1 Dolar Bile Harcamadan Yüzbinlere Ulaşmak

Pepsi cadılar bayramı için hazırladığı Viral ile sosyal medyayı tam anlamıyla salladı. “Buzz in a Box” reklam ajansı tarafından yaratılan ve sadece birkaç saatliğine  yayınlanan viral bir gecede yüzbinlere ulaşmayı başardı. Hem de hiçbir mali veri harcanmadan.

pepsi_halloween

Peki Pepsi neyi sağladı da bu kadar konuşulur, tartışılır konuma geldi bu viral dersiniz? Aslında reklamın değerlendirilebilecek iki yönü var burada bence. Eğer reklam sloganını görmezden gelmiş olsaydık ve elbette Pepsi logosunu farketmemiş olsaydık; bir süperkahraman edasında Pepsi’yi koruyup kollayan ve ondan daha üstün konumda nitelendirilebilecek bir Coca-Cola’dan bahsedildiğini konuşabilirdik burada.

Fakat işin aslında Pepsi küçük ayrıntılara bu viralı oldukça güzel işlemiş. Bir cadılar bayramı konsepti düşünün. Hangi kostümler tercih edilir, ya da insanlar hangi kostümlere yönelme eğilimine çalışır bu durumda? Benim aklımda şekillenen genellikle diğer insanları korkutacak ya da ürkütecek,  fantastik de olsa onlarda zarar verme dürtüsü uyandırabilecek türden kostümlerdir bunlar. Yani Pepsi, Coca-Cola’ya insanlara zarar verdiği ve hatta sloganda da belirttiği gibi, korkunç bir cadılar bayramı geçirmelerini sağladığı konusunda atıfta bulunuyor.

screenshoot_0

Tabi reklamın asıl başarısı da zaten bu ikilem arasında oluşmuş durumda. Viral yayınlandığı andan itibaren sosyal medyayı ikiye böldü diyebiliriz. Kahraman Pepsi mi, Coca-Cola mı? Ve tabi bu da saatler içinde binler ve ardından yüz binler demek anlamına geldi. Oldukça güzel bir çalışma, tebrikler Pepsi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir