Alaaddin Creative Group Head'i Uğur Dündar: "Farklı değil, özel hissetmeniz için tasarlandı"

Alaaddin Creative Group Head Uğur Dündar’ın ilk profesyonel çalışmasının hikâyesi sizlerle...

Alaaddin Creative Group Head Uğur Dündar’ın ilk profesyonel çalışmasının hikâyesine konuk oluyoruz.

Farklı değil, özel hissetmeniz için tasarlandı

İstanbul’a dönüş vakti. Eskişehir’in hırpalayıcı soğuğu ve okulumla vedalaşıyorum. İstikamet BBDO. Okul bitene kadar staj yapılacak, sonra ülkenin işsizlik oranını bir kişi daha yükseltmeden işe girilecek. Plan bu. İçeridekilerle ilk görüşmemde kartlar açık oynanıyor. Diyorlar ki, burası genellikle stajyerlerin işe alındığı bir yer değil. “Henüz benimle tanışmadınız” diyorum. Ama ses tellerimle buluşup dalga boyutuna ulaşamıyor bu kelimeler. İçimden diyorum. Bir stajyerin yanına oturtuyorlar beni. Epeydir işe girmeyi beklediğini öğreniyorum, yutkunuyorum. Ama öğrenmem gereken daha çok şey var. Mercedes’e başlık yazmanın kıymetli bir yazarlık nişanesi olduğu gibi mesela… Ajansın en büyük markalarından biri olmasının yanında, dev bir lovemark.

Neyse… Günler geçiyor. Yazıyorum, çiziyorum. Bir gün bir başlığımı senior’ıma beğendirip, head’ime onaylatıp kıvrak hareketlerle ceza sahasına giriş yapıyorum. Kreatif direktörümle bir verkaça girip müşteriyle baş başa kalıyorum. Ve gol! Alternatifler arasından benimki seçiliyor. Daha önce de onaylanan işlerim olmuştu. Ama bu, yeni transferin ilk defa derbide gol atması gibi. Gerçekten o takıma ait olması gibi… O aralarda gidip diplomamı alıyorum. Haydarpaşa’ya doğru bu defa temelli yola çıkmışken, “tamam” diyorum, oldu bu iş! İskeleye vardığımızda “seni yeneceğim İstanbul” diye bağırıyor muyuz? Neyse ki bu fikirden vazgeçiyorum. Ve o gün geliyor. Çok isteseler de beni işe alamayacaklarını söylüyorlar. Ta ki bir buçuk yıl sonra günlerden bir gün telefonum çalıncaya kadar. BBDO’ya çağırıyorlar.

Belki ilk para kazandıran işim olmadı. Ama kalemine değer verdiğim insanların akıllarında kalmamı sağlayan işlerden biri oldu. Daha sonra birlikte alacağımız ödüllerin de anahtarıydı tabii. Özel hissettirdi. Aradım, taradım ama bulamadım görselini. Şöyle bir şeydi: engelli sürücüler için özel olarak tasarlanan bir otomobil ilanı. Yanılmıyorsam başlık da: Farklı değil, özel hissetmeniz için tasarlandı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir