaları gerekiyor.

Bu Otomatik Portakal'dan fırlamış girişim hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz daha önce hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

10- Regl Ağrısını Hafifleten Tampon Geliştiren Girişim 

Regl olan kadınların yarısından fazlasının kanamalarının ilk bir iki günü ağrısı olduğunu biliyoruz. Bazen bu ağrı hafif, bazense günlük aktivelerini kısıtlayacak kadar şiddetli olabiliyor. 

Bu durumdan yola çıkarak tamponların güvenlik, etkinlik ve sürdürülebilirlik sağlamak üzere tasarlandığı bir dünya hayal ederek yola çıkan girişimimizin ismi Daye.

Daye, ABD’deki ve Avrupa’daki yüksek profilli yatırımcıları bulmuş ve sessiz sedasız 5.5 milyon dolar yatırımı toplamış bile!

İlginizi çektiyse haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir