Z kuşağına ulaşmanın farklı bir yolu: Reddit’e nasıl reklam verilir?

Giderek yaygınlaşan ve 1,5 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Reddit'tin reklam verileri neler ve Reddit'te nasıl reklam verilir?

Facebook ve Twitter gibi reklam alanlarını uzun süredir kullanıyoruz. Doğru stratejilerle başarılı sonuçlar elde edilebileceği çok önceden öğrendik. Sürekli değişen sosyal medya platformları, gençlerin farklı sosyal medya platformlarına kayması derken bizimde dijital reklam stratejilerimizi güncellememiz önemli hale geldi.

Facebook’un düşüş gösterdiği evrede Snapchat, TikTok, Reddit platformları ile genç kesime ulaşmak mümkün oldu. Bugün ise sizlere ülkemizde de giderek yaygınlaşan Reddit platformunda nasıl reklam verebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Reddit kullanıcı verileri
Dijital reklam platformları genel olarak kullanıcı sayılarıyla doğru orantılı olarak önemli görülür. Kullanıcı sayısı ve aylık trafiği yüksek olan platformlar genelde en önemli reklam platformlarıdır. Öyleyse Reddit verilerine bakalım.

Bir klasik olarak 2005 yılında Amerikalı 2 Üniversite öğrencisinin yurt odasında kurduğu Reddit’in bugün 1,5 milyardan fazla kullanıcısı var. Aylık olarak ise aktif 430 milyon kullanıcısı var ki bu kullanıcıların 52 milyonunun günlük olarak siteyi kullandığı düşünülünce ortaya çıkan potansiyeli tahmin edebilirsiniz.

Dünya üzerinde giderek popülerliği artış gösteriyor olsa da mevcutta hâlâ en yüksek trafiği Amerika'dan alıyor. Öyle ki Reddit, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok ziyaret edilen altıncı site; Bu, ABD’de Reddit’i Netflix, Instagram, LinkedIn veya Twitter’dan daha fazla kişinin ziyaret ettiği anlamına geliyor.

Reddit’in son yayınlandığı rapora göre 2021'de redditor’lar 366 milyon gönderi oluşturdu, bu da bir önceki yıla göre yüzde 19'luk bir artışı gösteriyor. Peki, bu kadar popülerse Reddit reklamlarını neden bu kadar az duyuyoruz? Yazının sonunda bu konuya da bir cevap vermeye çalışacağım.

Reddit nedir?
Bir süredir düzenleniyor olsa da 2022 yılında düzenlenen r/place (pixel war) ile ülkemizde bir anda popülerliği artan Reddit bir kalıba sokması zor olan bir web sitesi. Yine de henüz Reddit’e yolu düşmeyenlerdenseniz Reddit’i anlatarak başlayalım. 

En kaba tabiriyle Reddit’e bir forum sitesi diyebiliriz. Reddit içinde forum başlıkları gibi Subreddit isminde de alt gruplar bulunur. Bunları ilgi alanına göre ayrılmış gruplar olarak düşünebilirsiniz. Son verilere göre Reddit üzerinde 2.2 Milyondan fazla subreddit bulunuyor. Subreddit ismi biraz geçmişte kalan bir kavrama dönüştü. Topluluk grupları demek günümüzde daha iyi bir tabir olabilir.

Hayal edebileceğinizin ötesinde her konu için açılmış alt toplulukları bulunan bir platform olan Reddit, her pazarlamacının hayalindeki platformdur. Her ilgi alanına yönelik kullanılmayı bekleyen hedef kitlelere sahiptir.

Reddit’in reklam geçmişi
Reddit ilk olarak 2009 yılının Kasım ayında Reddit üzerinde reklam yayınlanabileceğini duyurdu. Bir bağlantı olarak paylaşabileceğiniz bu reklamların bedeli 20 dolardı. 2013 yılında banner reklamların sitede aktif edildiği duyuruldu. Bu sayede Reddit ilk defa farklı tarzda reklamlara ev sahipliği yapmaya başladı.

2016 yılında Reddit sponsorlu bağlantı reklamlarının yerini sponsorlu gönderilere bıraktığını açıkladı. Böylece modern bir reklam alanına kavuştular. 2016 yılından beri sürekli gelişmeye devam eden Reddit Ads 2018 yılında mobil uygulamaya da dahil edilerek tüm Reddit kullanıcılarını kapsadı.

Reddit Ads Manager nasıl kullanılır?
En sade, en basit ads manager alanında ödül alması gerektiğini düşündüğüm Reddit Ads Manager tecrübeli pazarlamacıların "next next" diyerek ilk kampanyasını oluşturabileceği kadar kolay bir kullanıma sahip. Popüler olmayan bir ads manager olması yetersiz olduğu anlamına gelmesin. Ads manager rakiplerinde olan birçok uygulamayı bize sunuyor. Klasik olarak kullanılan reklam hiyerarşisi de aynı şekilde mevcut. Sırasıyla; Kampanya, reklam grubu, reklam şekilde ilerliyoruz.

Birinci aşama — Kayıt
Reddit’e reklam vermek ve Reddit Ads Manager kullanmak için ilk olarak https://ads.reddit.com/ üzerinden bir hesap oluşturmamız gerekiyor. Reklam vereceğimiz şirket ismini de bu aşamada istediği için dikkatlice doldurulmasında yarar var.

Reddit bize kayıt aşamasında şirketimizin faaliyet alanını yani genel olarak ulaşmak istediğimiz hedef kitleyi soruyor. Burada birçok seçeneği görmek ayrı bir mutluluk sağlasa da bu seçimler reklam performansına direk bir etki göstermiyor. Son aşamada ise şirketimizin faaliyette olduğu ülkeyi seçerek devam ediyoruz. Seçenek kısmında gelişigüzel ayarlanmış hissi veren bazı ülkeler bulunuyor. Türkiye bu ülkelerden biri değil. Dolayısıyla “Other” seçerek devam edebilir ve kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

İkinci aşama — Reddit Pixel 
Konu dijital marketing ise takıntılı olduğumuz bir konu varsa o da dönüşüm takibidir. Bu kısımda Reddit ihtiyaçlarımıza cevap verecek bu özelliği unutmamış. Reklamlara başlamadan ilk olarak Reddit Pixel’i web sitesine yükleyerek giriş yapabiliriz. Alışık olduğumuz üzere dönüşüm takibi dışında remarketing kitleleri içinde Pixel'i kullanabiliyoruz. Google Tag Manager desteği sayesinde de Reddit Pixel'i kolayca sitenize ekleyebilirsiniz.

Üçüncü aşama — İlk kampanyamızı oluşturalım
İlk olarak kampanyamıza bir isim vermemiz gerekiyor. Henüz bu aşamada göremiyoruz ancak bir sonraki aşamada bizden reklam grubu ismi de isteyeceği için burada genel bir isim kullanabilirsiniz.

  • Reklam hedefi olarak bize 5 farklı seçenek sunuluyor:
  • Brand Awarenness and Reach (Marka bilinirliği)
  • Traffic ( Web Sitesi Trafiği)
  • Conversions (Dönüşüm)
  • Video Views ( Video izlenmeleri)
  • App Installs (Uygulama indirmeleri)

Ulaşmak istediğiniz hedefi seçerek bir sonraki aşamaya devam edebilirsiniz. Arka planda bu seçimlerin hedefimize göre farklı etkiler gösteriyor olduğu umuyor olsam da kampanya kurulum aşamasında hepsi aynı şekilde ilerliyor. (App Installs bulunan ekstra güzel bir özellik hariç) Dolayısıyla bu yazı için ne seçtiğimizin bir önemi yok. Tüm aşamalar 5 hedef içinde aynı şekilde ilerliyor. Ancak burada ben uygulamalı olması için “App Install” seçerek devam ettim. Bir mobil oyun kampanyası kurmak istiyorum.

Dördüncü aşama — İlk reklam grubumuzu oluşturalım
Reklam grubu ismi raporlama kısmında görüldüğü için gördüğümüzde bu neydi demeyeceğimiz bir isim vererek hedef kitle seçimine geçebiliriz.

Reddit bir bakıma kitle grupları üstünden faaliyet gösteren bir platform. İnsanlar ilgili olduğu alanlardaki gruplara üye olarak Reddit üzerinden vakit harcıyorlar. Reddit Ads üzerinde sadece ilgi alanlarına değil topluluk gruplarına göre de hedef seçimi yapabiliyoruz. İşte bu özellik bize inanılmaz bir hedef kitle seçme şansı veriyor.

Bu yazıda uygulamalı olması için mobil bir oyun kampanyası kurmak istediğimi söylemiştim. Bunun bir nedeni Reddit’i mobil oyun şirketleri için önemli bir mecra olarak görüyor olmam. Özellikle ülkemizdeki başarılı oyun şirketi sayısı ve Reddit’in kullanıcı trafiğinin yüzde 50 oranında Amerika olması düşünüldüğünde mantıklı bir seçimmiş gibi geliyor. Ancak Reddit aynı şekilde önemli görmüyor olacak ki “Gaming” kısmında mobil bulunmuyor.

Bunun eksikliğini Communities kısmındaki ilgili grupları seçerek ortadan kaldırabiliriz. İlgili grupların kullanıcı sayısını görebiliyor oluşumuz güzel bir özellik. Burada olabildiğince çok seçim yapabiliriz. Yüz binlerce alt grup bulunduğu için biraz üstünde düşünmek faydalı olabilir.

Bir sonraki aşamada cihaz seçim şansı da bize sunulmuş durumda normal kampanyalarda burayı kurcalamadan hepsine reklam vermekte fayda varken başlangıçta mobil oyun seçtiğimiz için desteklemediğimiz, iyi çalışmayan cihazlar varsa çıkarım yapabiliriz. Aynı şekilde işletim sistemi versiyonu seçimi de yapabiliyoruz. Bu kısım sadece “App Installs” hedef seçiminde bulunuyor.

Beşinci aşama - Bütçe seçimi
Her zamankinden daha dikkatli olunması gereken o kısma geldik. Çünkü Reddit şu anda sadece dolarla ödeme kabul ediyor. Reddit’te minimum reklam bedeli şuan için günlük olarak 5 dolar.

Günlük ya da toplam kampanya bütçesinden bize uygun olanı seçerek son aşama olan reklam kısmına geçebiliriz. Geçmeden son bir kez daha bütçeyi kontrol etmekte fayda var aman bir sıfır fazla olmasın.

Altıncı aşama — Reklam tasarımı
Son aşamaya geldik. Artık reklam tasarımını yapabilir ve canlıya çıkabiliriz. Görsel, video, gif gibi tasarım seçeneklerinden ihtiyacınıza yönelik olanı seçebilirsiniz. Bir öneri olarak Reddit üzerinde gif kullanımı yaygındır. Dolayısıyla kimse vakit harcamaz diye düşünmeden aklınızda bunu bulundurabilirsiniz.

Oyun kampanyamız özelinde oyun için görüntülerden oluşan bir video ve “Play Now” CTA seçimiyle reklamımıza son halini verebiliriz. Kendimiz bir CTA yazamıyoruz ancak çeşitli CTA seçenekleri olduğu için ihtiyacınızı karşılayacaktır.

İnsanlar ya da Reddit özelinde redditorlerin “vote” kısmında sizi beğenmeme yağmuruna tutmasından korkmanıza gerek yok. O kısım reklam için artık herkes için boş şekilde gözüküyor. Ancak “yorumlara izin ver” kısmını işaretlerseniz. Yapılan yorumları herkesin gördüğünü unutmayın.

Yedinci aşama — Reklamların onaya gönderilmesi
Her şeyin tamamen hazır olduğunu düşünüyorsanız reklamlarınızı onaya gönderebilirsiniz. Sistem bize onay sürecinin maksimum 24 saat sürebileceğini söylüyor olsa da genellikle birkaç saat içinde sonuçlanacaktır. Beklemelerinize karşın onay süreci hala sürüyorsa r/redditads subredditti üzerinden yaşadığınız sorunu yazdığınızda bir yetkili sizinle ilgilenecektir.

Kampanya sonuçlarını beklemeye başlamak için artık hazırsınız.

Reddit reklamlarını neden bu kadar az duyuyoruz?
Reddit’in mobil uygulamasına reklamları dahil ettiği yılda olan 2018’de ilk defa gelirleri 100 Milyon doları aştı. Aynı yıl Reddit’e göre kullanıcı sayısı ve trafiği daha az olan LinkedIn ise sadece 2. çeyrekte 1.3 Milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Bu durum günümüzde de farklılık göstermiyor. İşte bu sonuç Reddit reklamlarını neden bu kadar az duyuyoruz sorusunun bir cevabı. Çünkü kimse kullanmıyor. Ya da bir efsane olarak sitenin yaratıcıları bile kimsenin kullanmasını istemiyor. Reddit kullanıcıları reklamlardan nefret ediyor vb. gibi. Reddit reklamlarını deneyen pazarlamacılara göre uzayıp giden bir çok farklı cevabı var.

Reddit kurulduğu günden beri online reklamlara karşı katı bir tutum gösteriyor. İlgi alanlarınıza göre subredditlere girdiğiniz bir platformda Reddit’in sadece görmek isteyeceğiniz içerikleri karşınıza çıkarmak istiyor olması yanlış değil. Reklamlara karşı sert bir tavrı Reddit kullanıcılar üzerinde de görüyoruz. 

Tüm bu sebeplerden dolayı günümüzde reklam verenler ve Reddit kullanıcıları arasında bir güvensizlik olduğunu söyleyebiliriz. Reddit kullanıcıları reklam görmek istemiyor ve reklamlarla ilgilenmiyor kanısı şirketlerin Reddit’e girmek konusunda şüpheler taşımasına ve günün sonunda çok az reklam veren olmasına neden oluyor. Az reklam veren olması da Reddit’in kendini bu yönde geliştirmesini engelliyor olabilir.

Reddit için yakın gelecek bu kadar karamsar değil. Sitenin popülerliğinin artması farklı coğrafyalara yayılması ile Reddit hedef kitlesi değişiklik göstermeye başladı. Artık eski reklam karşıtı topluluk etkili olmadığı gibi gelen yatırımcılar sayesinde Reddit yönetimi de bu tarafta kendini geliştirmek için elinden geleni yapıyor. Bu durum bizi başka bir soruya götürüyor.

Reddit reklamlarına emek ve para harcamaya değer mi?
Bir gün bu soruya dolu dolu "tabii ki" diyebileceğime inanıyorum şu an içinse cevap vermesi zor bir soru olduğu bir gerçek. Bir mobil oyun şirketiyseniz kesinlikle denemeniz gerekiyor. Harcamaktan endişe etmediğiniz bir bütçeniz mi var. Her platformda olmak iyi değil midir? Sorusunu size yöneltebilirim.

Sadece bir farklılık arıyorsanız en azından Reddit’in denemeniz için verdiği 100 dolarlık promosyon koduyla bir deneme yapabilir ve sonuçlarını kendiniz görebilirsiniz.

Reddit’te reklam vermeyi düşünen herkes için henüz denenmemiş başarılı olabilecek etkili bir yolu keşfetmek harika olmaz mıydı? Ama siz yine de Reddit reklamlarınız en azında n şimdilik başarılı olmazsa şaşırmayın.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir