Amacımız tüketicileri en yeni ve fark yaratan ürünlerle buluşturmak

Hakman Elektronik Genel Müdürü Aziz Süzer’e, Hakman Elektronik’in ürün portföyünden satış sonrası verdikleri hizmetlere, kişisel bakım sektöründe yaşanan dönüşümden markanın strateji ve hedeflerine kadar birçok konuda sorularımızı yönelttik.

Türkiye’nin önde gelen distribütör şirketlerinden Hakman Elektronik, Halen, BaByliss, Baseus, Coway, Cuisinart, Laurastar, Melitta, Veltia ve Qwetch gibi tüketici elektroniğinde dünyanın lider markalarını Türkiye pazarına sunuyor. 30 yıllık deneyimiyle sektörün öncü şirketlerinden olan Hakman Elektronik’in Genel Müdürü Aziz Süzer ile, Hakman Elektronik’in ürün portföyünden satış sonrası verdikleri hizmetlere, kişisel bakım sektöründe yaşanan dönüşümden markanın strateji ve hedeflerine kadar birçok konuda konuştuk. 

Hakman Elektronik’in geçmişten günümüze uzanan yolcuğunu sizden dinleyelim…
Şirketimiz, 1992 yılında kuruldu. Bu sektörde adımızı, 1997 yılında dünya devi bir markanın (Dyson) Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olarak duyurduk. 2019 yılına kadar bu iş birliğimiz başarıyla devam etti. İlerleyen yıllarla birlikte portföyümüze, kategorisinin önünde yer alan, dünyanın önde gelen tüketici elektroniği şirketlerinden BaByliss, Baseus, Laurastar, Cuisinart, Melitta, Coway ve son olarak da Veltia ile Qwetch’i ekledik. Son 3 yıllık dönemde tek markalı bir yapıdan 8 markalı bir organizasyona geçtik. Halen bu markaların Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olarak, en yenilikçi teknoloji ürün ve çözümlerini tüketicilerle buluşturuyoruz. Tüm Türkiye’de 250’yi aşkın bayi ve 80’i aşkın yetkili servisle müşteri odaklı bir satış ve servis politikasıyla hizmet veriyoruz.

Hakman Elektronik’in portföyünde neler var? Ürün gamınızdan bahseder misiniz?
30 yıldır temel amacımız, tüketiciyi en yeni, en kaliteli ve fark yaratan ürünlerle buluşturmak oldu. Bugün de dünyada en son teknoloji ürünü ne varsa Türkiye’de de pazara sunmak istiyoruz. Tabii bu ürünlerle tüketicinin hayatını kolaylaştırmak ve konforunu desteklemek de bir diğer amacımız. Ürün portföyümüzü bu yaklaşımla oluşturuyoruz. Halen, BaByliss, Baseus, Coway, Cuisinart, Laurastar, Melitta, Veltia ve Qwetch gibi tüketici elektroniğinde dünyanın lider markalarını Türkiye pazarına sunuyoruz. Yeni markaları tüketiciyle buluşturmak için de çalışmalarımız sürüyor.  

Hakman Elektronik olarak 8 markada yaklaşık 800 ürünlük geniş bir ürün portföyüne sahibiz. BaByliss markamızla saç şekillendirici fırçalar, saç maşaları, saç düzleştiriciler, saç kurutma makineleri, saç ve sakal kesme/şekillendirme makineleri, Laurastar ile ütü ve ütü sistemleri, buharlı düzleştiriciler; Cuisinart ile gıda ve içecek hazırlama makineleri, dondurma makineleri, peynir ya da yoğurt yapmaya özel tasarlanmış makineler, su ısıtıcısından blender’a, tost makinesinden yumurta pişiriciye kadar geniş bir ürün portföyü; Melitta ile tam otomatik ve filtre kahve makineleri, çekirdek ve öğütülmüş kahveler, kahve filtre kağıtları; Coway ile hava temizleme cihazları; Baseus ile taşınabilir şarj cihazları, cep telefonu ve laptop şarj kabloları, görüntü aktarım kabloları, cep telefonu ekran koruyucuları, cep telefonu kılıfları, kablolu ve kablosuz kulaklıklar, araç şarj cihazları, araç kokuları, araç içi telefon tutucular; Veltia ile el kurutma cihazları; Qwetch ile taşınabilir yeme ve içme kapları gibi birçok ürünü sunuyoruz. 

Hedef kitlenizi nasıl tanımlarsınız? Sadece kişisel bakımına özen gösteren kadınlar mı?
Ürün portföyümüzle genç-yaşlı hatta çocuk, kadın-erkek, her kesimden ve her gelir grubundan tüketiciye hitap ediyoruz. Bununla birlikte bizim için lokomotif hedef kitle; konforuna düşkün, hayattan zevk almasını bilen, yenilikleri deneyimlemekten mutlu olan, sevdikleri ve kendisi için zaman ayırmak için teknolojiden yardım almayı tercih eden insanlar. Dolayısıyla aksiyonlarımızı ve iletişim çalışmalarımızı yönlendirirken bu hedef kitleyi odağımıza alarak ilerliyoruz. 

Türkiye’de her 10 alışverişten 7’si online yapılıyor. Salgın döneminde özellikle kişisel bakım ürünlerine gösterilen ilgi Hakman Elektronik’te nasıl karşılık buldu?
Hakman olarak, salgın sürecinde değişen tüketici alışkanlıkları göz önünde bulundurarak hızlı aksiyon aldığımızı söyleyebilirim. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını çok iyi analiz ederek hızla imdadına yetiştik.  Türkiye pazarına sunduğumuz markaları, Media Markt ve Teknosa gibi iş ortaklarımız ve bayilerimizin yanı sıra hakman.com.tr adresinde ve Hepsiburada, N11, Gittigidiyor, Amazon gibi önde gelen birçok e-ticaret sitesinde müşterilerimizle buluşturduk. 

Örneğin; kişisel bakımda geniş portföye sahip BaByliss markamız, özellikle kadın müşterilerimize, salon profesyonelliğindeki saç şekillendirmeyi evde yapma fırsatı sundu. Bu sayede kadın tüketicilerimiz evden çıkamadıkları günlerde kişisel bakımlarını ihmal etmemiş oldu. Bununla birlikte BaByliss ürünlerine erkeklerin de ilgisi dikkat çekici düzeydeydi. Sakallarını kendi biçimlendirmek ya da saçlarını kısaltmak isteyen erkekler, Babyliss’in Japon çelikli erkek bakım ürünlerini pandemi boyunca ellerinden düşürmedi. 

Pandemi sürecinde temiz ve hijyenik ortamlar kadar sağlıklı nefes almak da hepimizin dikkat ettiği bir konu oldu. İnsan sağlığını ve çevre temizliğini esas alan hava temizleme cihazı uzmanı Coway markasının etkili filtrasyon sistemi ile ince partiküllerin yüzde 99,9’unu engelleyen ürünleri epey revaçtaydı. İster işyerinde isterse evinde sağlıklı nefes almanın ayrıcalığını yaşamak isteyenler, Coway ürünlerini tercih etti. 

Toplantılarını evden yapmak zorunda kalanlar için bir diğer markamız Çin tüketici elektroniği pazarında lider konumda olan Baseus’un ürünleri devredeydi. Tasarımlarında inovasyon ve estetiğe sadık kalarak, teknolojik, trendlere uygun ve çevre dostu ürünler yaratan Baseus, taşınabilir şarj aleti, kablosuz kulaklık, araç içi aksesuarlar, kablosuz şarj üniteleri, kablolar, dönüştürücü ve USB hub’lar, oyun aksesuarları ve telefon kılıfları gibi çok sayıda hayatı kolaylaştıran ürün grubuyla tüketicilerimizin vazgeçilmezi oldu. 

Yine bu dönemde, filtre kahve makineleri ve hijyen de sağlayan ütü gibi talep gören ürünlerimizle bu ihtiyaçları karşılamaya çalıştık.

Dijitalleşme süreci konusunda Hakman Elektronik nasıl bir yol izliyor? Gelecek dönem hedefleri arasında dijitalleşmeye ne kadar yer veriyor?
Hakman olarak, dijitalleşmenin firmalara çok farklı alanlarda katkı sağladığını biliyoruz. Bu nedenle, dijital dönüşüm konusunda diğer şirketlerin bir adım önünde hareket ediyoruz. Özellikle pandemi döneminde yasaklardan dolayı evlerinden çıkamayan kullanıcılarımız için devam eden dijital yatırımlarımızı daha da artırdık. Müşterilerimizin bize daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşması, aynı zaman da bizim de onlara dijital mecrada daha doğru noktalarda dokunabilmemiz için müşterilerimizin dijital ortamdaki hareketlerini ve alışkanlıklarını analiz ettik. Her zamanki gibi müşterilerimizi odağımıza alarak, onların ihtiyaçlarına dijital mecralarda da en uygun şekilde cevap vermeye çalıştık.  

2022 yılının teknolojinin ve dijitalleşmenin, geçtiğimiz yıla göre daha çok önem kazanacağı bir yıl olacağını düşünüyorum. Perakende, dijitalleşmenin en yaygın olduğu sektörlerden biri. Teknolojiyle birlikte tüketicinin satın alma davranışlarındaki radikal değişimler, bu sektörde dijital dönüşümün itici gücünü oluşturuyor. Biz de firma olarak pandemi döneminde yaptığımız başarılı dijitalleşme çalışmalarını yeni yatırımlarla güçlendirmeye devam edeceğiz.

Hem dijital satış hem de satış sonrası hizmetler konusunda neler yapıyorsunuz? 
Satış Sonrası Hizmetler tarafında uçtan uca bildirim yönetimi yaptığımız yazılımlar ile ürünlerin depomuzdan bayilerimize çıkışına ve oradan müşterilerimize satışına kadar her anını takip ediyoruz.  Kullandığımız yazılımlar sayesinde ürünün nereden satın aldığından, ne kadar zamandır kullandığına ve daha önce yaşanan sorunlara ve hatta ürününün hangi arızalardan servise geldiğine kadar birçok bilgiye ulaşabiliyoruz.  Böylece müşterilerimiz bizi aradığında çok hızlı bir destek sağlamış oluyoruz.  Çağrı merkezimizde canlı bir müşteri temsilcisine ulaşma süresi ortalaması 20 saniyelerin altında. Hızlı bir şekilde çağrıyı karşılayarak, sorunların hızlı bir şekilde çözülmesini sağlıyoruz.

Yapmış olduğumuz omni-channel bildirim yönetimiyle de müşterilerimiz sorularını sadece çağrı merkezi üzerinden değil; Instagram, Facebook, Whatsapp, e-posta, Hakman bildirim formları üzerinden farklı birçok kanal üzerinden de bize iletebiliyor. 

Son dönemde tüm sektörlerde kur nedeniyle artan fiyatlar tüketicide tedbirli alışveriş davranışını tetikledi. Hakman Elektronik bu konuda nasıl bir strateji izliyor?
Hakman olarak her zaman tüketicilerimizin karşısına en uygun fiyatlarla çıktık. İndirim kampanyaları yaparak destek olduk. Bununla birlikte kullanıcısını kendine aşık eden, hayatını kolaylaştıran, konforunu destekleyen, sadece bugün değil gelecekte de faydalı olacak, elinden düşürmek istemediği, zaman zaman da arzu nesnesi olabilecek ürünler sunuyoruz. Bu nedenle aslında bizim ürünlerimize yönelen tüketici, bir kazan-kazan ilişkisinin içine girdiğinin farkında. Belki yüksek bir fiyat ödüyor ama verdiğinin karşılığını da fazlasıyla alıyor. Yaptığımız kampanyalar ve bu yaklaşımın da etkisiyle şu ana kadar satışlarımıza yansıyan çok ciddi bir gerileme görmediğimizi söyleyebilirim.

Türkiye’de en çok hangi ürünleriniz satıyor? Türkiye’de getirmeyi planladığınız ürünleriniz var mı?
Tüm markalarımızda satış rakamları yüksek fakat salgının da etkisiyle BaByliss ile Baseus’ta en yüksek noktayı gördük. Bu ilgi halihazırda devam ediyor. Biz de sürekli güncellediğimiz ürün portföyümüzle bu ilgiyi canlı tutmaya çalışıyoruz. Teknoloji sürekli gelişiyor, gün geçmiyor ki yeni bir ürün çıkmasın. Temsilcisi olduğumuz markalar da bu anlamda gayet verimli ve yaratıcı. Onların hızına yetişme gayreti içindeyiz. 

Yine son dönemlerde fiyat artışlarına rağmen tüketicinin kahve tutkusunun azalmadığını gözlemliyoruz. Tam aksine kahve, son iki yılda en hızlı büyüyen kategoriler arasında. Tüketici eşsiz deneyimler peşinde. Bu nedenle üçüncü nesil kahvecilerin sayısı artıyor. Dolayısıyla pazara sunduğumuz Melitta ürünleri de büyük bir ilgi görüyor. 

Cuisinart markamızın tost makineleri, yumurta pişiricisi, barbekü ve dondurma makinesi ilgi gören ürünlerimiz arasında. 

Son olarak Hakman Elektronik’in gelecek konsantrasyonunda neler var? 
Hakman olarak, tüketicinin değişen ihtiyaç ve taleplerini karşılayacak, şirketimize de uzun vadede verimli bir pazar oluşturacak, dediğim gibi her biri kendi kategorisinde öne çıkan markaları Türkiye’ye getirmeye devam edeceğiz. 2022’de bu konuda çalışmalarımız sürüyor. 

 

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir