Blockchain tabanlı müzik platformu Audius hacklendi!

24 Temmuz’da topluluk oylamasıyla kabul edilen kötü niyetli teklifin ardından Audius'dan 6 milyon dolarlık token çalındı.

Kısa bir zaman içinde oldukça popüler bir hale gelen blockchain sektöründe yaşanan olumsuz olaylarla zaman zaman karşılaşabiliyoruz. Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta, popüler NFT pazar yeri Premint'in kimliği belirsiz hacker'lar tarafından saldırıya uğradığını duyurmuştuk; bu kez ise merkeziyetsiz müzik platformu Audius saldırının hedefindeydi.

Blockchain tabanlı müzik platformu Audius'un 18 milyon Audius kurum içi AUDIO tokenlerinin transferini talep eden kötü niyetli bir yönetim önerisini kabul etmesi sonucu 6,1 milyon dolarlık token transferi gerçekleştiren hacker saldırıdan 1.8 milyonluk Audius tokenı ele geçirdi. Audius, 24 Temmuz’da topluluk oylamasıyla kabul edilen kötü niyetli teklifin ardından hacker'ın topluluk hazinesinden fon çaldığını bildirdi.

Blok zinciri güvenlik firması CertiK'e göre, saldırıyı düzenleyen kişi Audius’un yönetim sisteminde yer alan akıllı sözleşmedeki bazı yapılandırmaları değiştirdi. Daha sonra ise topluluk hazinesinden 18 milyon değerinde AUDIO token transfer önerisinde (Proposal #85) bulunan hacker onaylamaya başladı. Hacker, piyasa değeri 6 milyon dolardan fazla olan varlıkların bir kısmını 705 Ethereum’a yani 1,1 milyon dolara sattı.

Gerçekleştirilen saldırının ardından Audius yaptığı açıklamada, akıllı sözleşmedeki sorunların tespit edilip düzeltildiğini bildirdi ve bir süreliğine sözleşmelerini ve AUDIO tokenlerini de durdurdu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir