Z Jenerasyonunun Favori Markaları – 2

  • Gençlik pazarlaması şirketi Ypulse, Ybrands isimli araştırma için Z jenerasyonundan 8.494 tüketiciyle görüştü ve Z jenerasyonunun en sevdiği markaları belirledi.
  • Ybrands’ın başkan yardımcısı Bobby Calise, Z jenerasyonunun, toplumsal olaylara karşı duruşlarını belli eden markalardan bir şeyler satın almayı tercih ettiğini ifade etti.
  • "Z Jenerasyonunun Favori Markaları" yazı dizimizin bu bölümünde, Ybrands araştırmasına göre, Z jenerasyonunun favori markaları arasında yer alan en bilindik 15 markaya daha yer verdik.
  • İlgili Yazı: Z Jenerasyonunun Favori Markaları

Geçtiğimiz hafta sizlerle Ypulse isimli gençlik pazarlaması şirketinin, Z jenerasyonunun favori markalarını belirlemek için yaptığı Ybrands araştırmasından bahsetmiştik. Business Insider'ın paylaştığı habere göre, Ypulse, 332 markayı kapsayan Ybrands araştırması için bu yıl içerisinde Z jenerasyonundan 8.494 tüketiciyle görüştü ve daha sonra bu markaları algılanan kişiliklerinin ve etkilerinin yanı sıra, tüketicinin farkındalığı, geçmiş satın alma ve sadakate göre sıraladı. Geçen haftaki yazımızda Ybrands araştırmasına göre, Z jenerasyonunun favori markaları arasında yer alan en bilindik markalardan bazılarına yer vermiştik. Bu yazı dizimizin ikinci bölümünde ise Z jenerasyonunun favori markaları olan 15 markaya daha yer verdik.

Spotify

Business Insider'ın Z jenerasyonuna yönelik olarak yaptığı bir araştırma, gençlerin %60'ının en çok kullandıkları müzik uygulaması olarak Spotify'ı seçtiğini ortaya koydu. Gençler; çalma listeleri, freemium modeli ve geniş müzik kütüphanesi nedeniyle Spotify'ı sevdiklerini ifade ettiler.

Levi's

Levi's, miras markasını yardımcı ürünler ile sürdürürken daha esnek, athleisure-esque (şık kıyafetler ile spor parçaları bir arada kullanma ile başlayan bir moda akımı) pantolonlar gibi yeniliklere başladı.

Marvel

Birçok süper kahramanla tanışmamıza vesile olan Marvel, Avengers gibi süper kahraman filmleri -hatta video oyunları- sayesinde milyar dolarlar kazandı. Şirket, özellikle ABD tarihinin en çeşitli jenerasyonu olan Z jenerasyonunun ilgisini, tüm zamanların en çok gişe hasılatı elde eden filmlerinden biri olan afro-futuristik Black Panther filmiyle çekti.

Sprite

Sprite, özellikle Snapchat kampanyalarıyla gençlerin dikkatini çekmeyi başardı ve sağlık trendlerine hitap etmek için sürekli olarak yapay ve gerçek şeker içeriği üzerinde düzeltmeler yapıyor.

Pizza Hut

Bu yılın başlarında Pizza Hut, pizza ile birlikte bira sunacaklarını da duyurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, bu, Z jenerasyonu üniversite öğrencilerinin ilgisini çekmek için yapılan bir hamleydi.

Pepsi

Kendall Jenner'ın bir protesto sırasında bir polis memuruna Pepsi verdiği 2017 Superbowl reklamı gibi çeşitli pazarlama başarısızlıkları olsa da, marka, müzik etrafındaki yeni ve nostalji odaklı kampanyasıyla başarı elde etti.

Dunkin' Donuts

Dunkin' Donuts'un bir GIF klavyesi ve Logan Paul gibi sosyal medya influencer'larıyla ortaklıkları var. Ayrıca marka, Dunkin' Donuts test mutfağını Facebook Live üzerinden sunarken viral yemek videolarını taklit etti.

Converse

Converse'in pazarlamadan sorum başkan yardımcısı, daha önce Business Insider'a yaptığı bir açıklamada, Converse'in pazarlama stratejisinin ikonik markasını sürdürme etrafında şekillendiğini ifade etti. Bu yüzden marka, büyük isimli influencer'larla iş birliği yapmak yerine, kendi toplulukları için önemli ve topluluklarına bağlı olan daha küçük yıldızlarla iş birliği yapmayı tercih ediyor.

Nintendo

2016 yazında çıkış yapan Pokemon Go'nun kısa bir süre içinde tüm dünyayı kasıp kavurmasının ardından, geçtiğimiz yılın mart ayında piyasaya sürülen Nintendo Switch de Nintendo açısından son derece muhteşem bir başarı yakaladı.

Walmart

  Z jenerasyonunun yaklaşık olarak üçte ikisi herhahngi bir fiziksel mağazadan alışveriş yapıyor ve Walmart, bu mağazalar arasından en çok öne çıkanlardan biri. Walmart, bunu özellikle Z jenerasyonunu yakalamadaki başarısına borçlu. Aynı zamanda şirket, kısa bir süre önce Everlane’e meydan okumayı amaçlayan bir şirket içi temel ögeler markası da duyurdu.

Dove

  Marka mesajlaşması genellikle toplumsal güzellik standartlarına hitap eden Dove, kısa bir süre önce ergen kızların karşılaştığı benzersiz mücadeleler hakkında yeni kampanyalar üretti.

Facebook

  Az sayıda genç, Facebook'un tercih ettikleri sosyal medya platformu olduğunu söylese de, pek çoğu hala arkadaşlarıyla ve daha yaşlı kullanıcılarla bağlantıda kalmak için Messenger uygulamasını kullanıyor.

Target

Target, kısa bir süre önce tanıtımını yaptığı erkek sokak stili bir kıyafet serisi, kulaklık ve cep telefonu kılıfları satan bir marka ve düşük fiyatlı bir kadın giyim markası ile Z jenerasyonu müşterilerinin sayısını ikiye katladı.

Starbucks

Starbucks, Z jenerasyonunun büyük kısmı doğduğundan beri, her geçen gün daha da genişleyen oldukça fazla çeşide sahip kahve menüsüyle birlikte, kahve endüstrisi için ana dayanak noktası olmuştur.

Adidas

Z jenerasyonuna mensup gençler, Adidas’ın sokak tarzı estetiğine adeta âşıktırlar. Özellikle Stan Smith serisi, Z jenerasyonunun en sevdiği spor ayakkabısı markalarından biri olan Adidas'ın yerini sağlamlaştırdı.
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir