Bir Dev Daha Çekiliyor

Dünyaca ünlü otomobil üreticisi Chevrolet, Batı Avrupa ve Doğu Avrupa pazarından çıkma kararı aldı. Bu bölgedeki pazarlar arasında Türkiye de bulunuyor. Chevrolet’nin bu kararında Avrupa’daki zorlayıcı iş modelleri ve ekonomik krizin etkili olduğu belirtiliyor. Dünyanın en büyük 4’üncü otomobil markası olarak bilinen firma Avrupa pazarından çıkarak Rusya, Kazakistan ve Ukrayna gibi pazarlara ağırlık vermeyi planlıyor. Şirketin bu stratejisi ile birlikte Avrupa’da Opel ve Vauxhall markalarını güçlendirmeyi hedeflediği belirtiliyor. Chevrolet, Türkiye’de bu yıllık ilk 11 ayında 10.874 araç satmıştı.

General Motors’un Başkan Yardımcısı Steve Girsky yaptığı açıklamada Avrupa pazarından geri çekilmenin maliyetinin 700 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında değişeceğini ifade etti. Chevrolet 2015 yılı sonuna kadar Avrupa’dan tamamen çıkmış olacak. Chevrolet, Avrupa otomobil pazarında Peugeot, Citroen, Volkswagen ve Renault’nun arkasından 4. sırada yer alıyor. Avrupa pazarına ilk olarak 2005 yılında giren Chevrolet burada sadece 8 yıl kaldı.

Şirket 2011 ve 2012 yılları arasında Avrupa’da 12 tane yeni araç tanıttı. Firmanın Avrupa genelinde 1900 bayii bulunuyor. Ayrıca Chevrolet’nin Corvette gibi efsaneleşmiş lüks spor araba modelleri Avrupa’da satılmaya devam edecek.

Öte yandan Chevrolet’nin İngiltere Premier Lig takımlarından olan Machester United ile imzalamış bulunduğu sponsorluk anlaşması bu çekilme kararından etkilenmeyecek.

Türkiye’den daha önce Saab ve Daihatsu markaları çıkmıştı. Saab, General Motors’un satmasının ardından Türkiye pazarını terk ederken, Toyota da çok satmadığı için Daihatsu markasını Türkiye’den çekmişti.

Reuters Sabancı Holding’in Temsa Global’de satışı da içeren seçenekleri değerlendirmek üzere Credit Suisse’i yetkilendirdiğini duyurdu. Holding ise haberin gerçeği yansıtmadığını, alınan bir karar olmadığını açıkladı.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir