Borusan Cat Pazarlama İletişim Lideri Burcu Çalışkan Akdağ: "Gelecek için bugünden yatırım yapan markalar kazanacak"

Borusan Cat Pazarlama İletişim Lideri Burcu Çalışkan Akdağ: "İnternetin günümüz dünyasında yarattığı değeri bir gösterge olarak kabul edersek metaverse’ü de dijitalleşme evriminin kritik bir halkası olarak görmemiz gerekiyor."

Yeni bir gerçeklik, anlam dünyası ve işbirliği fırsatları sunan; kültürel, entelektüel ve ekonomik üretim için altyapı ve etkileşim olanakları tanıyan metaverse kavramı, değişime ayak uydurmak isteyenlerin gündemine yerleşti. Bu alanı bir oyun alanı olarak gören markalar, ardı ardına stratejiler geliştirmeye çalışırken, birçok kişi de internetin geleceği olarak görülen bu sanal evrende şimdiden yerini ayırtmak istiyor.

Metaverse evrenine dair teknolojide geride kalma korkusu, sektöre dair pazarı ve yatırımları artırıyor. Gartner tarafından yapılan araştırmada 2026 yılına kadar insanların yüzde 25’inin; iş, alışveriş, eğitim, sosyal medya ve eğlence için günde en az bir saatini metaverse’te geçireceği öngörülüyor. Peki marka ve pazarlama dünyasını nasıl bir gelecek bekliyor? Son zamanların en sıcak gündem maddelerinden metaverse kavramıyla ilgili, Borusan Cat Pazarlama İletişim Lideri Burcu Çalışkan Akdağ ile görüştük. 

Metaverse dijitalleşme evriminin kritik bir halkası 
Bir blockchain teknolojisi uygulaması olan Web 3.0 devriminin eşiğinde bulunduğumuz bu dönem, internetin hayatımızın merkezine yerleşme sürecine benziyor. Tıpkı internetin 90’ların ortaları itibarıyla hayatımıza girip, teknolojinin gelişimi, internet kullanan kişi sayısındaki artış, yasal çerçevelerin oluşturulması gibi süreçler sonrası 2000’lerin başı itibarıyla hayatımızı değiştirmesi gibi, Web 3.0 ve metaverse ekosistemlerinin de zaman içerisinde hayatlarımızı değiştirmesi bekleniyor. Dijital dünya sayesinde oluşan ekonominin 2022’nin ilk çeyreğinde 200 milyar dolarlık bir hacme ulaştığını düşünürsek, Web 3.0 ve bunun bir unsuru olan metaverse ile sayısal olarak rasyonalize etmenin şu an çok güç olduğu bir potansiyelle karşı karşıyayız. İnternetin günümüz dünyasında yarattığı değeri bir gösterge olarak kabul edersek metaverse’ü de dijitalleşme evriminin kritik bir halkası olarak görmemiz gerekiyor. İşte bu nedenle markalar gelecekte pozisyonlarını belirlemek için “bebek adımları” olarak nitelendirebileceğimiz yatırımları bugünden gerçekleştiriyor.

Metaverse, uzun dönemde dönüş sağlayan ancak rekabet avantajı sunan bir yatırım
Sektöründe teknolojiye liderlik eden Borusan Cat olarak biz de metaverse’ü, uzun dönemde dönüş alacağımız ancak bize rekabet avantajı sağlayacak bir yatırım olarak görüyoruz. Tüm sektörleri bekleyen yepyeni dönüşüm sürecinde sadece değişimi kaçırmayan değil, değişime şekil veren öncü şirketlerden biri olmayı hedefliyoruz. Yeni bir satış kanalından etkinlik mekanına çok farklı amaca hizmet edecek mağazamız aracılığı ile müşterilerimize yepyeni bir deneyim sunmak istiyoruz. Bu doğrultuda da Decentraland’de “-56, -103” numaralı parselde açtığımız mağazayı aynı zaman geleceğe açılan bir pencere olarak konumlandırıyoruz.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir