Yapay zeka ile kişiselleştirilmiş kokular oluşturabileceksiniz

Hollandalı iç dekorasyon markası Moooi, EveryHuman ile iş birliği sonucunda yapay zekâ tarafından üretilen kişiselleştirilebilir oda kokularını tanıttı.

Kokuların yaşam için ne ifade ettiğini birine sorsaydık, muhtemelen bu kişi Helen Keller olurdu. Dokuz aylıkken geçirdiği bir hastalık sonucu duyma ve görme yetisini kaybeden Amerika'lı yazarın şu sözü aklıma geliyor: "Kokular, gözlerin gördüklerinden, kulakların duyduklarından, dilin tattıklarından ve ellerin dokunduklarından çok daha fazla hatırlatıcıdır." Belki de Helen Keller'in kalemine bu denli hayranlık duymamızın bir sebebi, yaşamı boyunca sarıldığı koku duyusunun onda yarattığı güçlü hafızasıdır. Keller'i okuyanların, cümleler arasına sıkışmış kokuları almaları mümkündür. Her bir sayfa ise yeni bir koku akoruna açılan bir parfüm kapağıdır.

helen-keller-2

Muhtemelen Helen Keller kadar önemli olmasa da, kokuların her insanın duyguları ve belleği üzerinde büyük bir gücü olduğu bilinen bir gerçektir. Öyle ki, kokular insanların zihinlerinde, anılar ve duygularla bağlantılı hale gelen ne güçlü elementler arasında yer alıyor. Duygu durumumuzda bu denli etkili olan bir elementi kişiselleştirebilseydik nasıl oldurdu?

koku-yapay-zeka-1

Hollandalı iç dekorasyon markası Moooi, kokuların hayatımızdaki yerini güçlendirmek için adım atan markalardan. Şirket, yapay zekâ destekli koku üretme platformu olan EveryHuman ile iş birliği yaparak yapay zekâ tarafından üretilen oda kokularını ilk kez Milano Tasarım Haftası'nda tanıttı. Kişisel kokunuzu yaratmak için yapmanız gereken tek şey, yapay zekânın size yönelttiği sorulara cevap vermek. Sorular arasında, “Nasıl bir ortamda büyüdünüz?”, “Yaşamınızı sürdürmek için ne işle uğraşıyorsunuz?” gibi sizi tanımlamaya yardımcı olacak sorular yer alıyor. Yapay zekâ verdiğiniz cevapları analiz ettikten sonra özgün kokunuzu ortaya çıkarıyor. EveryHuman'ın internet sitesi üzerinden kendi kişisel kişisel kokunuzu yaratmaya başlayabilirsiniz. 

Yapay zekâ tarfından kişiselleştirilebilen kokular hakkında daha fazla bilgi için videomuzu izleyebilirsiniz.

Yapay zeka ile kişiselleştirilmiş kokular oluşturabileceksiniz

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pazarlamasyon (@pazarlamasyoncom)'in paylaştığı bir gönderi

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir