Yumoş ayıları sokaklara yeniden renk getirdi

Herkesin çok sevdiği ve görmeyi heyecanla beklediği ikonik Yumoş ayılarını yaratıcı ve renkli açıkhava uygulamalarıyla insanlarla buluşturan Yumoş, bu defa Nişantaşı Bostan Sokak’ta insanların karşısına çıktı. Yumoş Deterjan’ın “Renk Korumada Daha İyisi Yok” mesajını renkli ayılarıyla aktaran marka; Nişantaşı Bostan Sokak’ın ışıklarını da renklendirdi.

2020’de geçirdiği marka dönüşümü ve çok sevilen Yumoş ayılarıyla gerçekleştirdiği iletişim çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren giysi bakım markası Yumoş, yepyeni bir açıkhava uygulamasıyla 9 Eylül - 29 Eylül tarihleri arasında Nişantaşı Bostan Sokak’a renk getirdi. Yapılan araştırmalar sonucunda renk korumada daha iyisi olmadığı kanıtlanan Yumoş Deterjan’ın renk korumadaki performansını sokak lambalarının ışıklarını renklendirerek anlatan marka; lamba direklerine yerleştirilen renkli Yumoş ayıları ile de ürün mesajını paylaştı. Ziyaretçilerin tercih ettiği renkle sokağın aydınlatılması için de direklere QR kodlar yerleştirildi.

Nişantaşı City’s AVM ve Akmerkez’in girişindeki 3D reklam alanlarını da yaratıcı bir şekilde kullanan marka; ekranda “Renk Korumada Daha İyisi Yok” mesajıyla hareket eden Yumoş ayılarıyla herkesi Yumoş Sokak’a davet etti. “Yumoş Sokaktayız” temalı özel dijital açıkhava içerikleriyle de Yumoş Sokak’ı geniş kitlelere duyurdu.

Nişantaşı’nda Renkli Bir Sokak: “Yumoş Sokak”
Marka ekibinin “Yumoş Sokak” diye de tabir ettiği bu renkli sokağın nasıl hayata geçirildiğini Unilever Çamaşır Bakım Direktörü Alper Çapar şöyle anlatıyor: “Hayatı renklerden ayrı düşünmek mümkün değil. Aslında hepimiz kendi rengimizle bu hayatta var oluyoruz. Renklerimizle dünyaya anlam katıyoruz. Bu renkleri giysilerimize ve tarzımıza da yansıtıyoruz. Elbette renklere sahip olmak kadar; bizler için değerli olan bu renkleri korumak da önemli. Biz de Yumoş ürünleriyle giysilerin rengini korumayı, böylece insanların kendi renkleri ve tarzlarıyla yaşamlarını sürdürmelerini hedefliyoruz. Yumoş’un tüm ürünleri gibi; Yumoş Deterjan da bu anlamda önemli bir rol üstleniyor. Yaptığımız araştırmalar da renk korumada ondan daha iyisi olmadığını kanıtladı. Biz de Yumoş Deterjan’ın giysilerin renklerini korumadaki bu performansını akıllarda yer edinecek bir uygulama ile hayata geçirmek istedik. Bu defa sadece giysileri değil; sokakları da renklendirdik.”

“Yumoş Deterjan Çok İyi Çıktı”
Yumoş Deterjan kapsamında daha önce de çeşitli uygulamalar gerçekleştirdiklerini belirten Yumoş Marka Müdürü Orhun Çelik ise konuşmasına şöyle devam ediyor: “Giysilerin rengini ve dokusunu ürünlerimizle korurken; renkli dünyamızı yansıtan uygulamalarla da insanların yüzlerini gülümsetmek, onların yaşamına renk katmak istedik. Renkli Yumoş ayıları da bu uygulamaların sevilen yüzü oldu. Özellikle Yumoş Deterjan kapsamında aktarmak istediğimiz mesajların ikonu oldu diyebilirim. İlk olarak, 2021’de o dönem yeni piyasaya sunduğumuz Yumoş Deterjan’ı anlatmak için “Yumoş Deterjan Çok İyi Çıktı” mesajıyla Nişantaşı’nda insanların karşısına çıktılar. O kadar sevildiler ki bir sonraki yıl Galataport’ta “Giysilerin Seninle Kalsın” mesajıyla onları yine gördük. Artık bir geleneğe dönüşen ve her yıl merakla beklenen ayıların şehre dönüşü 9 Eylül - 29 Eylül tarihleri arasında Nişantaşı Bostan Sokak’ta “Renk Korumada Yumoş Deterjan’dan Daha İyisi Yok” mesajıyla gerçekleşti.”

Bu sokakta "Renk" var
Yumoş Marka Müdür Yardımcısı Mert Abedi ise Yumoş Deterjan’ın yeni açıkhava uygulaması kapsamında neler yapıldığını şöyle özetliyor: “9 Eylül’de Nişantaşı’nda gerçekleştirdiğimiz muhteşem bir lansman partisiyle sokağın açılışını yaptık. Yeni uygulamamız kapsamında; herkesin sokakta görmeyi merakla beklediği Yumoş ayılarını öncekilerden farklı bir şekilde insanlarla bir araya getirdik. Renkli sokak lambalarına yerleştirdiğimiz ayılar ve Yumoş Deterjan renkleriyle değiştirilen ışıklarla insanları karşıladık. İnsanların kendi renklerini sokağa yansıtabilmelerini sağlamak için de direklere QR kodlar yerleştirdik. Böylece sokağın rengini tercihlerine göre değiştirebildiler. Uygulamamız herkes tarafından büyük ilgi gördü.”

Yumoş’un “renkli” marka dönüşümü
Renklerle dolu bu dünyanın ve iletişim çalışmalarının arka planında ise Yumoş’un 2020’de geçirdiği marka dönüşümü var. 1986 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren ve ilk zamanlarında yalnızca yumuşatıcı ürünleriyle tanıdığımız Yumoş; 2020 itibariyle marka kimliğine, ürün portföyüne ve ikonik ayıcıklarına yepyeni bir kimlik kazandırdı.

Marka ekibi bu süreci şöyle aktarıyor:
Alper Çapar: “Türkiye’deki tüketicilerimizle buluştuğumuz 1986’dan beri hem ürünlerimiz hem de marka stratejimizde büyük değişimler yaşadık. Bizim için öğretilerle dolu, heyecanlı bu süreçte giysi bakım gibi daha kapsamlı bir alandan insanlara ulaşmak istedik. Marka amacımızı da bu doğrultuda şekillendirdik ve “giysilere ihtiyaç duyduğu bakımı sağlayarak ömürlerini uzatma” amacıyla portföyümüze yeni ürünler eklemeye başladık. Yumuşaklık, koku, renk koruma gibi faydaları bir araya getiren bir giysi bakım markası olarak markamızı konumladık. Yumoş ayılarımız da artık giydiği giysiye, kombine göre farklılaşabilen, canlı, cool bir moda ikonuna dönüştü.”

Orhun Çelik: “Bu değişimde tüketiciler arasında etkisi gittikçe büyüyen Z kuşağı da etkili oldu. Yeni neslin çocukluğunda tanıştığı Yumoş ayıları; çarşafların üzerinde oynayan sevimli ve nostaljik bir figürdü. Yumoş ayısını hedef kitlenin yaşına uygun hale getirmek ve ona bir tavır katmak istedik. Böylece 7’den 70’e herkese hitap eden, renkli dünyasıyla öne çıkan bir marka olmayı hedefledik.

Yumoş bir yumuşatıcı markasından bir giysi bakım markasına ve Yumoş ayıcığı da evde görülen sevimli bir ayıcıktan bir moda ikonuna dönüşürken portföyümüze Yumoş Deterjan eklendi. Yumoş Deterjan’ı duyurmak için marka ruhunu yansıtan, iddialı iletişim çalışmalarına ihtiyacımız vardı. Bu noktada ajanslarımızla uzun süre devam eden fikir toplantıları yaptık. Eğlenerek gerçekleştirdiğimiz bu başarılı dönüşümün ve dönüşümümüzü hedef kitlemize aktardığımız iletişim çalışmalarının arkasında büyük bir ekip var ve bu başarı aslında hepimizin.”

Dönüşüm sürecindeki marka iletişimi
Yeni marka kimliğine uygun şekilde; dinamik, eğlenceli ve renkli bir iletişim dili benimseyen Yumoş, bu süreçte gerçekleştirdiği iletişim çalışmalarıyla da büyük beğeni topladı. Süreç boyunca yapılan iletişim çalışmalarını Alper Çapar şöyle özetliyor: “Marka dönüşümümüzle birlikte Eylül 2020’de Yumoş’un yepyeni tarzını yansıtan “CapCanlı Renkler” reklam filmimiz yayınlandı. 2021’de Yumoş Deterjan, markanın yepyeni dünyasını yansıtan ve “Yumoş Deterjan Çok İyi Çıktı” mesajını veren eğlenceli reklam filmiyle duyuruldu. Bu çalışma için Mustafa Sandal’ın 90’lardaki hit şarkısı “Suç Bende” Yumoş Deterjan için uyarlandı. Pandeminin olumsuz havasından insanları biraz olsun uzaklaştırmak ve yüzleri gülümseten bir işe imza atmak amacıyla Yumoş Deterjan mesajlarımızı Nişantaşı’nda bir apartmana yerleştirdiğimiz renkli Yumoş ayılarıyla paylaştık. Ayıların Nişantaşı’nda başlayan yolculuğu, Yumoş İsland oyunumuzla Dominik’e taşındı. İzleyicilerin akıllı TV kumandalarından oynayabildiği oyunla, Yumoş ayıları Survivor parkurunda yarıştı. Geçtiğimiz yıl “Giysilerin Seninle Kalsın” dediğimiz iddialı bir reklam filmiyle insanların karşısına çıktık. Mufasa & Hypeman’ın hit şarkısı Friday’i reklam filmimizde kullandık. İkonik Yumoş ayılarıyla da bu söylemimizi Galataport’a taşıdık.

Yumoş’un bu yılki renkli uygulamalarını ise Mert Abedi şöyle anlatıyor: “Ocak ayında SNAP!’in sevilen “The Power” şarkısını uyarladığımız reklam filmimizle renk korumada Yumoş Deterjan’dan daha iyisi olmadığını anlattık. Ağustos ayında yumuşatıcı serimiz Yumoş Extra’nın yeni ürünü Yumoş Extra Şakayık için dikkat çeken bir uygulama gerçekleştirdik. Ürünün ferahlık veren etkisini anlatmak için Gayrettepe Metro Durağı’ndaki bir treni Yumoş Extra Şakayık renginde giydirdik. Tren istasyona ulaştığı sırada dijital ekranda görülen Yumoş ayılarıyla da durakta bekleyenlere Yumoş ferahlığını hatırlattık. Bu sene de Eylül ayında 9 Eylül - 29 Eylül tarihleri arasında Nişantaşı Bostan Sokak’taki renkli açıkhava uygulamamızla da ürün mesajlarımızı vermeyi sürdürdük.”

Portföye eklenen yeni ürünler
Yumoş, yalnızca uygulamalarıyla değil giysi bakım alanına getirdiği inovatif ürünleriyle de öne çıkmayı başarıyor. Giysi bakım deterjanı, yumuşatıcı kategorilerinin yanı sıra; giysi ve ev spreyleriyle de sektöre yenilik getiren markanın ürün portföyünü Orhun Çelik şöyle aktarıyor: “Giysi bakım deterjanı kategorisinde; renk yenileme teknolojisiyle giysilerin rengini koruyan Yumoş Deterjan ürünümüz var. Pro-Fibre teknolojisi sayesinde de giysi dokusunun korunması ve onarılmasına yardımcı oluyor. Yumuşatıcı kategorisinde ise amber, şakayık, lilyum, orkide, lavanta gibi muhteşem kokularıyla giysilere ferahlık veren Yumoş Extra ürünleri bulunuyor. 2006’da piyasaya sürdüğümüz Yumoş Extra, Türkiye pazarının ilk konsantre yumuşatıcısı.

Giysi bakım alanında yarattığımız diğer bir yenilik ise geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğümüz Yumoş Jet Fresh Giysi Spreyi. Yıkama gerekmeksizin giysilere ferahlık veren, sadece 15 dakikada ütü etkisi gösteren Yumoş Jet Fresh Giysi Spreyi ile Türkiye’de bir ilke imza attık. Ürünümüz tüketiciler tarafında çok sevildi. 1 yıllık ciro hedefimize iki buçuk ayda ulaşmayı başardık.

Hem giysilerde hem de evlerde oda, perde, koltuk, halı gibi farklı alanlarda kullanılabilen Yumoş Sprey de fark yaratan diğer bir ürünümüz. Lilyum, Orkide ve Hanımeli kokularıyla da kullanıldığı alanda ferah bir koku bırakıyor.

Yumoş’un 2020’den bu yana dönüşen marka kimliğinde ve portföyüne eklenen yeniyadsınamaz. Markamızı çok iyi tanıyan, hedeflerimizi anlayan, karşılıklı güven ve özveri ile çalıştığımız tüm ajanslarımıza da ayrıca teşekkür etmek isterim.”

Renkli dönüşümün “gizli kahramanları”

Yumoş’un 2020’de başlattığı bu renkli dönü- şüm, hedef kitlesi tarafından büyük ilgi topladı. Yumoş ayılarının olduğu yaratıcı açıkhava uygulamaları çok sayıda habere ve sosyal medya paylaşımlarına konu oldu; Yumoş ürünlerinin pazar payının büyümesine de olumlu katkı sağladı. Bu başarılı ve bir o kadar renkli dönüşümün perde arkasında ise Yumoş’a bu süreçte yol arkadaşlığı eden marka ajansları var. Süreci bir de markanın ajanslarının gözünden dinliyoruz:

Ümit Taşlı/ Wunderman Thompson – Yönetici Kreatif Direktör: "Wunderman Thompson olarak, Yumoş’un dönüşümünü markamızla birlikte başlattık ve bu dönüşümün hikâyesini büyüterek ve ses getirecek işler yaparak sürdürdük, sürdürmeye de devam ediyoruz. “Yılın Yumoş zamanı geldi!” diyecek kadar geleneksel bir hale getirdiğimiz outdoor çalışmalarımıza şimdi bir yenisini daha ekledik ve Yumoş Sokak’ı hep birlikte hayata geçirdik."

Buse Şay/ Wunderman Thompson – Yaratıcı Grup Başkanı: "Yumoş Deterjan için renklerden daha önemlisi yok. Zaten renk korumada da Yumoş Deterjan’dan daha iyisi yok. Bu kadar renkli bir dünyamız varken, bize de bu renkleri sokaklara taşımak düşerdi zaten."

Semih Türkmen/ Wunderman Thompson – Yaratıcı Grup Başkanı: "Daha önce Yumoş Deterjan’ın lansmanını yaparken, “Yumoş Deterjan Çok İyi Çıktı!” mesajımızı Yumoş Bina’ya çıkan ayılarımızla vermiştik. Şimdi de renklere verdiğimiz önemi rengarenk sokak lambaları ve o lambalara eşlik eden ayılarımızla veriyoruz. Her zaman mecra olarak kullanılmayan yerleri, mecra olarak kullanmayı ve yeni mecralar yaratmayı deniyoruz. Bu da onların en renklisi ve en yenisi."

Oylum Tala / Zon Project Management- CEO: "Yaptığımız iş; farklı düşünen, hayal gücünün sınırlarında gezen, akla gelmeyeni göz önüne koymaya çalışan profesyonellerin kafalarındakini sahaya en etkileyici şekilde ve eksilmeden yansıtmak. Bir fikri sahada en iyi şekilde hayata geçirmenin yolu ise doğru iletişim ile anlamak, anlatmak ve uygulamak. Sıkı bir iş birliği sonucunda insanların yüzünde gülümseme yaratan bu güzel çalışma hem kendi içimizde hem markamızla hem de birlikte çalıştığımız ajanslarla doğru koordine olmanın çok iyi bir örneği oldu."

Soydan Canbaz/ Sobraz İletişim Ajans Başkanı: "Neyin gerçek olduğu değil; bizi saran gerçeklikle yaşadığımız deneyimin ve duyguların öne çıktığı bir dönem. Şaşırmaya, sevinmeye, neşelenmeye ihtiyaç duyduğumuz yeni bir dünya. Böyle bir dönemde Yumoş şu ana kadar sanal ya da artırılmış gerçeklikle değil; markasının ikonu ile gösteri dünyasından alışık olduğumuz beklenmedik karşılaşmalar, ışık oyunları gibi unsurlarla hikâyesini anlatıyor. İnsanların Yumoş ile yaşadıkları deneyimden etkilendiklerini sosyal medyanın izini sürerek görebiliyoruz. Bu deneyim insanlara ve markaya iyi geldiği sürece teknoloji, analog, ses, koku gibi pek çok unsuru harmanlayarak gösterisine devam edecek."

Aylin Aykut/ PHD Türkiye – Direktör: "Markamız için yaratıcı ve yenilikçi uygulamalar hayata geçirmenin aynı zamanda marka büyümesini de tetiklemesi gerektiğine inanıyoruz, ancak bunu başarabilen marka hikâyelerinin çok daha anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek için hızla dönüşen medya ortamında Yumoş’un tüketicileri ile etkili bağlantılar kurmasının kritik öneminin farkındayız. PHD olarak stratejik medya planlaması oluşturan doğru içgörüler ve etkili platform tercihleri ile iletişimimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Yumoş markası, çalıştığımız ekip ve tüm ajans partnerlerimiz bizi her zaman yenilikçi, dikkat çeken ve beklenmedik uygulamaları hayata geçiren planları oluşturmaya teşvik ediyor, bu heyecan ile de Yumoş hikayemiz giderek büyümeye devam edecek."

Ahmet Erten / Boomads Ajans Başkanı: "Yumoş’un inovatif yeni ürünleri ve heyecanla beklenen projeleri influencer pazarlamasında da çok doğru hedef kitle ile buluşuyor. İnfluencer’ların gerçekten ‘’heyecan’’ duyduğu projeleri birlikte inşa etmek Boomads olarak bizim için de tarifsiz bir mutluluk! Çocukken herkesin hayatına dokunmuş bir "Yumoş Ayı" figürünün bugün başka formlarda hayatımıza dahil olması ve bu büyük sevgi, içeriklerin de sıcak ve samimi olmasını sonucunu beraberinde getiriyor"

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir