WhatsApp ile aydınlanan genç kadın futbolcuların hikâyesi

WhatsApp'ın belgeselleştirdiği We Are Ayenda, Afganistanlı genç kadın futbolcuların Taliban'dan kaçış öyküsünü anlatıyor.

WhatsApp, 2021 yılında Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi üzerine birçok Afgan vatandaşın yaptığı gibi Afganistan genç kadın milli futbol takımı oyuncularının kaçış öyküsünü belgeselleştirdi.

Genç kadın milli futbol takımının, Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirdiği zorlu dönemde yaşadıkları, insanlığa ve sporun gücüne dair duygusal bir hikâye olarak karşımıza çıkıyor. WhatsApp'ın özel mesajlaşma servisi sayesinde hayat bulan "We Are Ayenda" belgeseli, genç kadın futbolcuların ilham verici kaçış hikâyesini anlatıyor.

WhatsApp, her gün milyarlarca insanın gizli ve güvenli iletişim kurduğu bir platform olarak hayatımızın bir parçası haline geldi. Ancak, "We Are Ayenda" belgeseli ile platformun sadece günlük sohbet değil, aynı zamanda hayatları değiştiren hikâyeler için nasıl kullanılabileceği de gözler önüne seriliyor. 

Belgeselde, Ayenda'nın genç kadın futbolcuları, Taliban'ın yönetimi ele geçirmesiyle birlikte yaşadıkları zorlukları cesurca üstleniyor. Spor yapmanın özgürlüğünü ellerinden almak isteyen bu zorlu koşullara rağmen, futbol takımı bir araya gelip inatla hayallerini sürdürmeye karar veriyor.

Belgeseldeki en dokunaklı anlardan biri, eski kaptan Farkhunda Muhtaj'ın genç kadın futbolcuları WhatsApp aracılığıyla güvenli bölgelere yönlendirmesi. Pasaport ve kimlik gibi önemli belgelerin risk altında olduğu bu kaçış hikâyesinde, WhatsApp'ın güvenli mesajlaşma özelliği genç kadınların hayatlarını koruma konusunda kilit bir rol oynuyor. Muhtaj'ın sesli mesajları, umudu ve güveni temsil ediyor.

"We Are Ayenda", genç kadın futbolcuların inatla sürdürdüğü hayat dolu hikâyesi WhatsApp ile dünyayla paylaşıldı.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir