Yeni E-ticaret Yasası Neler Getiriyor?

Sanırım artık ülkemizdeki e-ticaret hacminin günden güne arttığını söylememiz gerekmez. Ben e-ticaret yapmam (bakmadan almam) diyenler bile bu nihai sonuca gelmiş durumda. Hal böyle iken kanunların da artık bir şekilde gözden geçirilmesi gerekiyordu.

Avrupa birliği uyum süreci kapsamında hazırlanan yeni e-ticaret yasası kabul edildi ve 1 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe giriyor. Artık e-ticaret yapan kişilerin bazı konularda ince eleyip sık dokuması, müşterisine daha fazla değer vermesi gerekiyor.

Peki bu yasa tasarısı neler içeriyor? 1 Mayıs'tan sonra hayatımızda neler değişecek?

Sipariş Öncesi ve Sonrası

Ödeme bilgilerini girmeden önce mutlaka tutarın alıcıya gösterilmesi, ödeyecekleriyasa toplam tutarı bilmeleri gerekiyor. Sipariş alındıktan sonra da müşteriye bununla ilgili bir onay mail'i gönderilmesi gerekiyor.

Sözleşme Kabul

Satış sözleşmesi sipariş verilmeden önce müşteri tarafından ulaşılabilir olmalıdır. Yani satış anında değil herhangi bir anda bu sözleşme kullanıcılar tarafından okunabilmelidir.

İzinsiz SMS ve E-posta

Yeni yasaya göre artık kullanıcının ön onayı olmadan sms ve e-posta gönderilmesi yasak. Kullanıcı kendisine tanıtım mesajlarının gönderilmesine izin verdiği taktirde firma tarafından mesaj ve ya mail gönderilebilecek. Bu kurula uyulmadığı taktirde bin ila 10 bin lira arasında para cezasına çarptırılacak. Toplu gönderimlerde ise bu cezanın katlanması söz konusu.

Kampanya Bültenleri

Yapılan tanıtımların hepsinde gönderimi yapan kişi ve ya kuruluşa ait iletişim bilgileri yer almak zorunda ve bu gönderilerden istediği zaman çıkış yapabilecekleri "üyelikten ayrıl" seçeneğinin olması gerekmekte. Bu kampanya ve ya tanıtımların detaylarının da açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekiyor.

Yasanın tasarımını detaylarıyla incelemek isterseniz TBMM’nin sitesindeki PDF'e de göz atabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir