Yaratıcı profesyoneller için doğru referans: ViewSonic VP2756-2k

Profesyonel ya da günlük kullanım ihtiyaçlarınızı karşılamak ve doğru renklere ulaşmak için fiyat performans monitörü arıyorsanız, ViewSonic VP2756-2k sizin için iyi bir alternatif olabilir.

ViewSonic’in yaratıcı profesyonelleri düşünerek tasarladığı VP2756-2k modeli, son derece gerçekçi renkler sunmasıyla öne çıkıyor. Pantone onaylı monitör, yüzde 100 sRGB renk gamıyla iş akışınızı hızlandıracak yüksek renk doğruluğu ve kalibrasyon desteği sunuyor. Ergonomik yapısı ve Auto Pivot özelliği ile, dikey ve yatay konumlandırabilen monitör ViewSonic VP2756-2k'ya yakından bakıyoruz. 

Dünyanın önde gelen ekran çözümleri sağlayıcısı ViewSonic, ürünlerinde yüksek performans ve üstün görüntü kalitesini bir arada sunan başarılı markalardan. İşte ViewSonic’in yaratıcı profesyonelleri düşünerek tasarladığı VP2756-2k'nın tüm özellikleri... 

ViewSonic VP2756-2k 
Yaratıcı profesyoneller için görüntü kalitesi son derece önemlidir. En iyi görüntü için de doğru referans veren monitöre sahip olmak şart. Fotoğraflarımızın renk ayarını düzenledikten sonra; tablet, telefon hatta TV gibi farklı cihazlarda görüntülediğimizde renkler düzenlediğimizden çok farklı bir şekilde karşımıza çıkabilir. İşte bu durumun önüne geçmek için renk skalasını bize olduğu gibi doğru olarak gösterecek referans monitörlerine ihtiyacımız var. Yani görüntülerin içerisinde monitörün renk olarak kendi kattığı ekstralar veya göremediğimiz detaylar olmamalı. Doğru referans veren monitörlerde hazırlanan görüntüler, çeşitli cihazlarda da en doğru sonucu verirler. Görüntüler düzenlediğimiz renk ayarından farklı görünse bile bunun o an izleme yaptığımız sistemin farkından veya yine o sistemin renk eklemelerinden dolayı olduğunu biliriz. Çünkü kullandığımız monitor bir referans monitörüdür ve rahatlıkla bu monitörün bize sağladığı renk doğruluğuna güvenebiliriz. İşte VP2756, bu alanda tam olarak güvenebileceğimiz bir monitör. Ayrıca monitörün renk doğruluğunun dünyaca ünlü renk standartları sistemi olan Pantone tarafından da onaylı olduğunu belirtelim. 

VP2756; yüzde 100 sRGB kapsamına, yüzde 78 Adobe RGB kapsamına, yüzde 81 DCI-P3 kapsamına ve yüzde 100 Rec.709 kapsamına sahip. Bu rakamsal değerler VP2756'dan renk doğruluğu konusunda son derece profesyonel sonuçlar alabileceğimizi bize gösteriyor. Delta-E değerinin 2 olması sayesinde monitörün renk doğruluğu son derece yüksek ve monitörün çeşitli bölgelerinde renk farklılıklarının olmaması sağlanmış. Fabrika çıkışı özel olarak tek tek tüm VP2756'ların renk kalibrasyonları yapılıyor. Monitörün kalibrasyon bilgilerine ulaşmak için, kutusuyla beraberinde gelen zarftaki özel barkod numarasını taratmanız yeterli.

Kutu açılımı ve ilk yorumlar
VP2756, oldukça korunaklı bir kutu ile geliyor. Kutuyu açtığımızda bizi karşılayan straforlar sayesinde cihaz kutunun içerisinde oldukça güvenli bir şekilde muhafaza ediliyor. Straforun yanı sıra 1 adet HDMI kablosu, 1 adet USB B den USB A'ya kablo, 1 adet  Type-C’den Type-C'ye kablo ve 1 adet güç kablosu bizi karşılıyor.

Bunların yanı sıra kutunun içinden, her ürünün fabrika çıkışı renk kalibrasyon bilgilerine ulaşabileceğimiz, ürüne özel bir onay zarfı çıkıyor. Zarfın üzerindeki  karekodu tarattığımızda monitörümüz ile ilgili kalibrasyon bilgilerine ulaşabiliyoruz. En sonunda monitörün kendisine ulaştığımızda, mönitörün standının bir parçasının demonte olduğunu görüyoruz. Monitörün masa üzerinde sabit durmasını sağlayan bu parça ile monitörün standını çok kolay bir şekilde monte edebiliyoruz. Başka hiçbir parçayı monte etmemize gerek kalmadan monitörü masa üzerinde kullanıma hazır bir hale getiriyoruz. Son olarak, kutu içerisinde mönitörü stand üzerinde sabitleyebileceğimiz bir aparat da çıkıyor. Bu sayede monitörümüzde kendi çalışma konforumuza göre uygun ayarladıktan sonra, bu ayarı sabitlemiş oluyoruz ve ayarlarımızın bir başkası tarafından yanlışlıkla değişmesinin önüne geçmiş oluyoruz.

Tasarım ve teknik özellikler
İnce çerçevelere sahip monitörün son derece şık göründüğünü söyleyebiliriz. İnce çerçeveler sayesinde görüntü deneyimi oldukça artırılmış. Kontrol tuşları ve güç tuşu monitörün ön tarafında ince çerçevenin üzerine konumlandırılmış durumda ve oldukça kullanışlı. Kontrol tuşları oldukça kullanışlı.Tuşların üzerinde hangi tuşun ne işe yaradığı ile ilgili bir ibare yer almasa da, herhangi bir tuşa dokunduğumuzda tuşların işlevini ekranda görüyor olmamız ve ekranda gördüğümüz görüntülerin bizi doğru tuşa yönlendirmesi işimizi oldukça kolaylaştırıyor. 2k çözünürlüğe sahip olan versiyonunu incelediğimiz monitör, 2560x1440 piksel çözünürlüğe ve 27 inç (68,6 cm) ekran boyutuna sahip. VP2756’nın 4K çözünürlüğe sahip modelinin de olduğunu belirtelim.

Monitörü bol bol fotoğraf düzenlerken test ettik. Özellikle fotoğraflardaki tüm detaylara, monitörümüzün 2k çözünürlüğe sahip olmasının getirdiği avantaj sayesinde daha fazla hâkim olabildiğimizi söyleyebiliriz. Aynı şekilde video düzenlemek ve film izlemek de bir o kadar keyifli. 60 Hz'lik yenileme hızı ve 5 ms'lik piksel tepki süresi oldukça iyi. Ancak bu değerler VP2756 için aynı zamanda yeterince iyi bir oyun monitörü dememiz için yeterli değil, zaten bu monitörün amacı da bu değil, fakat yukarıda saydığımız değerler ve özellikle renk skalası oyunlardan da keyif almamız için yeterli. IPS ekran teknolojisine sahip VP2756, 178 derece izleme açısına ve 109 PPI piksel yoğunluğuna sahip. Ayrıca paneldeki mat film sayesinde yüksek ışıklarda yansımasız bir yüzey sunuluyor. Bunların dışında titreşim azaltma ve mavi ışık filtresi gibi özellikler de izleme konforumuzu artırıyor. Monitörün standı ile birlikte aşağı yukarı 7 kiloluk bir ağırlığı var. Standın yanı sıra vesa standarlarına uygun olması sayesinde dilersek monitörümüzü duvara da monte edebiliyoruz. Son derece ergonomik bulduğumuz ekranın sahip olduğu güzel özelliklerden birisi de, farklı açılarda ve yüksekliklere çok kolay bir şekilde ayarlanabilir olması. Özellikle aşağı yukarı hareket ettirerek göz hizamıza göre ayarlayabilmemiz çok kolay ve izleme kalitesi açısından büyük konfor diyebilirim. Bunun dışında monitörümüzü 90 derece çevirerek portre modunda da ayarlayabilmemiz mümkün. Bu sayede birden fazla monitör olduğunda yer tasarrufu yapmak için de ideal. Monitörün üzerinde bulunan 4 watt'lık hoparlör ile sesin de unutulmadığını belirtelim. 

Bağlantılar
Monitör, bağlantılar konusunda bize oldukça zengin bir çeşitlilik sunuyor. Üzende 1 adet kulaklık çıkışı, 1 adet HDMI, 1adet DisplayPort, 1 adet USB Type-C, 2 adet USB-A ve 1 adet USB-B mevcut.VP2756'nın en beğendiğim özelliklerinden birisi de monitörümüzü USB Hub olarak da kullanabilmemiz. Bunun için yukarıda bahsettiğim USB-B çıkışından bilgisayarımızın herhangi bir USB-A girişine girmemiz yeterli. Bu sayede monitörün üstündeki USB girişleri sanki bilgisayarın kendi USB girişleri gibi kullanabiliyoruz. Monitörün üzerindeki Type-C girişi de bize oldukça güzel seçenekler sunuyor. Üzerinde Type-C çıkışı olan bilgisayarımızı veya notebook'umuzu  buraya bağlayarak görüntüyü monitörümüze yansıtabiliyoruz. Bilgisayarımızda aynı zamanda hem Type-C hem de HDMI olması durumda çift monitör bağlamamıza olanak sağlıyor. VP2756’nın üzerindeki Type-C çıkışının bir özelliği de içerisindeki elektrik aktarımı sayesinde notebook, telefon, klavye ve mouse şarj etmek için de kullanılabiliyor olması. Bunların dışında gerek duyulması halinde yine görüntü aktarımı için bir adet DisplayPort da mevcut.

Mac ile uyumluluk
Monitörü kutusundan çıkarıp bilgisayarımıza bağladığımız andan itibaren  görüntülerin ne kadar keskin, parlak ve renklerin ne kadar canlı olduğu ilk dikkatinizi çeken şey oluyor. Her ürün önceden fabrika çıkışı kalibre edilmiş olduğu için, kutudan çıkar çıkmaz mümkün olan en uygun renk kalibrasyonundan yararlanabiliyorsunuz.

Biz bu monitörü  M1 işlemcili bir Mac Mini ile deneyimledik. Mac ile son derece uyumlu çalıştığını söyleyebiliriz. Herhangi bir çözünürlük sorunu veya renklerle ilgili bir uymsuzluk yaşamadık, aksine bilgisayarın monitörü hemen tanıması sayesinde bilgisayarın display sekmesinden monitörün çözünürlüğü, çeşitli renk gamları ve gece modu gibi birçok değişikliği kolaylıkla yapabiliyoruz. Özellikle Final Cut kullanırken doğru renkleri göstermesi noktasında son derece başarılı. Monitör; Photoshop, Lightroom gibi uygulamalarla da monitörün gerçek gücünü ve potansiyelini gösteriyor. Bunların yanı sıra monitörü Mac Mini’ye bağlarken HDMI kullandık. Mac ile kullanırken monitörü bağlamanın tek yolu HDMI değil. Bunun dışında yine monitör üzerinde bulunan DisplayPort özellikli Type-C bağlantı noktasını kullanarak Mac  üzerinde bulunan Type-C bağlantı noktası ile de bağlantı sağlayabiliyoruz. Bunun en büyük avantajı çift monitörlü bağlantı imkânı tanıması. Yani bir VP2756’yı HDMI’dan bağlarken bir diğer monitörü Type-C portundan bağlamak mümkün. 

Sonuç
ViewSonic, özellikle ürün gamı olarak bünyesinde sadece ekran teknolojilerini ve projeksiyon cihazlarını barındırması ile diğer markalardan ayrılıyor. Dolayısıyla marka, ekran kalitesiyle beraber fiyat performans sunan ürün çeşitliliğine sahip. Son derece makul bütçelere kalitesi tartışmasız ürünler temin edebiliyorsunuz. Tam bir fiyat performans canavarı olan VP2756, daha ilk kez bilgisayara bağlandığında sizi karşılayan, canlı ve keskin görüntüler de adeta bunun bir ispatı niteliğinde. Tüm bunların dışında son derece kaliteli malzeme kullanımı ve ergonomik yapısı sayesinde  uzun yıllar yaptığımız çalışmalarda işimizi kolaylaştıran ve bize referans olabilecek bir monitör VP2756. Ayrıca tam anlamıyla bir oyun monitörü diyemesek de, sunduğu canlı renkleri sayesinde oyunlardan ve özellikle filmlerin rengini bize en doğru şekilde yansıtması ile seyir zevkimizi ikiye katlıyor. Özellikle profesyonel tasarım, video ve fotoğraf işleriyle uğraşanlar; hem işlerini daha kaliteli görmek, hem de zamandan tasarruf ederek doğru renk referansına ulaşabilirler.

Teknik özellikler

 • Ekran Boyutu (inç): 27
 • Görüntü Alanı (inç): 27
 • Panel Türü: IPS Teknolojisi
 • Çözünürlük: 2560 x 1440
 • Çözünürlük Türü: QHD
 • Işık Kaynağı: LED
 • Parlaklık: 350 cd/m² (tip)
 • Renkler: 16,7 Milyon
 • Renk Alanı Desteği: 8 bit gerçek
 • En Boy Oranı: 16:9
 • Tepki süresi (Tipik griden griye): 5 ms
 • Tepki süresi (hız aşırtmayla griden griye): 5 ms
 • Tepki Süresi (MPRT): Yok
 • İzleme Açıları: 178º yatay, 178º dikey
 • Arka Aydınlatma Ömrü (Saat): 30000 Saat (Min)
 • Kavis: Düz
 • Yenileme Hızı (Hz): 60
 • Mavi Işık Filtresi: Evet
 • Flicker-Free: Evet
 • X Aydınlatma: Yok
 • PC çözünürlüğü (maks.): 2560x1440
 • Mac Çözünürlüğü (maks.): 2560x1440
 • PC İşletim Sistemi: Windows 10 sertifikalı
 • Mac Çözünürlüğü (min.): 2560x1440

 

Kariyer
Dünyanın Down sendromlu ilk sanal influencer'ı "Kami"

Dünyanın Down sendromlu ilk sanal influencer'ı Kami, down sendromlu 100'den fazla gerçek genç kadının yüzünün birleşiminden oluşturuldu.

Bunlar İlginizi Çekebilir