Yeni Raporumuz “Trend 50: Otomotiv”den Öne Çıkan 4 Değerli Kazanım

Pazarlamasyon Prime üyelerine özel olarak hazırladığımız "Trend 50: Otomotiv" isimli kapsamlı raporumuzun yayında olduğunu sizlerle paylaşmıştık.

Öncelikle raporun tamamına erişmek için Prime üyemiz olmanız gerektiğini belirtelim. Henüz Prime üyesi değilseniz, buradan hemen olabilirsiniz.

Prime üyelerimize özel olan bu rapor kapsamında, otomotiv sektörü için 2019'da rastladığımız, 2020'de ve sonrasında rastlayacağımız 50 adet trendi okuyucularımıza sunduk. Bu trendlerin ortak noktalarına ve trendler arasında en çok öne çıkanlara gelin birlikte bakalım.

1- Çevreye Duyarlılık Otomotiv Sektöründe de Giderek Artıyor

Trend raporumuzda çevre dostu çözümler ile ilgili pek çok madde mevcut. Bunun sebebi elbette tüm sektörlerdeki gibi otomotiv sektöründe de markaların çevreye duyarlı ve sürdürülebilir çözümler üreterek farklılaşmaya çalışması. Giderek artan nüfusun dünyanın kaynaklarını bir vakum gibi emdiği düşünülürse aksi dünyamızın ve insanlığın hızlı bir sonu demek oluyor zaten...

Kişisel otomobillerden elektrikli bisikletlere, otobüslerden kamyonlara kadar otomotiv sektörünün her bir basamağında çevreci dönüşümlerden bahsetmek mümkün. Örneğin; hava kirliliğini önleyen Bluestar isimli otobüsler havadaki ince partikülleri %99.5 oranında yakalıyor ve temiz havayı serbest bırakıyor.

Bunun gibi toplu taşıma araçlarının şehirlerde kullanımı artarken, elektrikli arabalara da yavaş yavaş güneş panelleri eklenmeye başlanacak.

2- Otonom Araçlar Hayatın Bir Parçası Olma Yolunda

Otonom yani insana ihtiyaç duymayan otomobiller uzun bir süredir gündemde olsa da bir lüks gibi algılanıyordu. Ancak markalar bu konudaki yatırımlarını giderek artırıyor. Otonom otomobillerin yanı sıra 2020'de otonom otobüsleri de görmemiz mümkün. Volvo ve Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen tam otonom 12 metrelik otobüs ilk deneme sürüşünü başarıyla tamamladı.

Otonom denilince aklınıza yalnızca binek araçlar gelmesin. Örneğin; Stan isimli robot aracınızı bıraktığınız yerden teslim alıp otoparka götürebiliyor. Otonom vale, aracı park için taşırken iki ön tekerlekten tutup kaldırıyor ve böylece dar alanlarda bile kolayca hareket edebiliyor. Bu sistem Londra’daki Gatwick Havalimanı’nda uygulanıyor olacak.

3- Yeni Araçlar Çok Daha Akıllı

Yeni geliştirilen teknolojiler otomotiv sektörüne de hızla entegre ediliyor. Mesela parmak izinin otomobil anahtarını yavaş yavaş ortadan kaldıracağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun haricinde trafik ışıklarını algılayabilen otomobillerden zeminin altını algılayabilen araçlara kadar pek çok yeni teknoloji otomobillerde kullanılmaya başlandı bile.

Arabaların akıllı hale gelmesiyle, aksesuarları ve parçaları da aynı yolu izleyerek sürüşü daha konforlu ve güvenli hale getiriyor. Değişime uğrayan parçalardan biri de aynalar. Honda’nın küçük elektrikli aracı Honda E’nin dikiz aynaları yerine kameralar bulunuyor.

Yüz tanıma teknolojisi gibi yeni nesil otomotiv endüstrisi trendleri sayesinde yeni nesil otomobiller, araç sürücüsünün yorgunluğu, kalp atış hızı takibi ve uyku eksikliği gibi davranışları algılayarak sürücüleri uyarılabiliyor.

4- Güvenlik Ön Planda

Raporda bahsedilen tüm teknolojilerin altyapısında insanların güvenliğinin en önemli faktör olduğunu görüyoruz.

Yayaların hareketlerine duyarlılık, trafik ışıklarını algılama gibi özellikler yüklenen yeni nesil otonom araçlar hem araç içi hem de araç dışı güvenliğe çok önem veriyor. Trafik kazalarını önlemek ve trafiği rahatlatmak en önde tutulan konular olduğu için markalar ve uzmanlar en çok bunun üzerine eğiliyor ve bu alanda çalışmalar, testler yapmaya devam ediyorlar.

Otomobillerdeki güvenlik önlemlerinin yanı sıra motosiklet ve bisiklet kullanıcıları için de günümüzde yeni teknolojili kasklar çıkmaya başladı.

https://www.youtube.com/watch?v=WmPKrwZBjIs

Kontrol ünitesi Bluetooth yardımıyla telefonunuza kolayca bağlanabiliyor ve uygulama verilerini ekrandan izleyebiliyorsunuz. Takıldığında kullanıcının sağ gözüne denk gelen cam ekran, kişiye hem bilgileri takip etme hem de trafiği takip etme olanağı sunuyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir