Avrupa'daki Ekonomik Faşizm Türkleri Vurdu

Ekonomik bunalımların ardı arkası kesilmeyen Avrupa'da en büyük sorun  olarak gösterilen "işsizlik" konusu ırkçılığı da beraberinde getirdi. Özellikle Almanya'da ırkçılığın son zamanlarda arttığına, Türklere yapılan haksızlıklara ve faşizanlığa hemen herkes TV'den, internetten, gazeteden ya  da diğer haber kanallarından şahit olmuştur. Bir de bunun işsizlik olgusuyla birleştiğini düşünün ve bakın ortaya nasıl sonuçlar çıktı.

Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı araştırmasına göre Avrupa ülkelerinde yerel halk ile göçmenlerin işsizliği arasındaki fark %6,1'e çıktı. Genel olarak Avrupa'nın işsiz oranı %11,8 iken (2012 itibariyle) yabancı uyruklu vatandaşların oranı ise %17,9 oldu. Bu sonuçlar itibariyle işsizliğe en çok maruz kalan Türkler oldu. Bunların başını ise Almanya, Hollanda ve Belçika'da yaşayan vatandaşlarımız çekiyor.

11315633724

Yapılan anket sonucunda Türklerin takım çalışmasına uygun olmadığı, çok maço olduğu ve Türk elemanı olan işletmelerin müşterisini kaybettiği gibi yorumların ortaya çıktığı ülke tabi ki Türk ırkçılığının zirvede yaşandığı Almanya oldu. Yerel halk ile yabancı uyruklular arasındaki işsizlik oranın en yüksek çıktığı ülke ise %26,3 ile Norveç oldu. Norveç'i %25,8 ile Macaristan izledi. Üçüncü sırada ise %14,3 ile Almanya yer aldı.

Ekonomisini bir türlü toparlayamayan AB ve diğer Avrupa ülkeleri son zamanlarda yaşadıkları bunalımla kendilerini artık sadece ekonomik olarak değil, siyasi ve insani haklar anlamında da sorgulamak zorunda kaldılar, kalmaya da devam edecekler. 1960'larda başlayan Almanya hayranlığı ve oraya yapılan göçler son 5 yıldır tersine dönmüş durumda. Almaya'dan ülkemize dönen vatandaşlarımız 40 yaş altı, eğitimli, belli bir iş güvencesine sahip, yani "Kalifiye Türkler" olarak adlandırılıyor.

Almanya'da birkaç gün geçirmiş bir Türk olarak sadece bu kısa sürede bile gördüğüm kadarıyla sonuç ne olursa olsun - Türk ekonomisinin büyümesi, Türkiye'nin AB'ye girmesi (ihtimal dahi vermesem de) - Türklere olan bakışın değişeceğine hiç inanmıyorum. Olabilecek en iyi durum taktıkları maskeyi farklı bir renge boyamaktan ibaret...

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir