Yaz teknolojilerinin dâhi mucitleri

Sıcak havalarda konforumuzu koruyan klima sistemleri, elektrikli vantilatörler, buzdolabı ve araba kliması gibi teknolojik cihazları kimlerin icat ettiğini biliyor musunuz?

Yaz ayları... Güneşin sıcak ışınlarının her yeri kavurduğu, sıcaklık ve nemin arşa çıktığı dönem... Yaz günleri keyifli tatil anıları ve açık hava etkinlikleriyle hatırlansa da, yüksek sıcaklık ve nem oranları konforumuzu tehdit edebiliyor. Neyse ki modern teknoloji, sıcak hava koşullarında sağlığı, rahatlığı ve güvenliği koruma konusunda kritik bir rol oynuyor. Klima sistemleri, elektrikli vantilatörler, buzdolabı ve araba kliması gibi teknolojik cihazlar, yazın kavurucu sıcaklarına karşı etkili bir savunma hattı oluşturuyor. Peki, özellikle yaz mevsiminde hayat kurtarıcı olan bu elektronik aletleri kimlerin icat ettiğini düşündünüz mü? Gelin, yaz teknolojilerinin dâhi mucitlerine yakından bakalım.

Klima

Klimanın tarihi, tahmin ettiğimizde çok daha geçmişe dayanıyor. Leonard da Vinci, suyla çalışan ilk fanı geliştirerek kapalı alanın havasını değiştirmek amacıyla 1500'lerde ilk adımı attı. Moden klima ve havalandırma sistemlerinin öncüsü Willis Haviland Carrier (1876 - 1950) ise 1906'da klima alanındaki ilk patenti aldı. 1915'te kendi şirketini kuran Carrier, 1926'da ilk ev tipi klimaları üretmeye başladı.

willis-carrier-1

Elektrikli vantilatör

Elektrikli vantilatörün icadında birçok kişinin emeği bulunsa da, ilk patent 1882'de Amerikalı elektrik mühendisi Schuyler Skaats Wheeler tarafından alındı. İlk elektrikli vantilatör 1882 yılında New York’ta üretildi. Ertesi yıl seri üretime geçilerek masa tipi, iki kanatlı pervaneli modeller piyasaya çıkarıldı.

elektrikli-vantilatör

Buzdolabı

Buzdolabının icadıyla ilgili çalışmalar ve ilk örnekler daha önceki dönemlere dayanmasına rağmen, modern anlamdaki ilk elektrikli buzdolabını geliştiren kişi Alman mühendis Karl Von Linde olarak kabul ediliyor. 1876'da buzdolabının elektrikle çalışan ilk versiyonunu icat eden Linde, 1877'de bu icadının patentini aldı. Ardından, 1913'te Amerikalı mucit Fred W. Wolf, buz ünitesi altta ve soğutma ünitesi üstte bulunan, günümüz ev tipi buzdolabına en çok bezeyen tasarımı dünaya tanıttı. 

buzdolabi

Araba kliması

Amerikan otomobil markası Packard, 1939’da otomobil endüstrisindeki ilk klimayı kullanmaya başladı. Klima başlangıçta lüks otomobillerde kullanıldı ve daha sonra tüm otomobillerde standart bir konfigürasyon haline geldi. Opsiyon olarak klima satın almak isteyen müşteriler, 274 dolar fark ödüyordu. Başlangıçta lüks otomobillerde standart olarak kullanılan klima, giderek daha küçük modellerde de yaygın hale geldi.

araba-kliması

Bonus: Su bulan bakır çubuk

Kahramanmaraşlı Şevket Kozalak, hiçbir teknik alete gerek görmeden bedenin su ile olan diyalogu sayesinde su kaynaklarına ulaşabildiğini açıkladı. Kozalak, "su yok" denilen çorak yerlere giderek, toprakları yeşertme çalışmalarını sürdürüyor.

sekvet-kozalak-su-bulma

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir