What's Next #2: Yandex'in Gözünden Salgın Dönemindeki Tüketici Alışkanlıkları Değişimi

Daha önce sizlere YouTube kanalımızda "What's Next" adlı yeni bir canlı yayın serisine başladığımızı duyurmuştuk. Bu programda, sektörün içerisinde yer alan değerli profesyonellerle birlikte, corona virüsü salgını sırasında ve sonrasında iş dünyasında yaşanan ya da yaşanacak olan değişimleri ve markaların atması gereken adımları tartışıyoruz.

Programımızın dün akşam gerçekleşen ikinci bölümünde, Yandex Pazarlama Müdürü Mehmet Yıldırım ile Yandex'in verilerinden yararlanarak kullanıcı alışkanlıklarının değişimini konuştuk. Mehmet Yıldırım, Yandex'in salgın sürecinde Türkiye'de ve yurt dışında yaptığı hamleler, Yandex hizmetlerinin kullanım oranları ve internette en çok hangi aramaların yapıldığına dair bilgiler paylaştı.

Canlı yayın serimizin ilk bölümünü ise 14 Nisan Salı akşamı gerçekleştirmiştik. Dor Technologies Pazarlama Müdürü Batuhan Apaydın ve Penti Pazarlama ve Dijital Dönüşüm Müdürü Yiğit Kalafatoğlu'nun konuk olduğu ilk bölümde, salgın sırasında ve sonrasın markaların nasıl bir içerik stratejisi belirlemeleri gerektiğini konuşmuştuk. İlk bölümün tekrarını da aşağıdan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/GIg3rj7lzXk

YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın! Buraya tıklayarak YouTube kanalımıza erişebilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir