adidas ve Nike'ın Ortak Paydası: Kobe Bryant

Kobe Bryant; 5 kez NBA şampiyonu, 18 kez All-Star, 2 kez finaller En Değerli Oyuncusu, 2 kez Sayı Kralı, 1.346 NBA maçı ve 33.643 sayı. Kobe Bryant'ın kariyeri boyunca rakamlara yansıyanlar bunlardı. 20 yıl oynadığı NBA'de en değerli oyunculardan biri olarak rahatlıkla sayabiliriz.

Onu değerli kılan neydi? Los Angeles Lakers için müthiş bir oyuncu, takım lideri, üzerine takım kurulacak oyuncu, uzun dönemli başarının anahtarı. 1980-2000 arası doğanlar için müthiş bir idol, "çalışmak mükemmelleştirir." deyişinin vücut bulmuş hali, defans ve ofans oyunlarındaki becerileri, duvarları süsleyen posterleri, birçoklarının sahip olmak istediği ayakkabıları ve spor ürünleri.

Kobe Bryant için önümüzdeki haftalarda yerli ve yurtdışı kaynaklı birçok içerik göreceğiz. Belki sizler de dün benim gibi, onun en iyi videolarını izlediniz ve "youtube"a düştünüz. Özel hayatında gündeme gelen olay dışında örnek bir sporcu olduğu tartışılmaz. Basketbol oynarken gösterdiği becerinin yanı sıra, Shaquille O'Neal ayrıldıktan sonra oluşturduğu strateji ve stratejiye uygun taktikler sayesinde Lakers'ı her zaman zirveye oynayan bir takım olarak konumlandırdı.

Kariyerinin henüz başında ve 19 yaşındayken Lakers için maç topunu kullandı. Sorumluluk almaktan hiç çekinmedi. Bu güçlü karakteri aynı zamanda ona ilk sponsorluk anlaşması olan adidas x Kobe Bryant işbirliğini getirdi. Bryant, 2 sezon boyunca adidas ürünlerini kullandı. Kendisi adına 6 basketbol ayakkabısı üretildi. Kobe Two modelinin performansını kötü etkilediğini ifade eden Kobe Bryant, adidas ile çalışmaya devam etmedi.

adidas Kobe 2, sıradışı tasarımına rağmen Kobe Bryant'a istediği kullanım rahatlığını sunamadı.

2003 yılından itibaren Nike x Kobe Bryant işbirliği başladı. Bu anlaşma iki taraf için oldukça kazançlı bir çalışma oldu. Kobe Bryant, kariyerinin sonuna kadar Nike ile çalıştı. Bu sürede 13 model ayakkabı onun ismini taşıdı. Kendi ürün kategorisine sahip oldu.

Yırtıcı hayvan metaforunun sıklıkla kullanıldığı "endorsement" anlaşmalarında Kobe Bryant kendini "Black Mamba" yılanından ilham alarak konumladı. Bu yılanın gösterdiği çeviklik ve hıza sahipti. Aynı zamanda sahada rakipleri için en önemli tehditti. Son maçında "Mamba out" diyerek parkelere veda etmesi ile de hafızalarda yer etti.

Kobe Bryant için üretilen 13 farklı modelin kronolojik sıralaması.

Kobe Bryant, Nike ile anlaşarak her yıl ortalama 8 milyon USD kazandı. Bu anlaşma onu basketbolda sponsorluk anlaşmalarından en çok para kazanan ilk 10 sporcu arasına soktu. Kobe Bryant için üretilen bazı modeller ve bu modellerin renk kombinasyonları koleksiyon değeri kazandı.

Kobe Bryant 9th Elite, takımı Los Angeles Lakers renklerine sahip sıradışı bir ayakkabıydı.

Kobe Bryant, basketbol tarihine adını sadece basketbolcu kimliği ile değil, aynı zamanda ürünleri Michael Jordan'dan sonra en çok talep görenlerden biri olarak da yazdırdı.

Kobe Bryant, adidas ve Nike dışında, Türk Hava Yolları, McDonald's, Nutella, Sprite ve Spalding ile de çalıştı. Bayrak taşıyıcı havayolu markamız ve onun çalışmasını da anmadan bu yazıyı kapatmak olmaz.

https://www.youtube.com/watch?v=B9ewbtbEm18

Kobe Bryant, benim için de idol oyunculardan biriydi. Önce Shaquille O'Neal ile ardından kendisi üzerine kurulan takımla birlikte başarılı sezonlar geçirdi. Hiçbir zaman vazgeçmemeyi, en iyi olmak için sürekli çalışmayı ve kendimizi sınırlamamamız gerektiğini bizlere aktardı. Yazıyı bitirirken onu güzel bir şekilde anmak istiyorum ve en iyi 40 hareketini yazının sonuna ekliyorum. Kızın Gianna ile birlikte ışıklar içinde uyu Kobe.

https://www.youtube.com/watch?v=1fjhIWJSxfw
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir