Yurtiçi Kargo'dan kurye krizine ilişkin açıklama

Yurtiçi Kargo çalışanları, enflasyonun altında kalan zam oranları sebebiyle eyleme başladı. Yurtiçi Kargo ise çok geçmeden konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Trendyol çalışanlarının başlattığı ve devamında Yemeksepeti, HepsiJet gibi firma çalışanlarının da dahil olduğu eyleme Yurtiçi Kargo çalışanları da katıldı.

Yapılan yüzde 17 oranındaki zamma ilişkin olarak ve sözleşme fesihlerine karşı çalışanlar, Varyap Plaza Yurtiçi Kargo Bölge Müdürlüğü önünde eylem gerçekleştirdi. "Yurtiçi Kargo Çalışanları" adlı Twitter hesabından ise bazı talepler paylaşıldı. Paylaşımda, "Kontak kapadık, haklarımızı almak için Varyap Plaza Yurtiçi Kargo Bölge Müdürlüğü önüne gidiyoruz. Yüzde 40 zam yapılsın. Dağıtılacak parça sayıları artırılsın. Sözleşme fesihleri iptal edilsin, hiçbir çalışma arkadaşımızın sözleşmesi fesh edilmesin” sözlerine yer verildi.

Yurtiçi Kargo ise yaşanan krizle ilgili olarak;

"Artan akaryakıt maliyetlerinden dolayı, Yurtiçi Kargo çatısı altında kargo dağıtım faaliyetinde yer alan, sözleşmeli statüde çalışan tedarikçilerimize 2022 yılında verilmesi gereken zam erkene çekilmiş, 1 Aralık 2021 tarihinde ortalamada yüzde 25 zam verilmiştir. 2022 yılı başında artan maliyetler tekrar gözden geçirilmiş ve 1 Şubat 2022 tarihi itibariyle ortalamada yüzde 21 daha ek zam verilmiştir.

Son yapılan zam ile birlikte tedarikçilerimize yapılan yıllık zam oranı yüzde 46’ya çıkarılmıştır. Dolayısıyla sözleşmeli statüde kargo dağıtım faaliyetinde yer alan araçların aylık kazançları performanslarına göre asgari ücretin 2,5 ve 4 katı arasında değişmektedir.

Birkaç tedarikçi tarafından “2022 yılında yüzde 17 zam yapıldı” şeklinde oluşturulmaya çalışılan algı, tamamen gerçekdışı ve kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir.

Tedarikçilerimizin dışında tüm saha çalışanlarını, yan haklar hariç her zaman asgari ücretin üzerinde işe başlatan, tüm saha personeline yüzde 40 zam yapan, ülkemizin en çok istihdam sağlayan şirketlerinden biri olan Yurtiçi Kargo, 20 bin personeliyle ve tedarikçileriyle büyümeye devam edecek ve 40 yıldır olduğu gibi her zaman onların yanında olmaya devam edecektir." açıklamasında bulundu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir