Yüce Zerey ile finansal teknoloji dünyasının yeni oyuncusu FUPS'u konuştuk

Finansal teknoloji dünyasının yeni oyuncusu FUPS'un Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yüce Zerey ile FUPS'un müşterilerine sağladığı hizmetleri ve gelecek dönem hedeflerini konuştuk.

Yeni bir finansal teknoloji markası olan FUPS, kullanıcılarla buluştu. FUPS; para transferi, fatura ve abonelik ödemeleri, sanal ve fiziksel kart ile ödeme, e-pin (oyun, video, film, müzik platformları) alışverişleri, ortak ödeme ve uçtan uca bütçe yönetimi gibi finansal işlemleri 7/24 kesintisiz, güvenle, kolayca ve ücretsiz yapmaya fırsat veriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası elektronik para kuruluşu lisansının yanı sıra Visa ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) üyeliğine sahip olan, Türkiye’nin en yüksek sermayeli elektronik para kuruluşu Lydians tarafından kendi insan kaynağı ve sermayesi ile geliştirilen FUPS, sektörle ilk kez tanıştırdığı özellikleriyle de dikkat çekiyor.

FUPS'un Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yüce Zerey ile FUPS'un müşterilerine sağladığı hizmetleri ve gelecek dönem hedeflerini konuştuk.

Fintekler artık ödeme yöntemi olarak kullanılıyor.  Siz FUPS olarak sektörde nasıl farklılaşıyorsunuz? Müşterilerinize hangi hizmetleri veriyorsunuz?
Biz FUPS olarak kullanıcılarımıza hayatlarındaki finansal gerilim noktalarına katma değer sağlayacak hizmet ve özellikleri sunarak; paralarının değerini bilmelerine, bütçelerini etkin ve akıllı yönetmelerine destek oluyor, tüm kullanıcılarımızın adeta finansal dostları olarak yanlarında bulunuyoruz. Bizi farklı kılan unsurlardan bir tanesi de finansal farkındalık ile paranın değerini bilme kavramını, “hesabını bilmek”, “dikkatle harcamak” ve “doğru yere harcamak” şeklinde başlıklara bölüyor olmamız. FUPS olarak Chat, Harcamadan Böl Böl ve Seç Seç sektörle ilk kez tanıştırdığımız yenilikçi özelliklerimizin başında geliyor. Tüketiciye katma değer sağlamak için “bütçeni bil” diyoruz. Yani FUPS’ta kullanıcı harcama türüne göre hesap açabiliyor, bütçe takip edebiliyor ve harcama limiti tanımlayabiliyor. “Bilmekle kalma bunu yönet” diyoruz. FUPS’un patentli Seç Seç özelliği ile kullanıcılarımız bütçelerindeki miktarı bir veya birden çok kişiye kullanım hakkı tanımlayabiliyor.Harcamadan Böl Böl özelliği ile de aynı anda ortak ödeme yapılabiliyor. FUPS olarak aileye ve arkadaş gruplarına da dahil oluyoruz. Kullanıcılar uygulama üzerindeki Chat ile mesajlaşırken de birbirlerine kolaylıkla para gönderebiliyor ve birbirlerinden para isteyebiliyor. Aynı zamanda abonelikleri yönetme kolaylığı sağlıyoruz. Kullanıcılar her abonelik için limit geçerlilik süresi tanımlayabiliyor ve tüm abonelikleri bir ekrandan takip edebiliyor.

FUPS’u geliştiren ekipten ve o süreçten bahsedebilir misiniz? Kaç senelik bir çalışmanın sonucu FUPS ortaya çıktı?
FUPS, ödeme sistemi ve bankacılık konusunda 20 yıldan fazla deneyimi olan ekibimiz tarafından geliştirildi. Sektörde ilk olan özellikleri kullanıcılarımızla buluşturmak adına 3 yıl boyunca geliştirme sürecimizi oldukça detaylı ve titiz bir şekilde sürdürdük. FUPS’un olabildiğince esnek ve yenilikçi olabilmesi adına kart paketleri dahil tüm çalışmalar kendi ekibimiz içerisinde gerçekleştirildi.  Bu bağlamda sahip olduğumuz inovasyon kültürümüz ve alandaki deneyimimiz ile sektörde öne çıkıyoruz. FUPS’u kullanıcılarımız ile buluşturmak adına gerçekleştirdiğimiz çalışmaların ilk gününden bu yana sunduklarımız da bu farkın birer kanıtı diyebilirim. Kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştıracak, katma değer sağlayacak yeni özellikler sunmaya da devam edeceğiz.

Sektöre merhaba dediğinizde sahip olduğunuz özelliklerinizin dışında hayata geçirdiğiniz ya da geçirmeyi planladığınız yeni ürün ve hizmetleriniz var mı? Özellikle FUPS QR Kart yeniliğinizden bahseder misiniz?
FUPS’ta inovasyon günlük hayatımızın bir parçası diyebilirim. Sürekli kendini geliştirme odaklı bir bakış açımız var. FUPS’ta şu an bütçeni bil, daha iyi yönet diyoruz.  Orta vadede ise bütçe yönetimini, temel enstrümanlar ve yatırım yönetimi ile perçinlemek istiyoruz. Avrupa entegrasyonumuz ile birlikte avantajlı yurt dışı para transferi de önemli çalışmalarımız arasında yer alıyor. Bu bakış açımız doğrultusunda kullanıcılarımıza iki yeni özellik sunmaya başladık. Bunlardan ilki “Digital Onboarding” dediğimiz “Uzaktan Müşteri Edinimi Sistemi”. Kullanıcılarımız “Digital Onboarding” ile kolayca müşteri olup FUPS’un tüm özelliklerine çok daha kolay erişebilecekler. Bir diğer yeni özelliğimiz ise fiziksel ve sanal karta ek olarak hızlı ve kolay bir kart alternatifi. TR Karekod uyumlu FUPS QR Kart ile kart taşımadan teması en aza indiren bir ödeme fırsatı sunuyoruz. Kullanıcılarımız cep telefonlarındaki FUPS uygulaması üzerinde oluşturulan FUPS QR Kart sayesinde kart taşımaya gerek kalmadan tüm fiziksel POS cihazlarında ödeme yapabiliyor. Kolayca tüm ATM’lerden para çekebiliyor ve QR Kart’ın bağlı bulunduğu FUPS hesabını harcama öncesinde değiştirebiliyor. FUPS kullanıcılarının fiziki kart satın alma ya da sipariş etme sürecine girmeden fiziki POS cihazlarında ödeme yapabilmesini sağlayan ve bu sırada da fiziksel teması en aza indiren FUPS QR Kart’ı ücretsiz olarak tüm FUPS kullanıcılarımıza sunuyoruz. Tek tuş ile kolaylıkla oluşturulabilen FUPS QR Kart, BKM TR Karekod ile uyumlu olduğundan yaygın kullanılabiliyor.

FUPS olarak önümüzdeki dönem hedeflerinizden bahseder misiniz?
Hedefimiz, Avrupa’nın da lider fintek şirketlerinden biri olmak. Çalışmalarımızı da bu doğrultuda aralıksız sürdürüyoruz. Avrupa merkez ofisimizi Litvanya’da açtık. Litvanya’daki lisansımız ile birlikte Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye arasında köprü kurmuş oluyoruz. Merkez Bankası lisans sürecinde ise son aşamadayız. Lisans süreci tamamlandığında FUPS aracılığıyla AB ülkeleri ile para transferi yapılabilecek. Birçok FUPS özelliğini oradaki kullanıcılarımız da kullanabilecek. 

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir