Yeni gerçekliğe hazır mıyız?

Türkiye’de metaverse kavramına nasıl bakılıyor? Marka ve pazarlama dünyasını nasıl bir gelecek bekliyor? Pazarlamasyon, yaz sayısında son zamanların en sıcak gündem maddelerinden metaverse kavramını ele alıyor. “Metaverse Algısı Araştırması", sektörden hikâyeler ve daha fazlası Pazarlamasyon Dergi’de!

Pazarlama iletişiminde sektörün ilham kaynağı Pazarlamasyon Dergi, zengin içeriğiyle yaz boyunca yanıbaşınızda.  

Yeni gerçekliğe hazır mıyız?
Yeni bir gerçeklik, anlam dünyası ve işbirliği fırsatları sunan; kültürel, entelektüel ve ekonomik üretim için altyapı ve etkileşim olanakları tanıyan metaverse kavramı, değişime ayak uydurmak isteyenlerin gündemine yerleşti. Bu alanı bir oyun alanı olarak gören markalar, ardı ardına stratejiler geliştirmeye çalışırken, birçok kişi de internetin geleceği olarak görülen bu sanal evrende şimdiden yerini ayırtmak istiyor.

Metaverse evrenine dair teknolojide geride kalma korkusu, sektöre dair pazarı ve yatırımları artırıyor. Gartner tarafından yapılan araştırmada 2026 yılına kadar insanların yüzde 25’inin; iş, alışveriş, eğitim, sosyal medya ve eğlence için günde en az bir saatini metaverse’te geçireceği öngörülüyor. Peki Türkiye’de metaverse kavramına nasıl bakılıyor? Marka ve pazarlama dünyasını nasıl bir gelecek bekliyor? Son zamanların en sıcak gündem maddelerinden metaverse kavramıyla ilgili, metaverse’e giriş yapan marka ve ajans yöneticilerinin analizleri ve Kuantum Araştırma’nın Pazarlamasyon için gerçekleştirdiği “Metaverse Algısı Araştırması” ile bu sorulara yanıt aradık. 

Son olarak dikkat çeken gelişmelerden biri de, reklam sektörünün önemli isimlerinden Serhat Gürcü’nün, “metaverse” alanındaki yeni girişimi Brave New World’ü hayata geçirmesi oldu. Öyle görünüyor ki, pazarlama dünyası için yepyeni fırsatları getiren bir platform ve stratejiler geliştirmeleri gereken yepyeni bir mecra olan metaverse ile ilgili ilkleri görmeye ve yaşamaya devam edeceğiz. Dergimizin bu sayısını; AR/VR uygulamalarından, online oyunlara, NFT eserlerinden, Merkeziyetsiz Finans (DeFi) çözümlerine ya da 5G teknolojisine kadar farklı birçok alanda sıkça anılan son zamanların en sıcak gündemi metaverse kavramına ayırdık. Kapak dosyamızda, metaverse’e giriş yapan marka ve ajansların analizleri ve Kuantum Araştırma’nın Pazarlamasyon için gerçekleştirdiği “Metaverse Algısı Araştırması” sizleri bekliyor. İlerleyen sayfalarda markaların gündemlerinden, kıymetli isimlerin görüşlerine ve güzel tepkiler aldığımız sektöre değer katan isimlerin farklı hikâyeleriyle yine karşınızdayız.

Pazarlamasyon Dergi, Yaz Sayısı ile sizlerle…

Kapak: Brave New World

Markaların yeni ilgi alanı: Kadın Futbolu
Sporda son dönemin yıldızlarından biri dünyada ve Türkiye’de kesinlikle kadın futbolu. Kadınlar futboluna seyircilerin, kulüplerin ve ülkelerin ilgisi artarken, maçlarda seyirci rekorları kırılıyor. Markaların kadın futboluna olan ilgisini ve desteğini inceledik.

Dijital dünyada gençler en çok neleri tercih ediyor? 
Türkiye nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturan gençler; bir yandan eğitimlerini tamamlamaya çalışırken, değişen dünya düzenine adapte oluyor ve özellikle de dijital dünyada varlıklarını güçlendiriyor. Peki gençler dijital ortamda en çok nelere ilgi gösteriyor, neleri tüketiyor? Gemius’un yaptığı araştırma, gençlerin içerik tercihlerine ve dijital dünyadaki eğilimlerine ışık tutuyor.

Sektörden hikâyeler...

* Şehir hayatının yoğunluğuna bir es verip, doğayla kucaklaşan ve keyifli anılar biriktiren sektörden isimlerin hikâyelerine kulak verdiğimiz “Doğaya Dönüş” bölümüzde; ViewSonic Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Hasan Koçyiğit’in doğaya olan sevgisiyle başlayan hikâyesi sizleri bekliyor.

* Bambaşka ülkelerde yeni bir hayat kurma çabasına girişmiş sektörden isimlerin, yurtdışındaki ilk zamanlarında neler yaşadıklarını ve hissettiklerini sayfalarımıza taşıdığımız “Yad Ellerde İlk Hafta” bölümüzün konuğu; Samsung Electronics Amerika Pazarlama Müdürü Ogün Coşkun.

* Sektörün değerli isimlerine “Mesai Dışı”nda yapmaktan keyif aldıkları aktiviteleri sorduğumuz Mesai Dışı bölümümüzde ise; Akbank Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç’un müzik ve spor özelindeki ilham dolu hikâyesi sizlerle...

* Sektörün isimlerine, bugünkü başarılarının kilometre taşlarını sorduğumuz ” Kilometre Taşı” bölümüzün konuğu; DeFacto Mağazacılık ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Barış Sönmez. 

* “İlk Profesyonel Çalışmam” bölümümüzde ise; 4129Grey Kreatif Direktörü Setenay Özcan’dan ilk başladığı yıllardaki gülümseten ve aynı zamanda ilham veren anılarını dinledik.

* Sosyal sinema platformu Fil’m Hafızası, “metaverse” odağındaki filmleri Pazarlamasyon okuyucuları için derledi.

Pazarlamasyon Dergi’nin Yaz sayısına ulaşmak için buraya tıklayabilir, Getir üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Keyifli okumalar…

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir