Yemek Çubuklarından Sürdürülebilir Mobilyaya

Gün geçtikçe sürdürülebilirliğe verilen önem artıyor. Markalar da bu kavramı baz alarak birçok kampanya hazırlıyorlar. Bunun dışında birçok insan da yaşam tarzlarıyla sürdürülebilirliği birleştiriyor.

Kanada'da sürdürülebilirliği, yaratıcılığıyla farklı yorumlayan bir tasarım konuşuluyor. Birçoğumuz yemek çubuklarını sadece yemek ihtiyacımızı gidermek için kullanıyoruz. Başka ne işe yarar diye düşünmediğimiz, işlevini artırmak için yaratıcılığımızı zorlamadığımız yemek çubukları hakkında hayal kuran ve bu hayali gerçekleştiren biri var aslında. Felix Böck atık yemek çubuklarını mobilya ve eşyalarına dönüştürüyor.

2016'dan beri, Böck'ün ChopValue adındaki şirketi, Kanada ve ABD'de, restoranlardan kullanılmış yemek çubuklarını alıyor ve bunları çeşitli mobilya ve ev eşyalarında kullanılması için dönüştürüyor.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=60&v=SGvDFUGHz_Y&feature=emb_title

ChopValue'nin kurucusu Felix Böck Guardian'a yaptığı bi röportajda, "Akşam yemeğini yediğim yemek çubuklarını yıkılmış inşaat alanlarındaki az kullanılan büyük miktardaki odun kaynaklarına bağladığımda gözlerimi açan bir an yaşadım" dedi.

Böck, "Kentsel odun atığıyla mücadele etmek için bölgesel bir program uygulamaya çalışıyordum, bu yüzden mütevazı küçük çubukların, kaynak verimliliğinden uygulanabilir iş fırsatları oluşturabileceğinizi göstermek için daha uygun bir kaynak olduğunu düşündüm." dedi.

Böck, kullanılmış yemek çubuklarını dönüştürmeye yarayan ısı, buhar ve basınç kullanmak için bir yöntem geliştirdi. Sonrasında ise yerel restoranlarla ortaklık kurmaya başladı. Ortaklarından biri olan Kanadalı restoran zinciri Pacific Poke, geri dönüştürülmüş yemek çubuklarından yapılmış masalara ve hatta sanat eserlerine sahip.

ChopValue'nun, başlangıcından bu yana, 30 milyondan fazla yemek çubuğu dönüştürüldüğü söyleniyor. Aynı zamanda, Vancouver adı verilen tesiste haftada yaklaşık 350.000 adet kullanılmış yemek çubuğu dönüştürülüyor.

Yapılan bazı araştırmalara göre, dünya nüfusunun neredeyse üçte biri her gün yemek çubuğu kullanıyor ve Çin tek başına yılda 80 milyar çift yemek çubuğu tüketiyor. Bu oranlar baz alınarak mı bu fikir ortaya çıktı bilmiyoruz tabii ki fakat Kanada'da bu iş için atılan küçük bir adımın büyüdüğünü görüyoruz.

MarTech Awards 2022'nin son başvuru tarihi uzatıldı

Pazarlama teknolojilerinin sektöre örnek olacak en başarılı kullanımlarının ödüllendirileceği MarTech Awards'un son başvuru tarihi [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir