Yılın Kişisi şarkıcı mı yoksa pazarlamacı mı?

Yılın Kişisi seçilen Taylor Swift'in medyatik yönünü bir kenara bırakalım ve pazarlamacı yönünü inceleyelim...

Her yıl Yılın Kişisini seçen TIME bu yıl seçimini Taylor Swift'ten yana yaptı. Geçen yıl Ukrayna - Rusya savaşından ötürü yılın kişisi Volodimir Zelenski seçilirken bu yıl binlerce çocuğun ölmesine rağmen Filistin - İsrail savaşına atıfta bulunmayan TIME tepki topladı. Ayrıca bir kesim Taylor Swift'i sadece bir şarkıcı olarak görüp insanlar üzerinde hiçbir etkisinin bulunmadığını da belirtti. Gelgelelim TIME Taylor Swift'in sanatçı kişiliğini ve pazarlama yönündeki dehasını takdir etmekten vazgeçmedi. 

Billboard listelerinde üst sıralarda yer alan 200'den fazla şarkı, 12 Grammy Ödülü ve ABD ekonomisine sadece 2023 turnesinden sağlanan neredeyse 5 milyar dolar. Taylor Swift, kariyerinin başından beri müzikteki en büyük ve en sadık hayran kitlelerinden birini kazanmak için akıllı pazarlama ve markalaşma hamlelerini yaptı. Bir ödül töreninde Taylor Swift hayranları için "Gerçekten başarmayacakları hiçbir şey yok. Sadece neye ihtiyacın olduğunu söyle" demesi üzerine sunucu "Swifties, yumurta fiyatlarını düşürün" diyor ve bu diyoloğun üzerinden 24 saat geçmeden yumurta fiyatları bir hafta boyunca düşüyor. İlginç bir ekonomik tesadüf mü yoksa gerçekten Taylor Swift etkisi mi bilinmez ama yılın insanı seçilen Swift'in pazarlamadaki etkisi inkar edilemez. Bu sebepten Taylor Swift'in medyatik yönünü bir kenara bırakalım ve pazarlamacı yönünü inceleyelim.

Hikâye anlatımı marka oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle iletişimciler, pazarlamacılar, şirketler; ürünler ve insanlar hakkında hikâyeler anlatmanın yeni yollarını aramak için bu kadar çok zaman harcıyorlar. Taylor Swift'in sanatındaysa onu ön plana çıkaran ve bu kadar sevilmesini sağlayan özellik hikayelerini melodik bir şekilde anlatması. Swift ayrıca hikaye anlatıcılığını sanatının ötesine taşıyor. Sosyal medya, röportajlar, hayran etkileşimleri ve sahne performansları aracılığıyla kendisiyle ilgili birçok konuda şeffaf davranıyor. Markalar tüketicilerin takip edebileceği ve bağlantı kurabileceği tutarlı ve ilgi çekici bir hikayeye sahip olmaya çalışıyorlar ve bir marka hedef kitlesiyle birden fazla araç aracılığıyla etkileşim kurarak konuda uzmanlaşmaya yardımcı oluyor.

Taylor Swift'in mükemmelleştirdiği başka bir alan da hedef kitlesini belirlemek. Swift'in dünyanın en büyük ünlülerinden biri olmasına rağmen hayranlarıyla etkileşime girdiği biliniyor. Bunun en güncel örneği, filmin ilk gösterimlerine ünlülerin ve hayranların davet edildiği The Eras Tour Concert filminin dünya prömiyerinde yaşandı. Swift her sinema salonuna gitti ve kişisel bir konuşma yaparak hayranların katılmaları için özel olarak seçildiğini ve filmde ana rol oynayarak bu deneyimi yaşattıklarını açıkladı. Hedef kitlenizi kucaklamak, hedef kitlenizin ne istediğini ve neyle ilgilendiğini dikkate almak anlamına gelir. Bunun faydaları, marka bağlılığının artması ve rakipler arasında farklılaşma ile kendini gösterecektir. Taylor Swift hayranları Eras Turu sırasında konsere gidenler dostluk bilezikleri yaparak, konseri için mükemmel kostümü planlayarak, müziğini tekrar tekrar dinleyerek ve Swift'in yönettiği her şarkıya, hikâyeye ve performansa eşlik ederek destek gösterdiler. 

Swift, şarkı yazarlığının, kişiliğinin ve yaşamının deneyimlediği çeşitli dönemler yaşadı. Kariyerine, lise aşkı hakkında şarkı söyleyerek yetişen bir taşra sanatçısı olarak başladı ve şimdi farklı müzik türleri ve tarzları aracılığıyla gelişti. Bu süreçte Swift'in hayranları, gizli mesajlardan müzik videolarına ipuçları yerleştirmeye ve hatta sosyal medya gönderilerindeki en küçük ayrıntıları gizlemeye kadar, şifresini çözecek gizli mesajları arama konusunda eğitildi. Hızlı bir şekilde hayranlarıyla bu şekilde etkileşime geçti ve onlarda beklenti oluşturdu. Hayranlar ne bekleyeceklerini asla bilemedikleri için takipçileri devamlı tetikte kaldı. Çoğu markada her gönderinin anlamını derinlemesine inceleyen insan sürüsü olmasa da markalar, lansmanlardan veya şirket dönüm noktalarından en iyi şekilde yararlanmak için duyurulara ilişkin beklenti oluşturabilir. Yeteneği ne olursa olsun, Swift'in pazarlama hamleleri ve marka hakimiyetinin sektörde öne çıkmasını sağladığı bir gerçek. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir